rozwiń zwiń

DOMINO BUW DAY nowa era czytania!

LubimyCzytać LubimyCzytać
22.04.2014

23 kwietnia 2014 r. o godzinie 9:00 w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego będziemy świętować Światowy Dzień Książki układając najdłuższe książkowe domino świata! W Kapsztadzie przewróciło się 2586 książek, w Antwerpii 4845. Czy w Warszawie padnie rekord?

DOMINO BUW DAY nowa era czytania!

W przestrzeni BUW: na schodach, w salach katalogowych, między czytającymi ustawimy książki w fantazyjne domino. Chcemy, żeby ten rekord zainspirował Polaków do zmian, do czytania, stawiania sobie czytelniczych celów i zabawy z książkami - mówi Sylwia Stano z Bibliocreatio, które koordynuje wydarzenie. Książki otwierają umysły i dają poczucie nieograniczonych możliwości. Jedna książka przeczytana we właściwym momencie może być inspiracją do rzeczy wielkich, początkiem spełniania marzeń i dowodem na to, że nie ma rzeczy niemożliwych - dodaje.

Poczuj efekt domina! Jedna przeczytana książka może w każdym rozbudzić czytelnika i być początkiem fascynującej przygody z literaturą!

Organizatorzy planują ustawić między 5500 a 6000 książek. Rekord liczony będzie oczywiście od liczby przewróconych woluminów.

Akcję zainauguruje dyrektor Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego Roman Tabisz oraz ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Federacyjnej Republiki Nigerii w Rzeczypospolitej Polskiej Samuel Wodi Jimba - z wykształcenia doktor nauk bibliotecznych.

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie inspiruje - nie cofając się przed nietypowymi sposobami - idee wydawałoby się trudne do pogodzenia: nowoczesność i miłość do tradycji, pietyzm i spontaniczność, naukowość i zabawę. Domino w BUW w Światowy Dzień Książki to manifestacja nie tylko pomysłów na wykorzystanie dużej liczby woluminów, ale też zaproszenie do radosnego, zbiorowego uczestnictwa w święcie książki - mówi Agnieszka Kościelniak-Osiak z działu promocji BUW.

Wierzymy, że ludzie z wyobraźnią mogą zmieniać świat, a książki otwierają im drogę. Wystarczy jedna, dobrze dobrana książka, by rozpocząć fascynującą przygodę z literaturą! - dodaje Zofia Karaszewska z Bibliocreatio.

Znakiem czasu jest, że domino z książek zakończy tablet. Właśnie tablet jest nośnikiem dla książki elektronicznej, która jako audiobook+ występuje w podwójnym, zsynchronizowanym formacie do czytania i do słuchania w jednym - podkreśla Łukasz Kosman z Audioteki, i dodaje - Świadectwem siły tej nowej formy jest fakt, że to właśnie na tabletach będzie mieć miejsce premiera najnowszej książki Janusza Leona Wiśniewskiego, "Grand". Wkrótce w tej samej formie pojawi się kolejna powieść Haruki Murakamiego oraz "Syn" Jo Nesbo. Wierzymy, że audiobook+ otwiera zupełnie nowe domino, za którego falą podąży współczesny czytelnik.

Książkowe domino powstanie dzięki książkom od największych polskich wydawnictw: Publicat, Muza, Wydawnictwo Literackie, Rebis, Znak, Wielka Litera, W.A.B. 

Domino rozpocznie Marcin Kwaśny, z zawodu aktor, z zamiłowania czytelnik, który po godzinie 9:00 popchnie pierwszą książkę.

Zobaczcie, jak to wyglądało w Antwerpii i w Kapsztadzie.

Aktualny rekord świata należy do Zespołu Szkół Ekonomicznych w Częstochowie, gdzie po 3 miesiącach przygotowań uczniowie i nauczyciele ułożyli najdłuższe na świecie domino z 5000 książek. Rekord został ustanowiony 17 marca br.

Nie bój się wyzwań! Z okazji Światowego Dnia Książki inspirujmy do czytania!


Serwis lubimyczytać.pl objął wydarzenie swoim patronatem medialnym.


komentarze [10]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Tinkerbelle 23.04.2014 09:55
Czytelnik

Raczej jestem na tak. Lepsza taka inicjatywa i informacje w mediach niż czytanie o tym, że gdzieś poprzycinano książki aby pasowały do szerokości półek.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
konto usunięte
23.04.2014 09:53
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Marta Kraszewska 23.04.2014 09:50
Czytelniczka

Też mnie nie przekonuje taka akcja.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
allison 22.04.2014 19:16
Czytelniczka

Wątpię, by ten rekord zachęcił Polaków do czytania - od przewracanych książek rozumu, chęci i wyobraźni nikomu nie przybędzie:).

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Koker 22.04.2014 15:21
Czytelnik

Pomysł fajny ;) A w zespole szkół ekonomicznych w częstochowie też padł rekord domina ułożonego z książek. Zobaczcie http://www.lustrobiblioteki.pl/2014/04/dzien-ksiazki-w-bibliotekach-2014-gdzie.html

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
TymonT 22.04.2014 15:16
Czytelnik

symbolika powalająca :D

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ptasiemleczko 22.04.2014 15:05
Czytelniczka

pomysł mi się nie podoba, ale przypomnieliście mnie, że mam do odebrania książkę w BUWie :-)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
tivrusky 22.04.2014 14:43
Czytelnik

Ludzie Boga w sercu nie mają. Tyle książek. Na podłodze. W brudzie. Rozpacz, trwoga, czarna otchłań.

"Ludzie z wyobraźnią chcą zmieniać świat..." układając książki w długim rzędzie i przewracając je. I ten symboliczny tablet na końcu - znak nowych czasów. Oby go te tomiszcza symbolicznie zgniotły i ekran mu rozbiły!

(<energicznie_złorzeczy> + <biadoli> + <narzeka>) x...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
comique 22.04.2014 14:22
Czytelniczka

Ciekawa akcja :D

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 22.04.2014 14:12
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post