Magia i złoto. Eseje

Okładka książki Magia i złoto. Eseje
Isaac Asimov Wydawnictwo: Rebis Seria: Konstatacje publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
2000-01-01
8371207255
Jolanta Kowalczyk
Isaac Asimov

Okładka książki Arcydzieła. Najlepsze opowiadania science fiction stulecia Poul Anderson, Isaac Asimov, Terry Bisson, Ray Bradbury, Orson Scott Card, Arthur C. Clarke, John Crowley, George Alec Effinger, Harlan Ellison, William Gibson, James Patrick Kelly, Ursula K. Le Guin, George R.R. Martin, Larry Niven, Frederik Pohl, Theodore Sturgeon, Michael Swanwick, Harry Turtledove, Robert Charles Wilson
Ocena 7,5
Arcydzieła. Na... Poul Anderson, Isaa...
Okładka książki Droga do science fiction. Od Heinleina do dzisiaj Poul Anderson, Isaac Asimov, J.G. Ballard, Alfred Bester, Ray Bradbury, John Brunner, Hal Clement, Samuel R. Delany, Philip K. Dick, Gordon R. Dickson, Harlan Ellison, Philip José Farmer, Joe Haldeman, Harry Harrison, Ursula K. Le Guin, Fritz Leiber, Larry Niven, Frederik Pohl, Robert Sheckley, Robert Silverberg, Clifford D. Simak, Cordwainer Smith, Norman Spinrad, Theodore Sturgeon, William Tenn, Kurt Vonnegut, Roger Zelazny
Ocena 7,4
Droga do scien... Poul Anderson, Isaa...
Okładka książki Nastanie nocy Isaac Asimov, Robert Silverberg
Ocena 7,3
Nastanie nocy Isaac Asimov, Rober...

Publikacja ta jest prawdziwą perełką nie tylko dla fanów twórczości Isaaca Asimova, ale wręcz lektura obowiązkowa wszystkich wielbicieli fantastyki. Książka zawiera wybór esejów, komentarzy i wprowadzeń do antologii, które ten znakomity pisarz i popularyzator nauki opublikował na przestrzeni lat 1983 - 1995 na łamach periodyków i publikacji książkowych.

W tekstach tych napisanych niezwykle lekkim, charakterystycznym dla Asimova stylem, pełnym luzu, z domieszką cynizmu, ale też autoironii, znalazło się miejsce zarówno na komentarze i spekulacje związane ściśle z genezą, znaczeniem i powstawaniem literatury fantastycznej - ostatnia partia książki to swoista analiza procesu twórczego twórcy science-fiction - ale również masa nietuzinkowych obserwacji z dziedzin filozofii, religii, socjologii a nawet historii i antropologii. Fani beletrystycznej twórczości pisarza z pewnością docenią eseje związane z genezą powstawania najsłynniejszych cyklów powieściowych autora, takich jak "Fundacja" i "Roboty", oraz zagadnień z nimi związanych - psychohistorii i Trzech Praw Robotyki...

Minusy wiążą się jedynie z polskim wydaniem z 2000 roku (Rebis). Po pierwsze bardzo brakuje adnotacji odnośnie tego skąd pochodzi dany esej - z kontekstu, niektórych można to jedynie wywnioskować, w kilku sam autor wspomina, że jest to artykuł wprowadzający, choć często tytuł magazynu, bądź antologii czy innej publikacji nie pojawia się wcale. Po drugie - minęło 20 lat od ukazania się tego wydania! Pora na wznowienie, bowiem dziś możecie szukać "Magii i Złota" jedynie na portalach aukcyjnych. O pożądanej wersji elektronicznej tylko napomknę... Zakup książki i jej lekturę gorąco polecam!

W tekstach tych...

„Nie byłem nigdy wielkim fanem Asimova, choć jego cykl o "Fundacji" bardzo mnie interesował (zwłaszcza kiedy usłyszałem, że opowiada o Imperium Galaktycznym, a wiadomo, że musiało mi się to kojarzyć z Gwiezdnymi Wojnami :). Koncepcja psychohistorii wydała mi się bardzo interesująca, a rozmach opowieści robił swego czasu wrażenie.
Było też opublikowane dawno temu w "Fantastyce" opowiadanie "Człowiek, który żył dwieście lat", które wywarło wówczas na mnie wielkie wrażenie.
Z czasem dotarło jednak do mnie, że Asimov jest w gruncie rzeczy marnym pisarzem, na pewno słabszym od innych klasyków, jak choćby Heinlein, Anderson, czy Pohl. Z literackiego punktu widzenia jego proza jest bardzo jałowa.
Z esejów (czy raczej eseików) opublikowanych w "Magii i Złocie" wyłania się obraz sympatycznego megalomana, który uwielbia rozprawiać na swój temat i opowiadać o swoich osiągnięciach i zasługach. To jest najbardziej płytka i nużąca warstwa tych tekstów. Wyłania się też tu obraz poczciwego optymistyczno-racjonalistycznego-konserwatysty-purytanina w typowo amerykańskim stylu (żadnych przekleństw i zbędnej przemocy w książkach, żadnego seksu; Asimova zresztą najwyraźniej oburzają nawet poradniki seksualne). Jego teksty są uroczo naiwne i proste w odbiorze. Niezbyt to głębokie przemyślenia, a już zwłaszcza ostatnia część (poświęcona pisaniu) jest raczej niskich lotów.
Wykładnia rzeczywistości stosowana przez Asimova jest po jankesku pragmatyczna, jasna i zrozumiała. Czytanie jego publicystyki jest trochę jak podróż w przeszłość, w Wiek Rozumu i Optymizmu oraz Zaufania w Moc Nauki. W wiek naiwnego science fiction.
Nie zmienia to faktu, że znaleźć tu można kilka ciekawych tekstów. Asimov deklaruje się np. jako fan "Władcy Pierścieni", choć oczywiście nie zgadza się z "konserwatywnym społecznie" i "antytechnologicznym" przesłaniem powieści Tolkiena. Co więcej, upiera się przy interpretowaniu pierścienia jako symbolu nowoczesnej technologii, mimo iż sam Tolkien temu zaprzeczał (w innym miejscu pisze o tym, że wmawiano mu, iż "Fundacja" była inspirowana marksizmem, chociaż on sam nigdy Marksa nie czytał...). Nawiasem mówiąc interpretowanie Szeloby jako symbolu ponadnarodowych korporacji to dla mnie o wiele za dużo...

Ciekawe są teksty o wczesnych latach science fiction ("złoty wiek"), o naturze inteligencji, o utopii, podróżach kosmicznych, o zabobonach jakimi odurza się ludzkość (Asimov definiuje sześć takich naczelnych przesądów), o wczesnej space operze i kulisach "Fundacji" (zwłaszcza o psychohistorii i jej genezie).
Generalnie jednak to bardzo powierzchowne teksty. Spodziewałem się więcej głębi po Asimovie i tym zbiorku. Może niepotrzebnie sięgnąłem po tę książkę tuż po Lemie (który nawiasem mówiąc, wyśmiewał bezlitośnie w "Summie technologiae" słynne "trzy prawa robotyki", ktorymi tak chełpi się Asimov) :P”

Było też opublikowane dawno temu w...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jak na eseje bardzo dobra.

Jak na eseje bardzo dobra.

Bardzo pomogła mi przy pisaniu licencjatu. ;)

Bardzo pomogła mi przy pisaniu licencjatu. ;)

Dodaj cytat z książki Magia i złoto. Eseje