Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty.

Tłumaczenie: Paweł Gonera
Wydawnictwo: Helion
Clean Code: A Handbook of Agile Software Craftsmanship
978-83-246-2188-0
informatyka, programowanie
Tobiasz

O tym, ile problemów sprawia niedbale napisany kod, wie każdy programista. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak napisać ten świetny, "czysty" kod i czym właściwie powinien się on charakteryzować. Co więcej - jak odróżnić dobry kod od złego? Odpowiedź na te pytania oraz sposoby tworzenia czystego, czytelnego kodu znajdziesz właśnie w tej książce. Podręcznik jest obowiązkową pozycją dla każdego, kto chce poznać techniki rzetelnego i efektywnego programowania.

W książce "Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty" szczegółowo omówione zostały zasady, wzorce i najlepsze praktyki pisania czystego kodu. Podręcznik zawiera także kilka analiz przypadków o coraz większej złożoności, z których każda jest doskonałym ćwiczeniem porządkowania zanieczyszczonego bądź nieudanego kodu. Z tego podręcznika dowiesz się m.in., jak tworzyć dobre nazwy, obiekty i funkcje, a także jak tworzyć testy jednostkowe i korzystać z programowania sterowanego testami. Nauczysz się przekształcać kod zawierający problemy w taki, który jest solidny i efektywny.

źródło opisu: helion.pl

źródło okładki: google.pl

| 2012-11-19
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: listopad 2012

Świetna pozycja dla wszystkich programistów. Oczywiście nie ze wszystkim należy się zgadzać w 100%, aczkolwiek w wielu przypadkach pokazuje jak dobrze zorganizować swój kod, by był czytelny i łatwy w pielęgnacji. Chciałbym, aby wszystkie osoby, z którymi pracowałem/pracuję/będę pracował przeczytały tę książkę i stosowały się do zasad w niej zamieszczonych.

Luetyk | 2015-07-27
Na półkach: Techniczne, Przeczytane
Przeczytana: 15 maja 2015

Jedyna uwaga jest taka, że książka jest za chuda. Chciałoby się więcej!

Weyzu | 2015-03-08
Przeczytana: 03 marca 2015

Jest to niewątpliwie książka warta przeczytania dla każdego programisty, który chce aby jego kod nie zatrzymał się na dość niskim akademickim poziomie.
Podczas gdy sama lektura nie nauczy kompletnie pisać czystego kodu, jest to mimo wszystko pozycja uzmysławiająca wiele często popełnianych błędów - począwszy na niepozornym złym nazewnictwie zmiennych do nieprzestrzegania zasady pojedynczej odpowiedzialności.
Z pewnością znajdą się tacy, którzy napotkają wiele miejsc do polemiki z autorem - długość linii kodu, metody refaktoryzacji i takie tam. Sam jestem w stanie zwrócić uwagę jedynie na szczególne wycentrowanie na język Java. "Czysty Kod" pisany był jeszcze za czasów Javy 5, więc niektóre zagadnienia mogą wynikać z ówczesnych ograniczeń tego języka. Mimo wszystko, wydaje mi się, że książka omawiająca temat czystego kodu nie powinna tak bardzo skupiać się na rozwiązaniach jednego języka programowania. Przykładowo, programiści języka Python wyciągną nieco mniej z tej lektury....

Piotr | 2015-01-14
Na półkach: Przeczytane, Techniczne
Przeczytana: kwiecień 2014

Kanon lektury programistów. Jak pisać kod, aby był on czytelniejszy (nawet dla nas samych).

Maciek Bukowski | 2015-06-28
Na półkach: Informatyka, Przeczytane

Obowiązkowa pozycja dla każdego programisty. Szczerze polecam.

addam23 | 2016-01-19
Na półkach: Praca, 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 16 grudnia 2015

Pozycja którą MUSI przeczytać każdy początkujący programista (i doświadczony również, coby się upewnił, że stosuje się do opisanych w niej zasad).
Ja zapoznałem się z nią jako już doświadczony developer i niewiele odnalazłem w nich dla siebie nowości. Żałowałem jednak, że nie czytałem jej kilka lat wcześniej, gdyż na starcie zyskał bym wiedzę, którą sam zdobywałem przez lata (jeśli chodzi oczywiście tylko i wyłącznie o dbanie o jakość kodu).

Nie cała książka jest jednak warta uwagi. Wiele rozdziałów ściśle jest powiązanych z językiem Java i tylko dla ludzi z nim pracujących skierowana.

Każdy programista powinien ją znać.

Dawid | 2014-07-21
Przeczytana: 20 lipca 2014

Obowiązkowa pozycja dla każdego programisty. Z książki dowiemy się czym jest czysty kod i jak wielkie ma znaczenie. Sporym plusem są przykłady kodu poddane szczegółowej analizie oraz przebudowie pod kątem omówionych zasad czystego i czytelnego kodu. Polecam.

114011 | 2016-02-26

Przed zabraniem się za nią polecam najpierw dobrze przejrzeć swoje repozytoria i zapamiętać jaki kod się pisało. Po przestudiowaniu jej on już nigdy więcej nie będzie tak wyglądał.

rajdaj | 2016-10-22

Nie można traktować wszystkich uwag dosłownie. Czasem zdarzają się odstępstwa, których również trzeba być świadomym.

jszyman | 2016-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2016

- wszystkie przykłądy w Javie, brak informacji o odpowiednikach w innych językach (dot. narzędzi czy metodologii)