Opowieści o Johnnym Maxwellu

Okładka książki Opowieści o Johnnym Maxwellu Terry Pratchett
Okładka książki Opowieści o Johnnym Maxwellu
Terry Pratchett Wydawnictwo: Rebis Cykl: Johnny Maxwell (tom 1-3) fantasy, science fiction
Johnny Maxwell (tom 1-3)
The Johnny Maxwell Trilogy
Rebis
2009-05-13
2009-05-13
Jarosław Kotarski
Johnny Maxwell opowieści

Okładka książki Czarnoksiężnicy z Krainy Osobliwości Douglas Adams, Brian W. Aldiss, F. Anstey, Isaac Asimov, Robert Bloch, Ray Bradbury, Reginald Bretnor, Fredric Brown, James Branch Cabell, Arthur C. Clarke, John Collier, Avram Davidson, Philip K. Dick, Stephen R. Donaldson, Lord Dunsany, Peter Haining, Henry Kuttner, Ursula K. Le Guin, Fritz Leiber, C.S. Lewis, Larry Niven, Terry Pratchett, Eric Frank Russell, Kurt Vonnegut, Herbert George Wells
Czarnoksiężnic... Douglas Adams, Bria...
Okładka książki Folklor Świata Dysku Terry Pratchett, Jacqueline Simpson
Folklor Świata... Terry Pratchett, Ja...
Okładka książki Długa wojna Stephen Baxter, Terry Pratchett
Długa wojna Stephen Baxter, Ter...
Okładka książki Mroczny Bies. Almanach rosyjskiej fantastyki. Tom 1 Jelena Chajeckaja, Wiera Kamsza, Leonid Kudriawcew, Jewgienij Łukin, Anton Pierwuszyn, Władimir Wasiliew
Mroczny Bies. ... Jelena Chajeckaja, ...
Okładka książki Blask fantastyczny Terryego Pratchetta Joe Bennet, Terry Pratchett, Steven Ross
Blask fantasty... Joe Bennet, Terry P...

„Opowieści o Johnnym Maxwellu” to zbiór trzech książek, który łączy główny i tytułowy bohater, a opisują jego zabawne perypetie.

W pierwszej z historii – „Tylko Ty możesz uratować ludzkość” – Johnny otrzymuje od swojego kolegi Wobblera grę, o właśnie takim tytule. W grze lata się statkiem kosmicznym i strzela do statków kosmicznych krokodylo podobnych obcych. Jednak Johnny’ego obcy nie chcą walczyć i się … poddają. Johnny nie wie co z tym zrobić, a obcy usilnie pragną zawieszenia broni i eskorty do ich świata. Czy Johny’emu uda się dotrzymać zobowiązania i doprowadzić obcych do Granicy? Kto mu w tym pomoże?

W drugiej nowelce, Johnny przechodząc przez lokalny cmentarz zauważa umarłych. Nie widzi duchów, czy zjaw, po prostu widzi echa poprzednich żyć, które są w stanie z nim rozmawiać. Kiedy dodatkowo okazuje się, że lokalny cmentarz ma zostać zburzony, a na jego miejscu powstanie fabryka – zmarli muszą reagować, a jedynym ich głosem jest Johnny. Tymczasem zmarli przeżywają swoje drugie życie :)

Pani Tachyon to bezdomna staruszka, która przemierza uliczki Blackbury pchając wózek z Tesco wyładowany reklamówkami i różnymi innymi gratami. Kiedy ta ląduje w szpitalu, ktoś musi zająć się jej wózkiem. Trał chciał, że pada na Johnny’ego i jego przyjaciół. W końcu, okazuje się, że worki zawierają czas, a wózek służy do przenoszenia się w czasie. Grupka przyjaciół leci więc naprawić przeszłość, a może zbudować lepszą przyszłość?

Bardzo fajny zbiór, przedstawiający przygody grupki nastolatków. Całość jest dość surrealistyczna, ale czyta się to bardzo przyjemnie. Bardzo miła odskocznia od świata dysku tegoż autora.

"Opowieści o Johnnym Maxwellu" przeczytałem pierwszy raz ze 20 lat temu, w tym roku po raz drugi. Trzeba przyznać, że się troszkę zestarzała i niektóre teksty, które w tamtych czasach przeszły przez sito cenzury obyczajowej teraz by nie dały rady. Ale to też pokazuje jak się zmienił świat przez te 2 dekady. A zmienił się także technologicznie, co dla starszych czytelników może być dodatkowym smaczkiem. Młodszym trzeba kilka rzeczy wyjaśnić.
Poza tym Johnny to pokaz niesamowitej wyobraźni autora, który z zapyziałego miasteczka i niezbyt ciekawego zestawu bohaterów potrafi wykrzesać wciągające historie i sporo humoru. Pierwszy tom ma dodatkowy smaczek: swą tematyką puszcza oko do "Gry Endera" Orsona Scotta Carda. A świat gier komputerowych, pomimo że się zmienił przez ostatnie lata, to nadal wciąga i interesuje młodych czytelników

Przepisałam fragmenty z mojego własnego bloga:
Na treść ksiażki składają się trzy opowieści, w których głównym bohaterem jest tytułowy John. Jest to dwunastoletni chłopiec mieszkajacy w małym angielskim miasteczku Blackbury.
W pierwszej - Śledząc poczynania Johnego poznajemy rasę obcych , dla których ich istnienie jest jak najbardziej prawdziwe, a Chłopiec jest wybrańcem z ich legend. Nastolatek natomiast nie jest do końca pewien czy nie warjuje....
W drugiej- Johny nagle zaczął nie tylko widzieć zmarłych ale również może z nimi rozmawiać.Więc gdy zaniósł na cmentarz gazetę a potem radio nie przypuszczał ile tym namiesza.
W trzeciej-dochodzi do podróży wczasie. Niby można się cofnąć w przeszłosć, ale wcale nie jest tak łatwo wrócić w to samo miejsce,i dokładnie w ten sam czas.Pozycja dla młodszych nastolatków :)
Gdyby ktoś był ciekaw, to więcej jest tu:

Przepisałam fragmenty z mojego własnego bloga:

To jeszcze nie jest Pratchett w najlepszym wydaniu, Johnny razem z Księgami Nomów postępują dwa kroki za Światem Dysku. Co nie znaczy, ze czas spędzoy nad lekturą będzie stracony, o nie!
Pratchett uwodzi słowem, wylewa na papier tyle humoru I fantazji, że nie sposób się nie uśmiechać.

Suuuper- jak to u Pratcheta. Chociaż to zupełnie co innego, niz Świat Dysku, bo akcja dzieje się w współczesnej Anglii, ale humor i błyskotliwosć te same. Czytałam pewien czas temu i chętnie przeczytam jeszcze raz. Książka która zagina czasoprzestrzeń- niby taka gruba, a przeczytasz ja całą w kilka dni. Polecam po prostu wszystkim, bo nie tzreba kochać Pratcheta (chociaż nie wiem, jak można go nie kochać...) żeby polubić Maxwella.

Bohater książki to tytułowy Johnny Maxwell-12 latek i wielbiciel gier komputerowych, który, żyje jak większość rówieśników, ale...tylko do czasu!Ma do wypełnienia pewną misję, którą przy pomocy kilku przyjaciół udaje mu się zrealizować. Książka podzielona jest na 3 części a raczej na 3 opowieści. Mnie najbardziej podobała się ta pt:"Johnny i zmarli"ale dwie pozostałe też mogą być. Całość pisana oczywiście charakterystycznym dla Pratchetta stylem, ciekawi i charyzmatyczni bohaterowie. Polecam:-)

Ekscytująca książka pełna zaskakujących momentów i dobra na zabicie czasu :)

Ekscytująca książka pełna zaskakujących momentów i dobra na zabicie czasu :)

Książki o Dysku są niesamowite, ale i tak miłą odmianą było poczytać coś z naszego świata. Tym bardziej że Pratchetta nie opuszcza humor :D

Nie dotarłam do przeczytania tej książki. Może to jednak dlatego, że byłam przygotowana na coś podobnego do Świata Dysku, a ten świat jest zupełnie inny.

Raczej pozycja dla młodszego czytelnika (opowiada o nastoletnim chłopcu, którego spotykają niezwykłe przygody opisane w trzech osobnych historiach),jednak ze względu na niezwykłe, wszechobecne poczucie humoru Terry'ego Pratchett'a, także miłośnicy jego twórczości z pewnością chętnie przeczytają tę książkę.

• Terry Pratchett
  • Pratchett