Wielkie błędy człowieka

Okładka książki Wielkie błędy człowieka Pere Romanillos
Okładka książki Wielkie błędy człowieka
Pere Romanillos Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN popularnonaukowa
popularnonaukowa
Grandem errores de la humanidad
Wydawnictwo Naukowe PWN
2011-01-01
2011-01-01
978-83-01-16750-9
Agata Duran
błędy ludzkości

Nie ocenia się książki po okładce. Garść ciekawostek często zupełnie nie wybrednych na temat błędów ludzkości upadki wielkich marek błędy państw wojen naprawdę czytało się lekko i przyjemnie

Po tej książce spodziewałam się czegoś znacznie gorszego.
Pozycja momentami była pisana zbyt kolokwialnie, jednak dawała pojęcie także o tych wydarzeniach z historii, o których nie dowiedzieliśmy się w szkole. Szybka, bezbolesna lektura.

Po tej książce spodziewałam się czegoś znacznie gorszego.

Zaintrygował mnie sam tytuł książki, który świadczy o tym jak bardzo głupota ludzka nie zna granic. Ciekawie i lekko napisana lektura, w której zawarto prawie wszystkie dziedziny życia, w których człowiek przeliczył się niejednokrotnie ze swoją wiedzą bądź umiejętnościami. Miałam bardzo duże oczekiwania wobec tej książki, jednakże nie zostały one do końca spełnione. Najbardziej zaintrygował mnie dział medycyny i nauki, gdyż wyniosłam dużo niesamowitych i interesujących faktów oraz negatywnych działań człowieka w historii. Niestety większa część książki poświęcona została błędom taktycznym przywódców podczas wszelkich wojen, co w miarę czytania, przynajmniej dla mnie, stawało się coraz bardziej nudne i monotonne.

Widać, że książka powstała niedawno; Bardzo atrakcyjna szata graficzna. Na początku: opis w skrócie, następnie rozwinięcie, w niektórych przypadkach za długie. Autor ocenia błędy, w dziejach ludzkości, które miały mniejszy lub większy wpływ na wygląd dzisiejszego świata. Dzięki wielu ilustracjom można łatwiej je sobie wyobrazić. Co prawda książka zapowiadała się ciekawsza, ale mogę śmiało powiedzieć, że wzbogaciła moją wiedzę. Wymieniane były błędy, o których nie miałam pojęcia np.. ,że w skład coca-coli na początku wchodziła kokaina; oraz takie, o których dowiedziałam się w szkole np. że Plan Barbarossa nie miał szans powodzenia. Pomijałam "błędy", z dziedziny, którą się nie interesuję.

Od zerwania zakazanego owocu i kradzieży ognia, przez upadek imperium Azteków i palenie czarownic, po przypadkowe odkrycie penicyliny i Pokojowego Nobla dla Adolfa Hitlera. Wielkie nazwiska, znane marki, głośne wydarzenia - oto przekrój zagadnień, na jakie natkniemy się w publikacji 'Wielkie błędy człowieka'.

Na tę pięknie wydaną książkę składa się siedem działów - Historia, Nauka i medycyna, Wojna, Interesy, Technika, Środowisko naturalne oraz Mylić się jest rzeczą ludzką. Dodatkowo na końcu znajduje się kilkustronicowy rozdział, zatytułowany Błędy śmiertelne (albo jak głupio umrzeć). Mottem publikacji jest słynna wypowiedź Alberta Einsteina: "Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej."

Pere Romanillos jest mistrzem w wyszukiwaniu i badaniu spektakularnych i najbardziej brzemiennych w skutkach pomyłek w historii ludzkości. Nie waha się stawiać na kontrasty - przytacza i krwawe opowieści, i lekkie historie - obok siebie stają zatem Hitler i Beatlesi, M&M'sy i kokaina, Napoleon i Tennessee Williams.

Mocną stroną publikacji jest język, jakim posługuje się autor. W książce nie brak humoru i ironii, nawet poważne historie opowiedziane są lekko i z dystansem. To niezwykle ważne - sprawia, że 'Wielkie błędy człowieka' pochłania się błyskawicznie, z niesłabnącym zainteresowaniem - zapewniam Was, że nawet jeśli nie interesujecie się historią czy nauką, znajdziecie w tej książce coś dla siebie i pochłoniecie ją od deski do deski. Dlaczego? Bo jest ciekawa i zabawna, pełna intertekstualnych nawiązań i fascynujących historii. Ludzie ciekawi świata, ludzie otwarci i bystrzy powinni sięgać po takie właśnie najeżone ciekawostkami książki. Co więcej - nie wierzę, że istnieje choć jedna osoba, której 'Wielkie błędy człowieka' nie zainteresują! Dlatego gorąco zachęcam do lektury tej książki - polecam ją Wam, Waszym rodzicom i młodszemu rodzeństwu, dzieciom i dziadkom. To pozycja dobra dla wszystkich!

Na tę pięknie wydaną książkę składa się siedem działów -...

• M13
  • 52 książki w 2012
  • Historie trochę inne
  • Muszę przeczytać w najbliższym czasie
  • Podstawa podlotka bibliotecznego.

Pere Romanillos Wielkie błędy człowieka Zobacz więcej