Mordercza gumowa kaczka

Okładka książki Mordercza gumowa kaczka Bruce Lourie, Rick Smith
Okładka książki Mordercza gumowa kaczka
Bruce LourieRick Smith Wydawnictwo: Sonia Draga popularnonaukowa
popularnonaukowa
Slow Death by a Rubber Duck. How the Toxic Chemistry of Everyday Life Affects our Health
Sonia Draga
2010-01-01
2010-01-01
978-83-7508-247-0
Zofia Szachnowska-Olesiejuk
zanieczyszczenia zanieczyszczenie środowiska środowisko ekologia

Okładka książki Czarna lista firm Hans Weiss, Klaus Werner
Czarna lista firm Hans Weiss, Klaus W...
Okładka książki Naga małpa przed telewizorem. Popkultura w świetle psychologii ewolucyjnej Tomasz Kozłowski, Tomasz Szlendak
Naga małpa prz... Tomasz Kozłowski, T...
Okładka książki Psychologia społeczna Robin M. Akert, Elliot Aronson, Timothy D. Wilson
Psychologia sp... Robin M. Akert, Ell...

Parę lat temu dałem ocenę 8, ale żyję już trochę dłużej i na nowo skonfrontowałem mój obecny stan wiedzy z treścią książki. Redukuję opinię do 5.

Bardzo dobra pozycja, prawie naukowa, o tym jaką cenę tak naprawdę płacimy za wygodę, hiper konsumpcjonizm i w zasadzie nieograniczony dostęp do rzeczy, które nie są nam niezbędne. Książka bezpardonowo obnaża politykę firm i koncernów wobec klientów i fakt, za co owe mają nasze zdrowie dodając do produkowanych przez siebie produktów codziennego użytku silnie toksycznych substancji. Uważam, że ta książka powinna być przeczytana przez absolutnie każdego. Po to,aby nieco się opamiętać. Wiadomo, że nie da się uciec od wszystkiego. Można jednak poprzez proste decyzje ZNACZĄCO ograniczyć ekspozycję na agresywne chemikalia. Jeżeli komuś wydaje się, że szesnasta plastikowa zabawka dla dziecka jest niezbędnym zakupem,a wcieranie w siebie codziennie tuzina różnych środków jest naturalne i nieszkodliwe, po prostu MUSI zapoznać się z tą książką.

Książka trafiła do mnie po promocyjnej cenie - symbolicznych 5 zł, jako dodatek do większych zakupów. W innej sytuacji raczej bym jej nie wybrała. No, ale skoro mam, to czytam. Po pierwszym rozdziale zaczęłam się jednak zastanawiać, czy powinnam czytać dalej. Bo treści w niej zawarte są przerażające. Czy chcę o tym wszystkim wiedzieć? Może lepiej żyć w nieświadomości? Plastykowe opakowania, puszki do konserw, teflon, odzież przeciwdeszczowa, zabawki dla dzieci, farba z paragonów, pestycydy, kosmetyki i środki antybakteryjne, ryby morskie - TRUCIZNA! ZWIĄZKI RAKOTWÓRCZE! Właściwie wszystko, z czego korzystam często lub częściej - zawiera toksyczne środki mające wpływ na otyłość, problemy prokreacyjne, rozwój nowotworów itp., itd. Cóż, stwierdziłam, że może lepiej jednak doczytać do końca, a nuż okaże się w ostatnim rozdziale, że to jakiś żart. Niestety - żartem nie było, a ja z przerażeniem spoglądam na wszelkie podejrzane plastykowe pojemniki, opakowanie pizzy, krem do twarzy, odświeżacz powietrza. I nadal nie wiem, co robić. Owszem, autorzy podsuwają sensowne sposoby na ograniczenie trujących substancji, ale są to sposoby dobre dla Amerykanów. Gdzie łatwiej wydać kilka dolarów więcej na ekologiczną żywność, gdzie można wybierać między szklanymi i plastykowymi opakowaniami produktów spożywczych, gdzie firmy produkujące te świństwa zostają zmuszone poprzez stosowne przepisy do wyeliminowania z produkcji środków trujących. W Polsce, niestety, pewnie mało osób tę książkę przeczyta, jeśli nawet to zrobią, to może przymkną oko, machną ręką, zapomną o sprawie? Pozostaje mi więc żyć ze świadomością, że wszyscy jesteśmy zatruwani tymi świństwami i nie sposób pozbyć się tego problemu, bo gdy nawet trujące substancje znikną z naszego życia, wkrótce pojawią się kolejne, które je zastąpią. Można jedynie czasem pomyśleć o tym i wybrać w sklepie keczup w słoiku, zamiast plastykowej butelki.

Całość sprowadzić można w zasadzie do ostatniego rozdziału ze wskazówkami. Choć muszę przyznać, że pozostałe też były warte przeczytania. Na minus działa jednak zbyt duża liczba odnośników do przepisów prawnych w Kanadzie i USA, które dla nas są praktycznie bez znaczenia. Mimo wszystko polecam.

Zajawki tej książki rozbudziły mój apetyt... niestety, zbyt dużo w niej statystyk, danych i wzorów chemicznych a za mało... no właśnie, czego? Barwnego języka? Lepszej narracji? Trudno dokładnie określić, jednak przez całą pracę trudno było mi przebrnąć.

Dobry pomysł, niestety słabo opowiedziany.

Dobry pomysł, niestety słabo opowiedziany.

Dzięki tej książce żyje zdrowej :). Bardzo polecam tym którym zależy chociażby na własnym zdrowiu.

• Zdrowie
  • Popularnonaukowe
  • Literatura popularnonaukowa
  • Medycyna i zdrowie

Dodaj cytat z książki Mordercza gumowa kaczka