Wyższy VAT na ebooki niezgodny z konstytucją?

LubimyCzytać LubimyCzytać
19.03.2012

Jak donosi Wprost24, zastosowanie podstawowej 23 proc. stawki VAT na elektroniczne książki, przy stosowaniu 5 proc. na wydawnictwa tradycyjne, może być niezgodne z konstytucją i zasadami unijnymi - wskazał Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do resortu finansów.

Wyższy VAT na ebooki niezgodny z konstytucją?

Różnica VATu budzi wątpliwości pod względem konstytucyjnej gwarancji równości oraz wolności dostępu do dóbr kultury - wskazała rzecznik Irena Lipowicz. Dodatkowo, taka sytuacja może szkodzić rozwojowi czytelnictwa oraz zmniejszać konkurencyjność polskich wydawców.

Oprócz możliwego łamania konstytucji RP, wyższy VAT na ebooki narusza unijną tzw. zasadę neutralności fiskalnej, zgodnie z którą na terytorium każdego państwa członkowskiego podobne towary i usługi powinny podlegać takiemu samemu obciążeniu podatkowemu.

Więcej na www.wprost.pl


komentarze [3]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
bookowina  - awatar
bookowina 19.03.2012 23:15
Czytelniczka

lobbing górą...
Chociaż też mi się wydaje, że wkrótce doczekamy się niższego vatu na ebooki. Zgodnie z tą konstytucją, to powinniśmy dostawać książki za darmo, żeby mieć powszechny dostęp do dóbr kultury :).
To mi się podoba :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Hubert Lewiński - awatar
Hubert Lewiński 19.03.2012 22:35
Czytelnik

Kwestia tyczy się tego, że niektóre środowiska krytycznie odnoszące się do idei ebooków lobbują w UE skutecznie za tym, że ebook to nie książka, tylko usługa (udostępnienie możliwości przeczytania) czy jakoś podobnie, choć równie kuriozalnie brzmiący twór, a na usługi VAT jest standardowy. eMeF cały czas odrzuca zarówno zapytania obywatelskie jak i poselskie, więc to...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 19.03.2012 11:33
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam