rozwiń zwiń

Odnaleziono strony pierwszej drukowanej książki

LubimyCzytać LubimyCzytać
13.05.2017

Bibliotekarka opiekująca się księgozbiorem biblioteki w University of Reading odkryła kilka stron jednej z pierwszych w historii wydrukowanych książek. Ich pochodzenie datuje się na XV wiek. Bibliotekarka znalazła je przez przypadek, gdy porządkowała biblioteczne archiwa.

Odnaleziono strony pierwszej drukowanej książki

Erika Delbecque porządkowała archiwum w bibliotece, gdy wpadły jej w ręce stare, zapisane z dwóch stron kartki, zadrukowane czarnymi literami, z akapitami opatrzonymi czerwonymi znaczkami. Delbecque rozpoznała w nich oznaczenia, które wykorzystywano niedługo po wprowadzeniu druku w Europie. Eksperci potwierdzili, że faktycznie, są to bardzo wiekowe teksty. Według nich odnalezione strony są częścią jednej z pierwszych książek wydrukowanych w Anglii.

Prawdopodobnie zostały wydrukowane w roku 1476 lub 1477 i pochodzą z książki „Sarum Ordinal” - przewodnika po dniach postnych dla angielskich księży. Początkowo książka składała się ze 160 stron. Jej treść opierała się na XI-wiecznym manuskrypcie autorstwa św. Osmunda.

Eksperci twierdzą, że książka była jedną z pierwszych, jakie wydrukował w swoim zakładzie William Caxton, pionierski wydawca angielski. Odnaleziony fragment jest jednym z dwóch pochodzących z tej książki. Drugi składa się z ośmiu zadrukowanych z obu stron kartek i jest przechowywany w British Library w Londynie.

University of Reading stał się właścicielem odnalezionych stron w 1997 roku, kiedy instytucja ta przejęła rozległą kolekcję należącą wcześniej do typografa, Johna Lewisa. Przez dwadzieścia lat fragment „Sarum Ordinal” leżał w pudełku pełnym różnych innych przedmiotów i pism. I leżałby tam nadal, gdyby nie wprawne oko bibliotekarki, która rozpoznała w nim historyczny skarb. Niezwykle rzadko zdarza się, by ktoś odnalazł nieznany fragment książki wydanej przez Caxtona – mówi Delbecque – a jeszcze rzadziej okazuje się, że fragment ten był przez tak długi czas dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Po latach spędzonych w zapomnieniu, wiekowe stronice trafią w centrum uwagi. Będzie można oglądać je na wystawie w University of Reading od 30 maja.

Źródło: www.smithsonianmag.com


komentarze [5]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Monika 13.05.2017 12:22
Czytelnik

Jak się tłumaczy artykuł z obcego języka, to powinno się to robić dokładnie. Jedna z pierwszych wydrukowanych w Anglii to nie to samo co jedna z pierwszych w historii. W Europie w tym czasie było już dobre kilkadziesiąt, może nawet blisko stu drukarni, a że nie stały tylko po to, żeby stać, to liczba publikacji musiała już wtedy sięgać co najmniej kilku setek - jak wtedy o...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Babaryba 13.05.2017 12:17
Bibliotekarka

A pomyślcie tylko ile zaginionych skarbów literatury polskiej czeka w archiwach rosyjskich muzeów i bibliotek, bądź tuła się po świecie od czasów wojennych, gdy Niemcy wywieźli je z Polski. "Kazania świętokrzyskie", które Aleksander Brückner odnalazł w Bibliotece Petersburskiej w 1889 r. i opracował, to tylko ułamek naszego dziedzictwa. Zapewne niektóre nie są nam nawet...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Monika 13.05.2017 13:15
Czytelnik

Wsadzasz do jednego worka trzy różne sprawy.

Zaginione dzieła zrabowane podczas ostatniej wojny są w znacznej części znane, mógł ich nikt nie widzieć od kilkudziesięciu lat, ale wcześniej były jako tako zbadane i skatalogowane, przecież rabowano muzea, biblioteki i zbiory prywatne, ale właśnie zbiory przedmiotów znanych co najmniej ich właścicielom i uważanych za cenne,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Jędrek 13.05.2017 11:22
Bibliotekarz

Ciekawe gdzie za 500 lat zostanie znaleziona pierwsza strona internetowa? ;) Bo to podobnej klasy wynalazek. Przecież już dzisiaj porównuje się wynalezienie stron internetowych do wynalazku druku.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 12.05.2017 14:49
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post