rozwiń zwiń

Adam Zagajewski zdobywcą nagrody Premio Cetonaverde Poesia

LubimyCzytać LubimyCzytać
16.07.2015

W ubiegłą sobotę w Cetonie (Toskania) przyznano po raz szósty nagrodę Premio Cetonaverde Poesia, uważaną za jedno z największych wydarzeń kulturalnych we Włoszech. Adam Zagajewski, polski poeta i prozaik, przedstawiciel pokolenia Nowej Fali a także wykładowca literatury na Uniwersytecie w Chicago został uhonorowany nagrodą Premio Internazionale alla Carriera.

Adam Zagajewski zdobywcą nagrody Premio Cetonaverde Poesia

Dotychczas, na rynku włoskim ukazały się dwa dzieła Zagajewskiego: tomik prozy "Zdrada" (we Włoszech "Tradimento" 2007 r.) oraz antologia poezji "Z życia przedmiotów" (we Włoszech "Dalla vita degli oggetti" 2012 r.).

Nagroda jest przyznawana co dwa lata, począwszy od 2005 roku. Powstała z inicjatywy poetki Marielli Cerutti Marocco jako manifest mający na celu ożywienie współczesnej poezji. Dlatego początkowo była przeznaczona wyłącznie dla młodych poetów. Dopiero od drugiej edycji, czyli od 2007 roku, nagroda jest przyznawana w trzech kategoriach:
Premio Poesia Giovane - nagroda dla młodych włoskich poetów, urodzonych po 1 stycznia 1980 roku;
Premio Poesia Edita - czyli nagroda za tomik poezji dla poety włoskiego;
Premio Internazionale alla Carriera - czyli nagroda za życiowe dokonania poety zagranicznego, pod warunkiem, że jego prace były tłumaczone na język włoski.

Premio Poesia Giovane jest przyznawana w wyniku konkursu. Zadaniem młodych poetów jest napisanie wiersza w określonym czasie na temat narzucony przez komisję. Do konkursu mogą przystąpić nawet poeci, którzy nie byli wcześniej nigdzie publikowani, jednak dla nich stworzona została osobna podkategoria.

Nagroda jest wyrazem uznania dla współczesnej poezji włoskiej i zagranicznej - mówi Mariella Cerutti Marocco – Ta gala to możliwość spotkania młodych, debiutujących poetów z tymi już uznanymi, wybranymi spośród najbardziej znaczących w ostatnich latach. Uważam, że obecnie tworzenie poezji jest aktem prawie wywrotowym, ponieważ czytelnik traktuje wiersz jako przeciwieństwo banalnej codzienności, jako przejaw wrażliwości w społeczeństwie, w którym wszytko jest bardzo uwydatnione i wzmocnione.

11 lipca, przed rozdaniem nagród, miała również miejsce debata na temat: "Poezja i nowe media, między jakością a amatorszczyzną".

Zagajewski jest pierwszym Polakiem w gronie zwyciezców. W poprzednich edycjach laureatami byli m. in.: Mark Strand (USA), noblista Seamus Heaney (Irlandia) czy Michael Krüger (Niemcy).

Źródło: www.affaritaliani.it


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 16.07.2015 15:57
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post