Podróż do granic Wszechświata

Okładka książki Podróż do granic Wszechświata John Gribbin, Mary Gribbin
Okładka książki Podróż do granic Wszechświata
John GribbinMary Gribbin Wydawnictwo: Prószyński i S-ka astronomia, astrofizyka
astronomia, astrofizyka
From here to infinity: The royal observatory guide to astronomy
Prószyński i S-ka
2012-10-02
2012-10-02
978-83-7839-363-4
Julia Szajkowska

Solidna porcja wiedzy astronomicznej. Szeroki zakres tematów, od pierwiastków występujących na Ziemi, poprzez planety Układu Słonecznego a skończywszy na innych galaktykach i rodzajach gwiazd.

W książce znajdzie coś dla siebie zarówno osoba totalnie zielona, jak i taka która już przeczytała kilka pozycji z tej dziedziny. Jedynie ilustracje wydają się nieco niespójne, czasami po prostu brzydkie. Ale na to można przymknąć oko.

Fantastyczne, zwięzłe kompendium dla każdego, kto chciałby poszerzyć swoją wiedzę o kosmosie w rzetelny sposób. Książka jest niedługa, ale poszczególne zagadnienia zostały omówione w dość wyczerpujący sposób. Co prawda, wiedziony ciekawością przeszukiwałem regularnie internet w trakcie czytania, by uzyskać dodatkowe informacje, jednak sama treść książki jest w zupełności wystarczająca i dla laików, i dla osób nieco bardziej zorientowanych. Tym pierwszym nakreśli ogólny obraz i da pewne wyobrażenie, natomiast ci bardziej zaawansowani zainteresują się dobrze zasygnalizowanymi aspektami fizycznymi i konkretnymi liczbami. Książka napisana jest przystępnym językiem i w prosty sposób tłumaczy wszystkie ważne zjawiska. Dodatkowy walor to oprawa - masa pięknych zdjęć i grafik. Z mankamentów - kilka lat to w astronomii epoka, dlatego pewne informacje są już nieaktualne.
Polecam każdemu - załóżcie słuchawki, włączcie relaksujący, kosmiczny ambient i dajcie się ponieść wyobraźni.

Bardzo dobra książka. W przystępny dla laików sposób opisano dzisiejszy stan wiedzy na temat powstania wszechświata, w tym życia na Ziemi. Świetne kompendium wiedzy, pozwoli przyswoić sobie dużą dawkę wiedzy, odświeżyć teorie, koncepcje i prawa fizyki. Zdecydowanie dla początkujących i laików, osoby z dużą wiedzą będą się nudziły. Dobra pozycja dla ciekawskich, nie nudzi a trudne sprawy podane są w bardzo zrozumiały sposób np. za pomocą metafor zrozumiałych dla Ziemian ;-). Polecam.

Publikacja ta zabiera nas w prawdziwą podróż poza naszą rodzimą planetę. Podróż rozpoczynamy od krótkiej historii astronomii i tajników spektroskopii. W kolejnych rozdziałach pogłębimy wiedzę o Ziemi, Księżycu i Słońcu by oddalać się dalej w przestrzeń kosmosu. Skupiamy się na planetach wewnętrznych i zewnętrznych, prześledzimy ewolucję gwiazd. Podróż kończymy na Drodze Mlecznej i innych galaktykach.

Książka opisuje a przede wszystkim wyjaśnia wszystkie najbardziej rozpowszechnione zjawiska we wszechświecie. Opis zagmatwanych procesów fizycznych jak i skali jest wyjaśniany w przystępny sposób. Celem jest dotrzeć do przeciętnego odbiory i wyjaśnić mu niuanse tych procesów. Książka nie zawiera żadnych wykresów ani równań astrofizycznych, tak typowych dla prac naukowych. Jest prosta, ma zaciekawić tematyką, ukazać wszechświat jako zaskakujący, tajemniczy i pełen egzotycznych bytów. Porwać w wir fascynacji i zadumy nad nocnym niebem. Znajdziemy tu wiele kolorowych ilustracji przedstawiających omawiane obiekty. Często autorzy używają porównań do skali jaką znamy, tak by oddać ogromne skale czy to przestrzeni czy mas obiektów i tak w pewnym punkcie wyobrażamy sobie galaktyki wielkości aspiryny rozsypane na obszarze boiska do koszykówki.

Książka przeznaczona jest dla fanów astronomii i kosmologii oraz tych wszystkich co chcą tę przygodę rozpocząć lub pogłębić zainteresowania. Pozycja jest jak najbardziej warta uwagi. Amatorzy czy nawet bardziej doświadczeni znawcy nocnego nieba nie powinni czuć się zawiedzeni sięgając po tą lekturę.

Bardziej podręcznik, niż książka popularnonaukowa.

Bardziej podręcznik, niż książka popularnonaukowa.

• Popularnonaukowe
  • Do kupienia