rozwiń zwiń

E-booki na nowe wersje modeli czytników Kindle

LubimyCzytać LubimyCzytać
06.02.2013

Virtualo przygotowało nową wersję plików dla użytkowników najnowszych modeli Kindle, w tym również popularnych Kindle Paperwhite i Kindle Fire. Nowy standard plików MOBI 2w1 został wprowadzony pod koniec stycznia 2013 roku. Na razie, w pilotażowym programie, wprowadzane będą tylko wybrane i najnowsze pozycje.

E-booki na nowe wersje modeli czytników Kindle

W październiku 2011 roku Virtualo wprowadziło do oferty pierwsze pliki w formacie MOBI, który jest obsługiwany przez czytniki Kindle produkowane przez Amazon. Większość czytników Kindle obsługuje format MOBI, ale nowe modele – jak np. popularny Kindle Paperwhite czy aplikacja na tablet Kindle Fire – wprowadzają nowe funkcjonalności. Dlatego Virtualo wzbogaciło swój format MOBI o nową opcję dwa w jednym – jeden plik zawiera dwie wersje e-booka – pierwszą w poprzednim standardzie MOBI oraz drugą w nowym standardzie obsługiwanym przez najnowsze Kindle – AZW3. Klient nie musi wybierać między formatami i wiedzieć, który jest właściwy na jego urządzenie – czytnik sam rozpozna właściwy format pliku i go odczyta. Nowy standard plików MOBI 2w1 został wprowadzony pod koniec stycznia 2013 roku. Na razie, w pilotażowym programie, wprowadzane będą tylko wybrane i najnowsze pozycje.

Virtualo posiada własny mechanizm obsługujący konwersję, w ramach którego większość plików przechowywana jest w zorganizowanych repozytoriach, co umożliwia oddzielenie warstwy treści od wyglądu, szybkie zmiany w jednym lub drugim obszarze, błyskawiczne migracje i generowanie nowych wersji plików. Pliki przygotowane przez Virtualo w ramach procesu konwersji przechodzą kilka etapów, na które składają się: obróbka przez programy do przetwarzania języka naturalnego, algorytmy współpracujące ze słownikami i korpusami języka polskiego, a na końcu sprawdzenie przez korektora.

Zorganizowanie plików w repozytoria wprowadza zdecydowaną przewagę w dwóch obszarach pracy z publikacjami elektronicznymi. Po pierwsze, na bardziej abstrakcyjnym poziomie, wygenerowanie nowego pliku albo nawet nowego formatu (tj. Mobi 2w1 zamiast starego Mobi, w przyszłości ePub 3.0 zamiast 2.0) jest tak sprawne i szybkie, jak opisanie struktury tego pliku, a następnie przyciśnięcie jednego przycisku. Po drugie, trzymając w systemie kontroli wersji tylko treść książki, a arkusze stylów w szablonach serii wydawniczych Wydawców, oddzielamy warstwę treści od warstwy prezentacji i jeszcze bardziej ułatwiamy wprowadzanie zmian zarówno w treści, jak i wyglądzie tytułu. Umożliwia nam to uzyskanie całkowitej kontroli nad wyglądem całych partii e-booków.  Możliwe jest również posiadanie różnych szablonów dla różnych serii, niektórzy wydawcy mają ich nawet po dwadzieścia – informuje Małgorzata Błaszczyk, Marketing & PR Manager firmy Virtualo.  Niestety, nadal część plików nie została przeniesiona do nowego repozytorium – nawet to jasno ukazuje przewagę obecnego sposobu pracy z archiwum plików XML, nad  poprzednim workflow - dodaje.

Nieustannie trwają prace nad migracją starszych plików do nowego systemu. Aktualnie kluczową kwestią do rozwiązania jest niewystarczająca i nie adekwatna do obecnych standardów jakość zarchiwizowanych materiałów wyjściowych w starym systemie. 

Źródło: Informacja prasowa


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 06.02.2013 14:12
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post