Armia koronna w czasach Augusta III

Wydawnictwo: DiG
978-83-7181-584-3
historia
Łukasz Kuć

Stworzenie w miarę silnej i stałej armii z zapewnioną regularną płacą było niemal tradycyjnym postulatem stronnictw dworskich formujących się przy kolejnych władcach Rzeczypospolitej w XVII w. Sytuacja, jaka wytworzyła się w pierwszych dwóch dekadach XVIII w., sprawiła, że powołanie takiej armii stał o się realne za sprawą przyzwolenia społeczeństwa szlacheckiego, znużonego wieloletnią wojną i...

Stworzenie w miarę silnej i stałej armii z zapewnioną regularną płacą było
niemal tradycyjnym postulatem stronnictw dworskich formujących się przy
kolejnych władcach Rzeczypospolitej w XVII w. Sytuacja, jaka wytworzyła się w pierwszych dwóch dekadach XVIII w., sprawiła, że powołanie takiej armii stał o się realne za sprawą przyzwolenia społeczeństwa szlacheckiego, znużonego wieloletnią wojną i permanentnymi problemami z nieopłaconym wojskiem. Niniejsza książka poświęcona jest armii, którą bez żadnych wątpliwości można uznać za regularną i państwową.
Utrzymywana była ze świadczeń finansowych ustanowionych dla całego
państwa. Pozostawała pod stałą i pełną komendą hetmanów oraz króla,
a także podlega a kontroli ze strony sejmu i specjalnie powołanego w tym
celu Trybunału Skarbowego. W skład tej armii wchodziły oddziały, których istnienie zostało zagwarantowane konstytucjami sejmowymi i mogły zostać zwinięte tylko na podstawie uchwały kolejnego sejmu. W praktyce istniały one przez okres od 1735 do 1763 r.

imperatorka | 2015-08-17
Sturnus | 2013-12-04