Magia i złoto. Eseje

Gold & magic. A selection of essays
8371207255
Isaac Asimov
Horesz

Magia i złoto" to jedyna obecnie na polskim rynku tak bogata antologia krytyczna o fantastyce. W błyskotliwych esejach Asimov podejmuje tak różnorodne tematy, jak jednorożce, latajace talerze, obce cywilizacje, podróże w czasie, roboty. Bardzo dużo miejsca poświęca sztuce pisania - zwłaszcza science fiction. Znaleźć tu można mnóstwo fascynujących detali autobiograficznych, przewija się też galeria sław SF i fantasy. To swoisty podręcznik historii science fiction XX wieku, którego autor - w poszukiwaniu korzeni tej literatury - sięga nie tylko do XX wieku, ale wręcz do czasów Homera!

Bartosz Bolechów | 2013-01-02
Przeczytana: 25 lipca 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Nie byłem nigdy wielkim fanem Asimova, choć jego cykl o "Fundacji" bardzo mnie interesował (zwłaszcza kiedy usłyszałem, że opowiada o Imperium Galaktycznym, a wiadomo, że musiało mi się to kojarzyć z Gwiezdnymi Wojnami :). Koncepcja psychohistorii wydała mi się bardzo interesująca, a rozmach opowieści robił swego czasu wrażenie.
Było też opublikowane dawno temu w "Fantastyce" opowiadanie "Człowiek, który żył dwieście lat", które wywarło wówczas na mnie wielkie wrażenie.
Z czasem dotarło jednak do mnie, że Asimov jest w gruncie rzeczy marnym pisarzem, na pewno słabszym od innych klasyków, jak choćby Heinlein, Anderson, czy Pohl. Z literackiego punktu widzenia jego proza jest bardzo jałowa.
Z esejów (czy raczej eseików) opublikowanych w "Magii i Złocie" wyłania się obraz sympatycznego megalomana, który uwielbia rozprawiać na swój temat i opowiadać o swoich osiągnięciach i zasługach. To jest najbardziej płytka i nużąca warstwa tych tekstów. Wyłania się też tu obraz poczciwego...

Rockmargot | 2012-05-21
Przeczytana: lipiec 2011

Bardzo pomogła mi przy pisaniu licencjatu. ;)

książek: 1980
Jahty | 2011-10-21
Przeczytana: 2009 rok

Jak na eseje bardzo dobra.

Łukasz | 2016-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2016