rozwiń zwiń

10. edycja konkursu PIK-owy Laur

LubimyCzytać LubimyCzytać
25.10.2017

Rola mediów w popularyzacji czytelnictwa jest w dzisiejszych czasach nie do przecenienia. Konkurs PIK-owy Laur to jedyna nagroda dla dziennikarzy, która docenia ten fakt oraz stymuluje swoimi zasadami jakość działań na tym ważnym polu. Konkurs powstał w celu podnoszenia rangi książki w środkach masowego przekazu, uświadomienia potrzeby codziennej informacji o ważnych zjawiskach literackich i wydawniczych.

10. edycja konkursu PIK-owy Laur

Nagrodą wyróżniani są dziennikarze, którzy prezentują literaturę, czytelnictwo oraz wiedzę o książce i czytaniu w sposób rzetelny, ciekawy i innowacyjny, dbając, by tematy dotyczące życia literackiego były obecne w mediach. Rozpatrywane są publikacje z prasy, programy radiowe, telewizyjne, portale internetowe oraz akcje społeczne, które w nietuzinkowy sposób wpływają na wzrost zainteresowania dobrem kultury, jakim są książki.

Tę różnorodność odzwierciedlają trzy kategorie, w których przyznawane są nagrody: „Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach drukowanych” , „Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach audiowizualnych” i "Najciekawsza prezentacja książki i promocja czytania w internecie".

W ramach konkursu przewidziana jest ponadto Nagroda Specjalna, jako wyróżnienie za szczególną działalność na rzecz promocji czytelnictwa.

Laureaci konkursu wyłaniani są w dwóch etapach. W pierwszym Polska Izba Książki zbiera kandydatury, natomiast w drugim Jury konkursu wybiera po trzech nominowanych w każdej z trzech kategorii. Spośród nominowanych Jury wyłania dla każdej kategorii jednego zwycięzcę, którego nazwisko ogłaszane jest podczas gali wręczenia nagród drugiego dnia Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.

Laureaci otrzymują statuetki PIK-owego Lauru projektu prof. Bronisława Chromego oraz nagrody finansowe. Fundatorem nagród tegorocznej edycji konkursu jest Polska Izba Książki oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Zwycięzcy 10. edycji konkursu zostaną ogłoszeni na uroczystości wręczenia nagród 27 października 2017 r. podczas 21. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.

Tegoroczni nominowani w kategorii „Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach drukowanych”:

Jacek Lutomski - Rzeczpospolita

Natalia Szostak - Gazeta Wyborcza

Paulina Wilk - Przekrój

Nominowani w kategorii „Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach audiowizualnych i elektronicznych”:

Mateusz Matyszkowicz - Chuligan Literacki, program TVP Kultura

Między słowami - RMF Classic

Xięgarnia - TVN 24

Nominowani w kategorii „Najciekawsza prezentacja książki i promocja czytania w internecie”:

Piotr Kołodziejczyk - blog Mądre Książki

Mały Format - cyfrowy miesięcznik krytycznoliteracki

Sylwia Stano i Zofia Karaszewska - vlog Książniczki mają zdanie

---

Tegorocznej edycji PIK-owego Lauru patronatu udzieliły: Stowarzyszenie Autorów i Wydawców COPYRIGHT POLSKA, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Patronatem medialnym konkurs objęła Biblioteka Analiz, portal czytelniczy Lubimy Czytać oraz portal branży wydawniczej Wirtualny Wydawca.  

W 2013 roku nagrodę w kategorii Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach audiowizualnych i elektronicznych otrzymała Izabela Sadowska, prezes i współwłaścicielka serwisu lubimyczytac.pl.


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 25.10.2017 10:11
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post