Hanyska

Helena Buchner Wydawnictwo: Silesia Progress Seria: CANON SILESIAE - Ślōnske dzieje powieść historyczna
Silesia Progress
Śląsk wypędzenia II wojna światowa Polska Ludowa
powieść historyczna
CANON SILESIAE - Ślōnske dzieje
Śląsk wypędzenia II wojna światowa Polska Ludowa

+!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Trudny kawałek powojennej historii. Powieść oparta na faktach, choć bohaterowie i niektóre miejsca są fikcyjne. Niełatwa lektura. Jednak polecam ją szczególnie tym wszystkim, którzy bezrefleksyjnie dalej używają nazwy Ziemie Odzyskane.

Nie ma we mnie żadnych uprzedzeń rasowo-narodowościowych i nigdy nie powiedziałabym, że Ślązacy przechodzili przez takie piekło tożsamościowe. Bardzo polecam tę książkę i jej kontynuację.

Historia Marii opisuje dzieje, które wielokrotnie słyszałam od moich dziadków. Urzekająca opowieść o ślązakach, którzy oddani swojemu heimatowi walczą o swoją ziemię. Książka pomaga zrozumieć tamte ciężkie czasy oraz postępowanie wtedy żyjących ludzi

Pochodzę ze Śląska, dlatego wszystkie opowieści o historii Śląska są mi szczególnie bliskie.
Uczyliśmy się w szkole o przesiedleniach, ale nikt nie zagłębiał się w dalsze losy ludzi wygnanych ze swoich domów.
Nie wiem jak teraz wyglądają lekcje historii, ale za moich czasów nie byliśmi uświadamiani, że nie wszystko jest czarno-białe, że Niemcy nie byli tylko zli i że Polacy...

„ Z jednej strony wojna czyni oprawców, z innych ofiary tych oprawców, raz jest się katem, raz ofiarą. Innym znów pozwala przeżyć życie bardzo szybko i zdobyć mądrość starców”

Autorka pod pseudonimem Leonia urodziła się na śląskiej wsi, jako autochtonka. Obecnie mieszka na wsi i oddaje się pasji pisania, spełniając tym swoje marzenia. Pisze powieść, która jest fikcją...

Świetna i bardzo wciągająca pozycja. "Hanyska" opowiada dzieje rodziny Ślązaków z niemieckim pochodzeniem, mieszkającej na Śląsku opolskim. Akcja zaczyna się pod koniec wojny, kiedy to Ślązacy, przerażeni zbliżającym się frontem, uciekają w głąb Rzeszy. Wielu z nich nie wróciło, są jednak i tacy dla których Heimat jest najważniejszy - niezależnie od tego, w jakim państwie...

Losy powojenne Polaków-Niemców-Hanysów , bardzo poruszająca... Polecam ....

Super książka!

Historia wstrząsająca tak jak wszystkie z okresu wojennego i wczesno powojennego.Jednak trudno mi współczuć bohaterce. Może dlatego, że prawdziwą historię poznałam długo po szkole, może dlatego, że zostałam wychowana na Klossie i Janku Kosie, może dlatego, że uważam iż to Polska została najbardziej pokrzywdzona przez wojnę.

• 2018
  • Śląsk