Samsara. Na drogach, których nie ma

Okładka książki Samsara. Na drogach, których nie ma Tomek Michniewicz
Okładka książki Samsara. Na drogach, których nie ma
Tomek Michniewicz Wydawnictwo: Otwarte Seria: Otwarte na Świat literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Otwarte na Świat
Otwarte
2010-05-05
2010-05-05
Podróż przygoda opowieść poradnik Azja Indie Tajlandia

Na półkach: , , , , , , ,

Przeczytałem komentarze krytyczne, jak i te afirmujące. Po ocenie numerycznej nietrudno poznać, jaki był mój werdykt.

Ten freestyle podróżniczy (bo na pewno nie reportaż) jest chaotyczny, płytki, absurdalnie wręcz grafomański i pełny kulawego bajkopisarstwa (zmyślone dialogi jak z sitcomów i to niemal od pierwszej strony). Co rusz widzimy też jakiś wtręt, którego autor nie mógł sobie darować, epatowanie poczuciem wyższości wobec turystów i podkreślający samczo-podróżnicze walory autora lub jego kolegi; sporo uwag z książki, jak wspominane już w sekcji komentarzy przytyki o ubezpieczeniach i emeryturze, są całkowicie nie na miejscu.

Przed lekturą „Samsary” polecam przeczytać krytyczne komentarze wobec książki - u mnie sprawdziły się w 100%, jeden nawet pozwolę sobie podlinkować: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/samsara-na-drogach-ktorych-nie-ma/opinia/10...

A zamiast egocentryka rekomenduję poszukać podróżnika-reportażysty.

75,9/100%

75,9/100%

Niestety książka trochę mnie rozczarowała. Po przeczytaniu ,,Chrobota" (cudowna!) i Świata równoległego (dobra) ta książka nie była zbyt interesująca. Dużo słów, mało treści. Jak dla mnie, która w podobny sposób podróżowałam po 3 z opisywanych krajów. Może kogoś bardziej zainteresuje.

Dla mnie nie do przeczytania, w połowie zrezygnowałam, nie jestem w stanie powiedzieć do końca dlaczego- po prostu zbiór historyjek z podróży okazał się zupełnie nie wciągający, pełen ironiczno-złośliwych ocen autora, jakoś nie przypadł mi do gustu. Samo wydanie- ogromne listery, wielkie odstępy- jakby na siłę musiało z tego powstać grube tomiszcze. Zdjęcia ładne, czemu nie.

Książka podróżnicza. Przeczytałem. do końca.

Książka podróżnicza. Przeczytałem. do końca.

Sięgnąłem po tę książkę zaraz po "Swoją drogą" Tomka Michniewicza i dosyć mocno się odbiłem. Nastawiałem się na przygodę, którą będę śledzić z wypiekami na twarzy, na wydarzenia odciskające na bohaterach piętno - właśnie to dostałem, tylko bez żadnej głębi. Na samym początku autor daje nam namiastkę tego, czego możemy się spodziewać, czyli poszukiwania dziadugarów w Azji. Wszystko byłoby dobrze, gdyby te poszukiwania faktycznie były głównym celem jego podróży, a są jakimś celem w tle, od którego łatwo można odejść, aby popodziwiać coś innego i tak samo łatwo do niego wrócić, kiedy tylko pojawi się kolejny trop. Mimo wszystko ciekawie czyta się o tym, co możemy znaleźć za wschodnimi granicami, poznać kuchnię 'innych światów', ich obyczaje i tradycje, jednak dla mnie to było za mało, stąd ocena 6/10.

Jedna z paru książek, które warto przeczytać przed wyjazdem do Indii. Pozwoli zauważyć wiele zjawisk na które nie zwróciłoby się uwagi po lekturze samych przewodników.

Bardzo dobra jak wszystkie inne Tomka. Polecam

Bardzo dobra jak wszystkie inne Tomka. Polecam

Kim bym była, gdybym urodziła się w innym czasie i w innym miejscu?

Kim bym była, gdybym urodziła się w innym czasie i w innym miejscu?

Świetna książka podróżnicza, idealna na wakacje albo długie zimowe wieczory. Doskonale się przy niej bawiłam i dowiedziałam mnóstwa ciekawych informacji o Azji! Polecam

• Podróżnicze
  • Podróże