Uwaga

L'attenzione
Alberto Moravia

foxy | 2014-10-22
Przeczytana: 22 października 2014

Nie jestem w stanie zrozumieć tak niskiej oceny powieści na portalu. Może wynika ona z faktu, że lektura pięciuset stron sprawia w dzisiejszych czasach wielu czytelnikom poważne problemy?
Narrator "Uwagi" przystępuje do napisania dziennika, żeby skonstruować na jego podstawie powieść. I oto dostajemy do ręki ów dziennik. Zauważmy, że jako realni czytelnicy, nie należymy do świata przedstawionego, dlatego z góry możemy się zorientować, że to dziennik jest w istocie powieścią. Gra napięć między autorem, czytelnikiem wirtualnym, podmiotem czynności twórczych, a wreszcie realnym odbiorcą została fantastycznie rozpisana, a sam proces tworzenia tekstu w tekście i spiętrzania instancji nadawczych oraz odbiorczych warto zbadać.
Co więcej, Moravia wplata do "Uwagi" także dużo przemyśleń na temat moralności czy, jak to się zwykło ładnie mówić, "sensu istnienia". Choć nie brzmi to zachęcająco, zdania te pojawiają się w powieści w odpowiednich momentach, tak, że nadają jej lekkości, nie...

IlProfumoDeiLibri | 2013-07-03

Mężczyzna z aspiracjami na pisarza, który przez ponad połowę książki nie robi nic innego tylko poddaje się nużącym rozważaniom na temat swojego dzieła.
Kobieta, która prowadzi dom publiczny i zmusiła swoją 14-letnią córkę do uprawiania nierządu.
Dziewczyna, która po traumatycznych doświadczeniach z przeszłości żyje w wyimaginowanej rzeczywistości.
Górnolotne frazesy głównego bohatera przeplatają się z jego spotkaniami z prostytutkami. Dochodzi nawet do tego, iż pożąda swojej pasierbicy i namiętność, którą do niej żywi stanowi treść jego życia. Ona natomiast jest osobą na wskroś sztuczną. Pierwotnie można by uznać, iż przeżycia z dzieciństwa spowodowały, iż egzystuje w oderwaniu od świata, odgrywa wymyślone przez siebie role, pozostaje bierna i nieczuła, iż pragnie w pewien sposób zapomnieć o przeszłości. Później jednak doszłam do wniosku, iż taka postawa jest jej świadomym wyborem, a oznaki niezrównoważenia emocjonalnego może mają charakter bardziej choroby dziedzicznej, niż...

un_forestiero | 2016-09-01
Defenestracja | 2016-08-02