Kto zabił Palomina Molero?

Mario Vargas Llosa Wydawnictwo: Znak literatura piękna
Quien mato a Palomino Molero?
2011-01-01
1998-01-01
Enrique Porcel Ortega
Znak
Quien mato a Palomino Molero?
literatura piękna
2011-01-01
Enrique Porcel Ortega

Czekając karnie w wirtualnej bibliotecznej kolejce na najnowszą książkę Vargasa Llosy, postanowiłem odświeżyć sobie twórczość jednego z moich ulubionych pisarzy. Padło na krótką, nieobarczoną poważnym historycznym tłem opowieść z poczciwym Litumą w roli głównej. Jest to w sumie latynoski kryminał z brutalnym zabójstwem do rozwiązania, daleki od najlepszych publikacji...

Napisane fajnym stylem, niby wkrada się poetyckość, ale jednak proste żołnierskie słowa i szczera partyjna atmosfera.

Choć historia na kolana nie rzuciła, nada się w sam raz na spokojne niedzielne przedpołudnie.

Cywilizację dzisiejszego człowieka nęka szereg problemów, począwszy od względnie nowych, kończąc na takich, które ciągną się od setek lat i nadal nie potrafimy, bądź nie chcemy, ich rozwiązać. Co jest jednak największym problemem? Co kłuje nas w największym stopniu? Uprzedzenia i rasizm. Stereotypizacja. Stosunek do człowieka, który zakłada jego uprzednią ocenę i osąd na...

Historia kryminalna z iskierka pozadania. Jest to kolejna powiesc Llosy, ktora przeczytalam i juz wiem, ze przeczytam wszystko. Mimo, ze nie lubie i nie czytam kryminalow bawilam sie dobrze. Powiesc bardzo krotka, nieprzewidywalna jak to u Vargasa i swietne moim zdaniem dialogi. Polecam!

Fajny zabieg tu zastosował Mario, narratorem nie jest ten główny prowadzący śledztwo, inteligentny i przebiegły, tylko ten jego mało inteligentny acz poczciwy pomocnik :) Jak zwykle jak przystało na LLose ciekawe postacie, dobrze się czyta, wciągająca historia, w tym przypadku dość ekspresowa lektura :)

Llosa to pisarz z którym mam poważny problem. Jego literatura toczy się dwutorowo i ma albo takie strzały jak "Wojna..." lub "Marzenie Celta" - powieści zachwycające, po których ma się ochotę przeczytać wszystko co spłodził autor. Wtedy trafia się na "Gawędziarza" albo właśnie na "Kto zabił...", które ów pierwotny zapał studzą.
"Kto zabił..." to powieść przeciętna, która...

Jedynie co czuję po przeczytaniu tej książki, to zagubienie. Żadnej logiki, błądzenie po omacku i nagle wyznanie chorej psychicznie dziewczyny wyjaśnia wszystko? To już lepiej tłumaczyły całą sprawę plotki mieszkańców miasteczka.
Słaba książka, to na pewno.

Czerstwy humor, surowe krajobrazy, zwięzły język, który wżera się w odbiorcę. Wszystko to sprawia, że kończąc lekturę, bezwiednie otrzepujemy z ramion pył peruwiańskiej, splamionej krwią, ziemi.

Długo czekałam na to, aby dorwać książkę jednego z moich ulubionych pisarzy. Kiedy już wpadła w moje ręce, po zachwytach nad pięknym wydaniem, zabrałam się do czytania.

Akcja toczy się w spalonych słońcem małych, peruwiańskich miasteczkach. Osią tej krótkiej powieści jest makabryczne zabójstwo młodego metyskiego śpiewaka - Palomina Molero. Zagadkę tej śmierci próbują...

1925

ciekawe podejście, specyficzna rzeczywistość kraju, warto poznać.

• Literatura iberoamerykańska
  • Chcę w prezencie
  • 2013
  • Nobliści
  • 2012
  • 2014

Dodaj cytat z książki Kto zabił Palomina Molero?