Stracone zwycięstwa

Bellona
2001-01-01
2001-01-01
Jan Bańbor

Z jednej strony bardzo dobra książka, fachowo pokazująca sytuacje na poszczególnych odcinkach frontu z perspektywy żołnierskiej, ale z drugiej trzeba mieć na uwadze, że Manstein jest stronniczy i, pomimo objętości jego wspomnień, dość oszczędny. Oszczędny w kontekście tego jak naprawdę wyglądał front wschodni i ile cierpienia, śmierci i piekła Niemcy zgotowali zwykłym obywatelom ZSRR. O porażkę całej kampanii obwinia wyłącznie Hitlera i, podobnie jak cała reszta złapanych po wojnie aparatczyków i wojskowych, o zbrodniach nic nie wie, nic nie słyszał. Najbardziej urzekający jest fragment z podrozdziału „Taktyka spalonej ziemi”, kiedy mówi, że brani do niewoli podczas odwrotu rosyjscy cywile (mężczyźni) trafiali pod opiekę rządu niemieckiego :) Cała Europa, a następnie świat, wiedział o obozach, o celowym burzeniu miast i mordowaniu cywili przez Niemców; nawet dzieci wiedziały co oznacza niemiecka okupacja. Ale Manstein nie wiedział i reszta elity Wehrmachtu też nie wiedziała…

Ta ksiązka to bzdura. Manstein zrzuca winę na Hitlera który skoro nie żyje to nie moze sie bronić.
Rzeczywistosc wyglada inaczej:
Polecam cały kanał, jest dużo odkłamywania historii zakąłmanej przez niemieckich generałów tworzacych mit swoich wielkich kompetencji i sugerujących ze gdyby nie Hitler to podbili by cały układ słoneczny

Rzeczywistosc wyglada inaczej:

Erich von Manstein (zgermanizowany Lewinski) opisał siebie i kampanie wojenne w których brał udział. Książka dla tych co wiedzą dużo więcej o II Wojnie Światowej niż średnia szkolna a tematyka ich interesuje. Co najciekawsze?
O polskiej granicy zachodniej. Oczywiście Wielkopolska i Pomorze to rdzenne ziemie niemieckie, zdaniem Mansteina.
Opis kampanii wrześniowej.
To powinno być czytane w szkołach a nie bzdury jak to nasi dzielnie walczyli, rozbili nawet JEDEN pułk ale niestety mieli za mało czołgów.
Uwagi o Hitlerze i rozmowy z nim. Szczęśliwie albo i nieszczęśliwie popełniał ich fuhrer mnóstwo błędów.
Dlaczego nieszczęśliwie? Doczekalibyśmy do bomby atomowej i wojna by się skończyła bez 45 lat komuny w Polsce.
Oczywiście opis działań wokół Stalingradu.
Wiele jest długich opisów ale moim zdaniem to dla pasjonatów bitew i kampanii.
Moja opinia, gdyby Mainsten dowodził wojskami niemieckimi, pokonałby Rosję Sowiecką.
Czego nie ma w książce? Zbrodni wojennych, mordowania cywili, eksterminacji Żydów, zagłodzenia jeńców sowieckich.
Rycerski Wehrmacht wyruszył na wojnę...
Generalnie wszyscy się wybielają w podobnych wspomnieniach.

Opis kampanii wrześniowej.
To...

Dobra.

Dobra.

Erich von Manstein i jego wspomnienia z okresu dowodzenia podczas 2 Wojny Światowej to niezmiernie ważna pozycja dla wszystkich zainteresowanych tematyką operacyjną oraz taktyczną. Autor przybliża czytelnikom zawiłości dowodzenia gdy czuwa nad tobą dyktator pokroju Hitlera... To właśnie decyzje Hitlera, a raczej ich brak doprowadził do spektakularnych porażek na froncie wschodnim. Świat miał szczęście, że racy generałowie jak Guderian oraz Manstein nie mieli swobody operacyjnej. Autor niestety pomija zbrodnie chociażby Wermahtu, nie mówiąc już o ludobójstwie. Prawie na każdym kroku podkreśla dzielność i odwagę niemieckiego żołnierza. Tu moja uwaga do wydawnictwa Bellony w kolejnym ewentualnie wydaniu trzeba sprostować wpis autora na temat Otto Wachtera, w którym stwierdza, iż pomagał m.in. Polakom. Wspomniany gubernator dystryktu Krakowskiego potem Galicji był głównym organizatorem akcji rabunkowych dzieł sztuki i zabytków kultury polskiej oraz kierował akcjami ludobójczymi przeciwko Żydom oraz Polakom. Natomiast w podrozdziale "Spalona ziemia" autor udowadnia, iż Rosjanie też stosowali tą taktykę, a więc możemy i my. No i najlepsze pomagali ludności ukraińskiej w ewakuacji .... To wszystko wymaga sprostowania. Ocena niska z powodu braku odwagi oraz kłamstw. Proszę sobie wyobrazić drodzy czytelnicy jak czytelnik Niemiecki będzie odbierał za 100 lat ich zbrodniczą armie.

Dobra i solidna pozycja dla fanatyków strategii i historii II w. ś. Jednak w powietrzu unosi się duch propagandy, doprawdy znając fakty, trudno to przełknąć. Niedaleko do P. Carella i tym podobnych. Dobre książki ale obarczone mocną porcją wybielacza.

Autobiograficzna książka Ericha von Mansteina o czasach II wojny światowej. To taka spowiedź, dlaczego stał się zbrodniarzem wojennym, dlaczego Adolf Hitler i jego feldmarszałkowie sobie go upodobali. Bardzo lubię, jestem wręcz fanem książek, filmów i seriali o takiej tematyce, dlatego sięgnąłem po tą pozycję. Genialnie zostało też opisane doprowadzenie Francji do klęski w 1940 roku przez samego autora, jego późniejsze ciągłe walki wraz z oddziałami w 1941 i 1942 roku. Fajnie ukazano maniery oficerów sztabu i urody tutejszych niemieckich dziewcząt. Że one musiały być tak ślepe, by nie zauważyć że chodziły z największym dyktatorem i zwyrodnialcem wszech czasów.

Nie sądziłem, że z tak ciekawego tematu jak walki na froncie wschodnim można stworzyć tak nudną książkę. Ponad 700 stron opisów manier oficerów sztabu, urody niemieckich dziewcząt kłócenie się z Adolfem. Nie warta polecania.

Uczta dla zainteresowanych strategią i wojskowością. Pokazuje działania i sposób myślenia jednego z najwybitniejszych dowódców II wojny światowej. Minusem jest pomijanie niechlubnych działań Wermachtu.

Świetna książka dla miłośników strategii wojennej. Autor, który był jednym z najważniejszych dowódców niemieckich w trakcie II WŚ, rozpisuje wszystkie ważniejsze operacje wojenne na czynniki pierwsze. W niektórych miejscach moim zdaniem było trochę zbyt dużo powtórzeń, ale ogólnie książka bardzo interesująca. Minusem jest tłumaczenie (błędy z kierunkami wschód-zachód i myleniem nazw rzek Don-Doniec),ale to nie wina autora. Dzięki tej książce dowiedziałem się nieznanych mi dotąd faktów dotyczących kampanii we Francji, Bitwy o Anglię oraz kampanii na Wschodzie.

• II wojna światowa
  • II wojna - wspomnienia
  • Wojenne
  • II Wojna Światowa

Dodaj cytat z książki Stracone zwycięstwa