Szczenię doskonałe

flora i fauna
Galaktyka
2014-09-01
2000-01-01
pies szczenię doskonałe socjalizacja wychowanie

Bardzo ciekawa pozycja dla osób, które chcą przygotować się, do jak najlepszej opieki i wychowania swojego szczęścia na czterech łapach.

Autorka skupia się na przekazaniu wiedzy, która pomoże nam lepiej zadbać o właściwe szkolenie naszego psa, zachowując przy tym zdrowy rozsądek. Między innymi przedstawia, jak nauczyć się uczyć psa potrzebnych nam komend. Na końcu książki znajduje się pomocna tabela dotycząca socjalizacji naszego szczeniaka.

Na pewno każdy znajdzie coś wartościowego, czym będzie mógł wzmocnić relację ze swoim psem.

Doskonała lektura, którą powinien przyswoić sobie każdy, kto zamierza pod swój dach przygarnąć szczenię! Książka zawiera nie tylko wskazówki dotyczące szkolenia czy wychowania psa ale także wiedzę na temat rozwoju szczeniąt i tego co dzieje się w małych łebkach w okresie szczenięctwa oraz dorastania. Bardzo cenna książka.

Książka którą powinien przeczytać każdy przed zakupem psa! A jak już się psa posiada a się tego nie przeczytało, to jak najszybciej nadrobić! Podstawowa wiedza jak w ogóle z psem funkcjonować itp itd wiele ćwiczeń wytłumaczonych krok po kroku :) super!!

Z jednej strony książka zawiera dużo pożytecznej wiedzy, a z drugiej strony podchodzi do tematu bardzo schematycznie, a niektóre reguły przypominają zimną tresurę, nie budowanie zdrowej relacji z psem. Moim hitem pozostaje jedno zdanie które znalazło się w książce, a dokładniej : "Trzeba sporządzić plan szkoleń z uwzględnieniem godzin zajęć na każdy dzień, aż do ukończenia przez psa dwunastego miesiąca życia." Myślę, że reprezentuje ono dość dobrze, podejście prezentowane w książce. Pomimo to uważam, że patrząc na jej treść dość krytycznie można tak czy siak wynieść z niej dużo dobrego.

Uważam, że jest to świetna książka dla osób, które zamierzają mieć lub mają już szczeniaczka. Przydatne porady, które są podzielone na odpowiednie rozdziały. W każdym ważnym temacie są pomocne zdjęcia. Mi się ten poradnik bardzo przydał i pozwolił zrozumieć wielorakie zachowania małego pieska. Wtedy i ja wiedziałam, jak mam się zachować i jak reagować w odpowiednim momencie.

Pozycja godna polecenia dla każdego początkującego właściciela psa. Wiedza skondensowana, poparta ilustracjami, przykładami najczęstszych problemów i sposobów ich rozwiązania. Przystępny język i urozmaicona kompozycja sprawiają, że treści łatwo zapadają w pamięć a w razie potrzeby można szybko odnaleźć interesujące nas zagadnienie.

Jest to już drugie, nieco bogatsze, wydanie tejże publikacji, a pierwsze cieszyło się ogromną popularnością zarówno wśród amatorów jak i doświadczonych szkoleniowców czworonogów.

Lektura podzielona jest na 16 rozdziałów: Surowa materia; Jak szczenię postrzega świat; W nowej rodzinie; Stadia rozwoju; Życie z nowym szczenięciem; Socjalizacja; Nauka czystości w domu; Przywództwo i kontrola zachowania; Zabawki i zabawy; Zapobieganie gryzieniu i agresji; Żucie; Utrzymanie i pielęgnacja; Dobre maniery; Nauka pozostawania samemu; Szkolenie szczenięcia; Dojrzewanie i dojrzałość. W każdym z nich autorka w wyczerpujący sposób objaśnia dane zagadnienie, podpowiada na co zwrócić uwagę tresując szczenię, szczegółowo charakteryzuje zachowania zupełnie normalne, które nie powinny nas niepokoić ale również te niepożądane, nad którymi musimy pracować. Duży nacisk kładzie również na podejście do psiaka. Zwierzak musi wiedzieć kto jest jego panem ale musi również czuć się w naszym domu jak członek rodziny, musi czuć się bezpiecznie...

Takich wskazówek w prezentowanym poradniku jest wiele. Właściwie posiadając tylko i wyłącznie tę lekturę jesteśmy w stanie dowiedzieć się o szkoleniu szczeniaka wszystkiego co wiedzieć powinniśmy. Jest to kompendium wiedzy, którą autorka przekazała w bardzo przyziemny i praktyczny sposób. Nie znajdziemy tu zbędnych czy nudnych opisów. Są za to rady, które możemy wcielić w życie posiadając jakiejkolwiek rasy szczeniaka. Moją uwagę zwróciły szczególnie informacje odnoszące się do tego jak wychować psa, który nie będzie agresywny oraz te dzięki którym dowiedziałam się jak nauczyć go dobrych manier. Oczywiście fajne są także wskazówki pomagające w nauczeniu szczeniaka kilku sztuczek. Są one bowiem zachętą do późniejszej zabawy z psem.

Publikacja jest ogólnie ciekawa. Jest kopalnią wiedzy, którą powinien wręcz posiąść każdy posiadacz czworonoga. Aby bowiem nasz pies był szczęśliwy nie wystarczy podsuwać mu tylko miski z jedzeniem i wodą. Ma on znacznie większe potrzeby. To jednak co damy psu od siebie, czego go nauczymy zwróci nam się z nawiązką. Nasz pies będzie potrafił się odpowiednio zachować, będzie nam wierny i szczęśliwy, a my jako jego dumni posiadacze będziemy mogli tą przyjaźnią cieszyć się przez długie lata. Oczywiście polecam lekturę wszystkim miłośnikom psów a szczególnie tym, którzy mają bądź podobnie jak ja zamierzają przygarnąć niebawem szczeniaka.

Zadziwiająco przytłaczająca lektura.
Moja wizja posiadania psa od szczeniaka wyglądała mniej więcej tak: chodź tu, mój słodziutki, pójdziemy na dwór, pobawimy się, pani da jeść, no dobrze, dobry piesek, mój kochany! Mniej więcej tak, ze sporadycznymi momentami zniechęcenia, napominania, powstrzymywania przez działaniami destrukcyjnymi dla mienia i nerwów właścicieli.

A w tej książce czytam, co następuje (str. 169): Należy sporządzić plan szkoleń z uwzględnieniem godziny zajęć NA KAŻDY DZIEŃ aż do ukończenia przez psa dwunastego miesiąca życia. A potem jest tabelka z programem socjalizacji na kolejne tygodnie życia szczeniaka z zadaniem zapoznania psa z następującymi zjawiskami (wypisuję co ciekawsze): ludzie w kapeluszach i hełmach, brodaci mężczyźni, nastolatki (osobna kategoria),kaczki, chomiki i bydło, wreszcie urzędy - nie mogę dociec dlaczego.

Tak więc, w miarę czytania wpadałam w nastrój depresyjny uświadamiając sobie ogrom pracy i odpowiedzialności. Pocieszają mnie jedynie dwie myśli:
- osoby, które stosowały się do porad z tej książki, mają najlepiej wychowanego psa, jakiego znam,
- nie ma rzeczy doskonałych, ani szczeniaków, ani właścicieli, więc może wystarczy, że będziemy mieć wystarczająco dobre szczenię?
Z oceną powstrzymam się jeszcze z dwanaście miesięcy, a chętnych zapraszam na kontrolę postępów, zwłaszcza brodatych mężczyzn w mundurach i hełmach ;).
A zupełnie serio: to kopalnia wiedzy o małych psach, w ciągu zaledwie dwóch tygodni przydała mi się wiele razy.

Zadziwiająco przytłaczająca lektura.

A w...

Posiada podstatowe informację o psie

Posiada podstatowe informację o psie

• Psy
  • Poradniki
  • Zwierzęta

Dodaj cytat z książki Szczenię doskonałe