Śmierć i trochę miłości

Tłumaczenie: Elżbieta Rawska
Cykl: Anastazja Kamieńska (tom 7)
Wydawnictwo: W.A.B.
Смерть и немного любви
Aleksandra Marinina

Śmierć i trochę miłości, kolejna powieść Aleksandry Marininej o przygodach błyskotliwej major Anastazji Kamieńskiej, rozpoczyna się w momencie dla bohaterki wyjątkowym: w przeddzień jej ślubu. Podczas gorączkowych przygotowań Anastazja otrzymuje anonimowy list: Nie rób tego. Pożałujesz.

źródło opisu: opis własny

Stokrotka | 2017-03-03
Przeczytana: 03 marca 2017

Major Anastazja Kamieńska przygotowuje się do ślubu. Nieznany nadawca wysyła jej list o treści: „Nie rób tego, bo pożałujesz”. Gdy w Urzędzie Stanu Cywilnego zostaje zamordowana jedna z panien młodych, milicjantka zaczyna się zastanawiać, kto tak naprawdę miał tu być ofiarą. Rozpoczyna się mozolne śledztwo. W tle toczą się dwa wątki - gwałciciela, któremu kochanka zapewniła fałszywe alibi oraz profesora akademickiego, który za sprawą dobrego ożenku pragnie zdobyć odpowiednią pozycję materialną.
„Śmierć i trochę miłości” Aleksandry Marininy to kryminał, wobec którego mam mieszane odczucia. Sprawcę wytypowałam już na samym początku. Akcja właściwie niczym mnie nie zaskoczyła. Wydarzenia toczą się ... leniwie, a element napięcia pojawia się dopiero w finale. Lubię główną bohaterkę, ale tym razem wypadła dosyć przeciętnie. Liczyłam na więcej.

Strega | 2014-05-23
Przeczytana: 23 maja 2014

Anastazja Kamieńska wychodzi za mąż, ale jeśli ktoś myśli, że mogłoby odciągnąć ją to od pracy, jest w błędzie. Kiedy praca jest pasją, to nawet dzień ślubu, miesiąc miodowy i urlop nie są dniami wolnymi. Aleksandra Marinina uczyniła Nastię bohaterką kilku książek, więc zdążyłam poznać ją na tyle, że takie zachowanie zupełnie mnie nie dziwi, w jej przypadku to normalne.

Książka nie odbiega stylem pisania od pozostałych z tej serii. Morderstwa zostały popełnione przez "zwyczajnego"mordercę, nie ma zbyt wielu brutalnych scen czy zwrotów akcji budzących dreszczyk emocji. Jest za to Moskwa lat dziewięćdziesiątych z całym swoim "dobrodziejstwem", analizy, kalkulacje, dedukcje. I jak zawsze sporo miejsca zajmuje prywatne życie Anastazji i jej grupy współpracowników.

gwiazdka | 2014-05-17
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 17 maja 2014

Otwierając książkę, czułam jakbym wracała do starych znajomych, bo nie jest to moje pierwsze spotkanie z Anastazją. Kryminał bardzo podobny do całej serii a więc chwila naprawdę dobrej rozrywki, poza tym niezły obraz postkomunistycznej Moskwy z bardzo ciekawymi bohaterami, żywo odmalowanymi przez autorkę. Poza tym w książkach Marininy bardzo przypada mi do gustu psychologiczna strona motywów przestępstw, z czym ta pani doskonale sobie radzi. Jeśli chodzi konkretnie o „Śmierć i trochę miłości" motyw przestępstw jest dość skomplikowany, miesza się kilka wątków, początkowo nie wiadomo, co się łączy z główną zbrodnią a co jest niepotrzebnym zamieszaniem, jednak wszystko służy zaciemnieniu i zwiększeniu zaangażowania czytelnika. A główny podejrzany? Już gdzieś w połowie miałam pewien pomysł i okazał się, ze trafiłam, czyli kryminał jest przewidywalny, co mnie osobiście nie przeszkadzało. Rozrywka niezła wiec polecam miłośnikom kryminałów.

Koronczarka | 2013-03-14
Przeczytana: 14 marca 2013

Aleksandra Marynina i jej Anastazja Kamieńska to pewniaki. Wiadomo, że kiedy sięga się po książki tej autorki, to porcja sensacji, udanych obserwacji obyczajowych, zaskoczenia jest gwarantowana. Tak jest i tym razem. Choć w tej książce nieco szybciej wytypowałam prawdziwego przestępcę. Mam nadzieję, ze to jest objaw rosnącej mojej inteligencji, a nie spadek formy Maryniny :)

deana | 2011-09-30
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 29 września 2011

Całkiem niezły kryminał, ale zgadłam kto jest mordercą bardzo wcześnie co mi się nie podobało.

| 2014-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2014

Major Anastazja Kamieńska w przeddzień swojego ślubu z Aleksiejem, otwiera tajemniczy list zawierający ostrzeżenie. Następnego dnia w urzędzie stanu cywilnego, w którym Kamieńska ma wziąć ślub, dochodzi do morderstwa.
Książki A. Marininej są tak skonstruowane, że nie od razu jesteśmy w stanie domyślić się kto jest głównym podejrzanym. Czyta się je szybko i z przyjemnością.

Agro | 2013-01-20

Wysoka ocena za to, że po raz kolejny się nie zawiodłem :)
Kamieńska jest rewelacyjna , zagadka przed jaką staje czytelnik jak zwykle ciekawa.
Styl autorki fenomenalny . Pierwsza strona – i już jesteś w Rosji lat 90-tych .
Czekam niecierpliwie na kolejne tłumaczenia książek o major Kamieńskiej.
Kryminał pierwsza klasa!

charu | 2014-09-06

To kolejna moja książka Aleksandry Marininej.
Major Anastazja Kamieńska podejmuje śledztwo w sprawie zabójstwa dwóch panien młodych i tajemniczych anonimów. Chociaż mamy dobrze uknutą intrygę i mylne tropy to jednak czegoś mi w tej książce zabrakło. Jednak zawsze z wielką przyjemnością śledzę perypetie Nastii.

emindflow | 2012-05-01
Przeczytana: 01 maja 2012

Doskonały kryminał, Trzyma w napięciu do ostatnich stron. Tym razem obok, jak zwykle, błyskotliwych analiz Nastazji Kamieńskiej sporo mocnych scen i okrucieństwa. Polecam zdecydowanie.

książek: 2050
Edyta Zawiła | 2015-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2015

Kolejne spotkanie z major Kamieńską...tym razem udało się doczekać ślubu Anastazjenki z Loszką (tyle razem przeszliśmy, że traktuję ich jak dobrych znajomych),przy okazji na ślubnym kobiercu staje brat Nastii.Szczęśliwie się zapowiada a jednak.....zaczynają się anonimy do kilku panien młodych w tym naszej Kamieńskiej „Nie rób tego. Pożałujesz.”Zamiast miesiąca miodowego....zabite dwie panny młode,intryga i tajemnice,kilka wątków i samobójstwo.Polecam...ja sięgam po następną:)