Odnaleziono strony pierwszej drukowanej książki
Bibliotekarka opiekująca się księgozbiorem biblioteki w University of Reading odkryła kilka stron jednej z pierwszych w historii wydrukowanych książek. Ich pochodzenie datuje się na XV wiek. Bibliotekarka znalazła je przez przypadek, gdy porządkowała biblioteczne archiwa.

Erika Delbecque porządkowała archiwum w bibliotece, gdy wpadły jej w ręce stare, zapisane z dwóch stron kartki, zadrukowane czarnymi literami, z akapitami opatrzonymi czerwonymi znaczkami. Delbecque rozpoznała w nich oznaczenia, które wykorzystywano niedługo po wprowadzeniu druku w Europie. Eksperci potwierdzili, że faktycznie, są to bardzo wiekowe teksty. Według nich odnalezione strony są częścią jednej z pierwszych książek wydrukowanych w Anglii.
Prawdopodobnie zostały wydrukowane w roku 1476 lub 1477 i pochodzą z książki „Sarum Ordinal” - przewodnika po dniach postnych dla angielskich księży. Początkowo książka składała się ze 160 stron. Jej treść opierała się na XI-wiecznym manuskrypcie autorstwa św. Osmunda.
Eksperci twierdzą, że książka była jedną z pierwszych, jakie wydrukował w swoim zakładzie William Caxton, pionierski wydawca angielski. Odnaleziony fragment jest jednym z dwóch pochodzących z tej książki. Drugi składa się z ośmiu zadrukowanych z obu stron kartek i jest przechowywany w British Library w Londynie.
University of Reading stał się właścicielem odnalezionych stron w 1997 roku, kiedy instytucja ta przejęła rozległą kolekcję należącą wcześniej do typografa, Johna Lewisa. Przez dwadzieścia lat fragment „Sarum Ordinal” leżał w pudełku pełnym różnych innych przedmiotów i pism. I leżałby tam nadal, gdyby nie wprawne oko bibliotekarki, która rozpoznała w nim historyczny skarb. Niezwykle rzadko zdarza się, by ktoś odnalazł nieznany fragment książki wydanej przez Caxtona – mówi Delbecque – a jeszcze rzadziej okazuje się, że fragment ten był przez tak długi czas dosłownie na wyciągnięcie ręki.
Po latach spędzonych w zapomnieniu, wiekowe stronice trafią w centrum uwagi. Będzie można oglądać je na wystawie w University of Reading od 30 maja.
Źródło: www.smithsonianmag.com
komentarze [5]

Jak się tłumaczy artykuł z obcego języka, to powinno się to robić dokładnie. Jedna z pierwszych wydrukowanych w Anglii to nie to samo co jedna z pierwszych w historii. W Europie w tym czasie było już dobre kilkadziesiąt, może nawet blisko stu drukarni, a że nie stały tylko po to, żeby stać, to liczba publikacji musiała już wtedy sięgać co najmniej kilku setek - jak wtedy o...
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
A pomyślcie tylko ile zaginionych skarbów literatury polskiej czeka w archiwach rosyjskich muzeów i bibliotek, bądź tuła się po świecie od czasów wojennych, gdy Niemcy wywieźli je z Polski. "Kazania świętokrzyskie", które Aleksander Brückner odnalazł w Bibliotece Petersburskiej w 1889 r. i opracował, to tylko ułamek naszego dziedzictwa. Zapewne niektóre nie są nam nawet...
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Wsadzasz do jednego worka trzy różne sprawy.
Zaginione dzieła zrabowane podczas ostatniej wojny są w znacznej części znane, mógł ich nikt nie widzieć od kilkudziesięciu lat, ale wcześniej były jako tako zbadane i skatalogowane, przecież rabowano muzea, biblioteki i zbiory prywatne, ale właśnie zbiory przedmiotów znanych co najmniej ich właścicielom i uważanych za cenne,...


Ciekawe gdzie za 500 lat zostanie znaleziona pierwsza strona internetowa? ;) Bo to podobnej klasy wynalazek. Przecież już dzisiaj porównuje się wynalezienie stron internetowych do wynalazku druku.
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post