Niebo jest zawsze wyżej

Okładka książki Niebo jest zawsze wyżej Jonas Moström
Okładka książki Niebo jest zawsze wyżej
Jonas Moström Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Nathalie Svensson (tom 1) Seria: Czarna seria kryminał, sensacja, thriller
Nathalie Svensson (tom 1)
Czarna seria
Himlen är alltid högre
Czarna Owca
2017-11-22
2017-11-22
Maciej Muszalski
Maciej Muszalski

To piereszy kryminal skanfynawki, który mnie zawiódł. Główna bohaterka mimo świetnego zawodu w żaden sposób nie wykorzystała swoich związanych z nim zdolności. Akcja przewlekła, a zakończenie przewidywalne.

Główna bohaterka, psychiatra i psycholożka policyjna, Natalie Svensson przeżywa koszmarne deja vu - jej znajomy zostaje zamordowany w taki sam sposób, jak kilka wcześniej jej narzeczony. Czasami trudno mi oceniać książki, których bohaterowie są osobami związanymi zawodowo z psychologią, bo zaczynam uruchamiać własne zasoby wiedzy i oceniać słuszność ich postępowania, ale tutaj nic takiego nie wystąpiło - praca Natalie była gdzieś z boku, jakby doklejona do całej intrygi.
Książkę czyta się szybko i lekko, autor nie próbuje wpychać nam egzystencjalnych dygresji pod pozorem opisów krajobrazów. Tak napisane kryminały przypominają mi trochę seriale - mają być rozrywką i dobrze im to wychodzi.

Największym plusem jest zaskakując zaskoczenie, które naprawdę trudno byłoby przewidzieć na początku. Końcówka jest też oczywistym zaproszeniem do sięgnięcia po kolejny tom z Natalie jako główną bohaterką, ale chyba podziękuję.

Całość oceniam na 6/10 i matę do jogi.

Wciągająca. Zwroty akcji, choć mam wrażenie, że końcówka historii zbyt szybko i oszczędnie w słowach została opisana.
Otrzymana w prezencie i nie zawiodła mnie. Mocne 7 na 10.

Otrzymana w prezencie i nie zawiodła mnie. Mocne 7 na 10.

Nathalie idzie na spotkanie z Rickardem, ale jest świadkiem jego zabójstwa. 10 lat wcześniej podobnie zabity był Adam. Czy oba zabójstwa coś ze sobą łączy?
Wciągająca od początku do końca. Do końca nie domyśliłam się kto za tym stoi. Zakończenie zaskakujące. Jedyny minus - źle się czytało nazwy ulic, miejscowości.

Lubię książki, w których autor przykłada wagę do uruchomienia wyobraźni czytelnika. Poprzez umiejscowienie akcji książki w mieście, Sztokholmie możemy wodzić palcem po mapie szukając odpowiednich ulic i jeszcze bardziej wsiąknąć w fabułę. Podobała mi się ta książka, a zakończenie zaskoczyło.

Krótko mówiąc bez fajerwerków. Czyta się dobrze i szybko,ale nie wciąga. Nie przekonała mnie do siebie w zbyt wielkim stopniu,ale kompletnie nie umiem określić dlaczego tak się stało. Nie domyśliłam się zakończenia na tyle szybko,żeby się zdegustować, napisana jest dobrze, lekko... Mimo wszystko jednak nie było chemii. Wrócę do tego autora, ponieważ mam druga część ten powieści na półce, kupiłam obie na raz. Może kolejny tom będzie bardziej interesujący a przed wszystkim absorbujący.

Witam, podobnie jak moi poprzednicy po książkę sięgnęłam przypadkowo i z nudów, gdyż nie miałam nic innego na tapecie. I także akcja wciągnęła mnie od pierwszej strony. Ciekawy początek z ciekawą bohaterką - panią doktor psychiatrii Nathalie Svensson. Ale nie napiszę chyba nic nowego, jeśli dodam, iż także czuję niedosyt. Akcja faktycznie ciekawa i intrygująca. Bohaterka z problemami osobistymi, ale nie koniecznie wpuszcza nas za kulisy życia zawodowego. Dziesięć lat temu zostaje zamordowany jej narzeczony i historia powtarza się, ponownie ginie ktoś jej znajomy. Czy i tym razem śledztwo utknie w martwym punkcie? Nie z Nathalie.. Mimo niedosytu i mieszanych uczuć, książka na tyle mnie wciągnął, iż sięgnęłam po drugą część. Polecam.

"Śledztwo ciemniało niczym wiosenny wieczór. To, co było wyraźne, rozmazywało się, a kontury zlewały ze sobą."

Ciekawie zapleciona intryga, choć nie wysokiego lotu, ale wciąga od pierwszej do ostatniej strony książki. Dobrze bawiłam się w rozwijanie zagadki kryminalnej, wielokrotnie zmieniałam kurs podążania śladami zabójcy. Podobało mi się zwłaszcza frapujące prowadzenie gry snucia domysłów i podejrzeń, przypisywania postaciom cech zarówno dobrego, jak i złego charakteru. Dzięki takim manewrom roszada sprzecznych emocji i różnorodnych interpretacji trzyma czytelnika w niepewności. Umiejętnie podsycane napięcie, choć nie należy do najmocniejszych, to jednak mile drażni wyobraźnię odbiorcy. Chcemy zagłębiać się w fabułę, poznawać motywy zbrodni, docierać do faktów z przeszłości, ustalać tożsamość sprawcy. Powieść czyta się płynnie, nastawiona jest na akcję i jej zwroty, brakuje bogatszego opisu tła, ale przy wysokim poziomie dynamiczności nie ma już dla niego czasu. Finalna odsłona zaskoczy niejednego czytelnika, dość późno trafiłam na właściwy trop, dzięki utrzymanej do końca sprytnej zmyłce autora. I wprawdzie nie w pełni przekonała mnie analiza jednego z dowodów w sprawie, to jednak przyjmuję to za dobrą monetę w rozwijaniu zabawy wysuwania przypuszczeń.

Nathalie Svensson, psychiatra, ekspert w dziedzinie antyspołecznych zaburzeń osobowości, nieoficjalny członek grupy profilerów szwedzkiej policji kryminalnej, daje się złapać w sieć kłamstw, oszustw i manipulacji, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Za sprawą ponurego i bolesnego wydarzenia z przeszłości, a także bycia świadkiem dramatycznego incydentu rozgrywanego obecnie, wybitne umiejętności kobiety w określaniu osobowości ludzi zostają wystawione na ciężką i niebezpieczną próbę. Wiedziona intuicją, potrzebą sprawiedliwości i wyjaśnienia prawdy, prowadzi śledztwo wszelkimi dostępnymi metodami. Nie zdaje sobie sprawy, jak złowróżbne i przerażające okażą się wyniki jej badań. Żałuję, że autor nie zdecydował się na rozwinięcie zagadnień pracy związanych z zawodem profilera, mam wrażenie, że to znacznie wzbogaciłoby fabułę, nadało interesującego pazura, głębiej weszło w portret kluczowej postaci, a czytelnik stałby się dociekliwszy i bardziej zaangażowany. Tym niemniej, jestem zadowolona z przygody czytelniczej, chętnie zatem sięgnę po kolejny tom tej kryminalnej serii.

bookendorfina.pl

Dobry kryminał. Ciekawe wątki, zaskakujące zakończenie. Akcja trochę rozwleczona w czasie ale to jedyny minus. Polecam

narratorką książki jest główna bohaterka ,brak akcji prowadzonego śledztwa ,dochodzenia ,niewyjaśnione wątki nie wiadomo skąd ....ciekawa intryga ale czegoś brak.

• 2017
  • Jonas Moström
  • Kryminał

Dodaj cytat z książki Niebo jest zawsze wyżej