Okładka książki Saga o

typ
papier
9 (1 ocen i 1 opinia)

Opis książki

Dokumentalne opracowanie o życiu ppłk. Jerzego Dąmbrowskiego 1889-1941.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników
Andrew | 2010-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2010

Czując już pewien przesyt beletrystyką, jakiś czas temu sięgnąłem dla odmiany po książkę typowo historyczną, po Sagę o „Łupaszce” pióra znanego historyka Tomasza Strzębosza. Jest to opowieść o życiu Jerzego Dąmbrowskiego*, zawodowego wojskowego; oficera. Karierę rozpoczął on w carskiej armii rosyjskiej a potem kontynuował służbę w Wojsku Polskim. Odniósł wielkie sukcesy jako oficer kawalerii w wojnie polsko-bolszewickiej. Kariera wojskowa i życie tej niezwykle interesującej i barwnej postaci zakończyła się po kampanii wrześniowej. Został poddany torturom przez bolszewików a następnie zamordowany.

Książka jest niezwykle wciągająca, gdyż postać Dąmbrowskiego jest szalenie interesująca, podobnie jak jego dzieje. Całość opatrzona licznymi odniesieniami do źródeł, gdyż tylko mrówczej pracy autora zawdzięczamy możliwość zapoznania się z tym fascynującym wątkiem naszej historii. Choć styl pisarstwa prof. Strzembosza jest typowy dla większości zawodowych polskich historyków, czyli...

Katarzynka | 2013-12-31
Radek | 2013-08-06