Heretycy Diuny

Frank Herbert Wydawnictwo: Phantom Press Cykl: Kroniki Diuny (tom 5) Seria: Fantasy & SF fantastyka, fantasy, science fiction
Heretics of Dune
837075516X
Maria Grabska
Fantasy & SF
Diuna

Skarbnica wszelakiej wiedzy o człowieku i społeczeństwie. Do powolnego smakowania.

Kolejna odsłona Kronik Diuny za mną i nieodwołalnie zbliżam się do końca serii co jak zwykle mnie niezmiernie zasmuca. Czerw przewidział lub spowodował swymi czynami Rozproszenie . Czy ma to pozytywne skutki na dłuższą metę? Myślę że czytając ten tom można już niejako odpowiedzieć sobie na to pytanie. Mniej tu filozoficznych rozważań zdecydowanie więcej akcji niż w...

Im dalej w las tym lepiej:)

Zacna.
Historia naprawde wciagajaca i pokazujaca, ze Franek potrafi stworzyc kompletnie inna rozgrywke w doskonale nam znanym swiecie.
Troche irytuje fakt, ze "mocniejsze" postaci sa w zasadzie takie same (takie same umiejetnosci i generalnie poza imieniem, niczym sie nie roznia, wiec ciagle je myle), ponadto wydaje sie, ze w pojedynke zalatwia wszytkich wrogow, po czym...

Na półkach: , , , , , ,

Kolejna świetna część Kronik Diuny. Być może fabuła robi się nieco zagmatwana, ale podoba mi się sposób, w jaki Herbert konstruuje postacie oraz jego refleksje nad naturą władzy. A audiobooka doskonale się słucha.

Świetna książka, nie mam uwag. Plus za eleganckie wydanie.

Minęło piętnaście wieków od śmierci boga imperatora, teraz nazywanego Tyranem. Nie istnieje już imperium, Rakis nie jest jedynym źródłem melanżu, a dodatkowo pośród sił politycznych pojawia się ktoś „nowy” – Czcigodne Matrony, uciekające z Rozproszenia (skolonizowanych, nieznanych dotychczas, systemów planetarnych) przed obcą inteligencją.
***
Czytanie Diuny to dla nas...

Według mnie jest to najlepsza część ze wszystkich 6-ciu tomów napisanych przez Franka Herberta.

Mocny powrót do jakości od poprzednej części (według mnie oczywiście :) ). Koncepcja rozproszenia wprowadzającego chaos i kontrującego jasnowidzenie - genialna!
PS Bardzo duży nacisk położony na seksualność i zakon Bene Gesserit w tej części.

"Najgroźniejszym potencjalnym konkurentem dla żywego organizmu mogą się okazać osobniki jego gatunku."

Frank Herbert wyśmienicie konstruuje piąty tom, trudno oderwać się od niezwykłej i barwnej atmosfery, tym bardziej, że kolejny raz zaskakuje specyficznym klimatem, znacznie różniącym się od poprzedników. Wprowadza powiew świeżości w paletę przekonujących postaci, a przy...

Dyskusje

2 377