Muk w podróży dookoła świata

Okładka książki Muk w podróży dookoła świata Marc Boutavant
Okładka książki Muk w podróży dookoła świata
Marc Boutavant Wydawnictwo: Wytwórnia interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
28 str. 28 min.
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Le tour du monde de Mouk
Wytwórnia
2008-12-01
2007-01-01
28 min.
Anna Ciostek
Muk dla dzieci podróż świat

Okładka książki Zapchlony Kundel i jego paczka Marc Boutavant, Colas Gutman
Zapchlony Kund... Marc Boutavant, Col...
Okładka książki Ariol. Osiołek z klasą Marc Boutavant, Emmanuel Guibert
Ariol. Osiołek... Marc Boutavant, Emm...
Okładka książki Wilk Jerzy Marc Boutavant, Astrid Desbordes
Wilk Jerzy Marc Boutavant, Ast...
Okładka książki Vieux sac a puces! Marc Boutavant, Emmanuel Guibert
Vieux sac a pu... Marc Boutavant, Emm...

Muki
(czyli doznania ponad miarę kolorowe)

Jest bardzo dużo książek dla najmłodszych, których jednorazowe „kartkowanie” zajmuje jedynie chwilę, parę minut i poznajemy finał. Ta książka taka nie jest – jedna jej strona zabierze Wam cały wieczór. I dobrze.

Francuski ilustrator i jednocześnie autor tej książki Marc Boutavant zaatakował nas od pierwszych stron, a właściwie od samej okładki ferią barw, postaci i sytuacji. Postanowił wciągnąć nas (dorosłych) do wymagającej i niełatwej narracji zdarzeń i przygód zilustrowanych na olbrzymich tętniących życiem stronach.

Założenie fabuły jest proste i nienowe – miś podróżuje dookoła świata, poznaje nowych przyjaciół, a wokół niego narysowane są inne zwierzęta w różnych sytuacjach, obrazujących charakterystyczne cechy danego regionu świata.

I dokładnie w tej pozornej prostocie zastawiona jest na nas (dorosłych) pułapka, ponieważ te skądinąd sympatycznie wyglądające zwierzęta, wygłaszają krótkie, wieloznaczne i dowcipne kwestie, których rozwinięcia dziecko domaga się od „wiedzącego wszystko rodzica”.

Podróżujemy więc z naszymi pociechami palcem przez obrazy Francji, Grecji, odwiedzamy pustynne pustkowia i rajskie wyspy. Zwiedzamy Japonię, Indie i Nowy York. Podróżujemy, tłumacząc dlaczego koza mówi, że sama robi fetę; co to jest bambus szczęścia i co to jest KALO MATI.

Zabawa jest bardzo dobra – na każdej ze stron takich zagadek jest co najmniej trzydzieści, do tego należy dodać kilkanaście „poszukiwań” w stylu – z jakiego drzewa spadły cytryny, gdzie ukryła się żmija rogata i już prawie będziemy mieli pełny obraz tej olbrzymiej przygody.

Prawie - bo wydawca nie dość, że postanowił całą historię graficzną opowiedzieć na papierze kredowym – to dodatkowo dołożył dwie strony naklejek z postaciami dla dodatkowej frajdy. A dla specjalistów w "odnajdywaniu" Marc Boutavant poukrywał postaci z innych książek dla dzieci, tak więc będziecie mogli spotkać na przykład Pomelo lub zobaczyć Muminki.

pełna recenzja ze zdjęciami:

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

www.napoleczce.pl

Muki
(czyli doznania ponad miarę kolorowe)

Przeczytane, a raczej obejrzane, z synkiem (lat trzy i pół). Chcę znaleźć dla niego dobrą książkę przyrodniczą / podróżniczą. To była nasza pierwsza próba, ale niestety niezbyt udana. Będziemy szukać dalej.

Obrazki w książce są ładne, każdy dwustronicowy obrazek przedstawia inny rejon świata. Tekstu jest niewiele, a ten który jest nie jest zrozumiały dla małego dziecka, więc zamiast czytać opowiadałam. Chmurki z tekstem wypowiadanym przez postacie też są zwykle nieciekawe, często są to po prostu różne słowa języku z danego regionu, które może czasem brzmią śmiesznie ale nic specjalnego nie wnoszą. Jak dla mnie ilustracje są też za bardzo abstrakcyjne, chociaż przyznaję że mają swój urok.

Kredowemu, błyszczącemu papierowi, na którym naprawdę ciężko dostrzec wspaniałe szczegóły - mówię NIE!

• Do kupienia-Amela
  • Biblioteka Małego Człowieka
  • Dla szkrabów
  • Wishlist (dla dzieci)
  • Chcę przeczytać z Maksiem

Dodaj cytat z książki Muk w podróży dookoła świata