Zdobywcy Białego Lądu: historia wypraw i odkryć antarktycznych

Okładka książki Zdobywcy Białego Lądu: historia wypraw i odkryć antarktycznych Jacek Machowski
Okładka książki Zdobywcy Białego Lądu: historia wypraw i odkryć antarktycznych
Jacek Machowski Wydawnictwo: Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych
1959-01-01
1959-01-01

Jak na tak starą książkę, z ery głębokiego komunizmu, byłem pozytywnie zaskoczony. Autor napisał co musiał o osiągnięciach ZSRR i powrócił do ciekawszych tematów.
Polecam, ale gdyby ktoś odświeżył tą książkę byłoby świetnie.

Polecam, ale gdyby ktoś odświeżył tą książkę byłoby świetnie.

Bardzo dobra książka, ukazująca historię podboju bieguna południowego.

Autor przedstawił chronologicznie każdą wyprawę odkrywczą w okolice Antarktyki i do samego jej centrum, opisując wyjątkowo barwnie zmagania śmiałków, mierzących się z niezwykłymi trudnościami, jakie czekały ich na tamtym obszarze. Lektura jest bardzo wciągająca, bo autor starał się wprowadzić przygodową formę narracji, dzięki czemu nie jest to tylko sucha zbitka danych. W publikacji nie brakuje opisów niezwykle heroicznych czynów, ale też tragedii osobistych polarników, którzy na zawsze spoczęli w wodach i lodach Antarktyki. Książka zawiera wiele map, rycin i zdjęć, co pozwala zorientować się w zakresie danej wyprawy oraz zobaczyć autentyczne obrazy z bieguna południowego. Dla mnie była to bardzo udana lektura, która poszerzyła wiedzę na temat mroźnego kontynentu i jego podboju przez ludzi. Każdy zainteresowany tym tematem powinien jak najbardziej sięgnąć po książkę "Zdobywcy Białego Lądu".

Bardzo dobra książka, ukazująca historię podboju bieguna południowego.

Jest to jedna z najlepszych książek przygodowo-naukowych, traktująca o Antarktydzie, o jej odkrywaniu, o historii owych wypraw, a także o ludziach wyruszających na podbój ostatniego nieznanego lądu.
Na każdej ze stron tej książki śledzimy niesamowite i co najważniejsze autentyczne historie - "żywe" losy nieustraszonych śmiałków, (Cook, Bellingshausen, Ross, Scott, Amundsen, Shackelton, Byrd i dziesiątki innych),którzy nieraz ze ślepym uporem dążyli, do tak przecież odległego celu, "na końcu świata" jakim była Antarktyda, czy Biegun Południa.
Książkę Jacka Machowskiego wyróżnia przede wszystkim fascynujący sposób narracji, który w umiejętny sposób łączy w sobie naukową rzeczowość z nutką przygody. Rzetelne informacje z literackim opisem. Czyli coś co niestety tak rzadko zdarza się w literaturze popularno-naukowej. I nawet fakt, że rok wydania to odległy PRL (1959) nie zdołał nic a nic zaszkodzić fachowości i obiektywności lektury. Być może dlatego, że Antarktydę nikt jeszcze tak naprawdę nie podbił... i prawdopodobnie nikt nigdy tego nie dokona.

• Wyjątowe-zapamiętane!
  • *7***Literatura Popularnonaukowa i Naukowa
  • Pop-Nauk!
  • Biografie i wspomnienia
  • Kolonizacja, konkwista, odkrycia geograficzne
  • Absolutnie
  • Morskie i odkrycia

Dodaj cytat z książki Zdobywcy Białego Lądu: historia wypraw i odkryć antarktycznych