Silently and Very Fast

2012-02-05
Data 1. wydania:
2012-02-05
angielski
SF science fiction artificial intelligence virtual reality

Opowieść o dorastaniu i narodzinach samoświadomości sztucznej inteligencji, kontynuacji wspomnień oraz istnień, wzajemnych relacji (oraz interfejsie) na poziomie człowiek-maszyna. Historia poniekąd powstania technologicznej osobliwości, odmienności, introspekcji we własną osobowość i wolną wolę, ukazująca możliwą ścieżkę ewolucyjną cywilizacji postludzkiej, komentarz odnośnie binarnego postrzegania AI we współczesnych dziełach kultury. A to wszystko przyprawione baśniową kreacją świata Wnętrza i historią tak intrygującą i niejednoznaczną, że tuż po przeczytaniu mam ochotę zacząć lekturę od początku (i to też zamierzam uczynić). Wybitnie oryginalne i niesamowicie frapujące, jest to zdecydowanie moja ulubiona nowela SF.

Nie napiszę wam nic o fabule, nie warto sobie spoilerować i tak dosyć krótkiej treści. Spróbujcie sami, poszukiwacze nietuzinkowych diamentów, nie powinniście wyjść rozczarowani tą przedziwną i fascynującą odyseją.

"Czasami się martwię. Martwieniem się określamy obsesyjne
badanie własnego kodu. Martwię się, że jestem po prostu bardzo skomplikowanym rozwiązaniem konkretnego problemu – jak zdawać się ludzkim dla ludzkiego obserwatora. Przeniosłem się do korytarza luster, w którym każdy Uoya-Agostin może zobaczyć swoje nieskończone odbicia. Kopiuję się, powtarzam. Jestem zająknięciem i echem. Pięć pokoleń dało mi szeroki zakres zwrotów możliwych do wykorzystania, wyrazów twarzy do wylosowania i odtworzenia. Czy kiedykolwiek zrobiłem coś sam z siebie, jakiś czyn lub stan powstały z Eleusis, a nie tylko uważną, wyjątkową mimikrę?
A oni? "

Oni - my, ludzie. Cóż za fragment.

Dodaj cytat z książki Silently and Very Fast