Wahadło Foucaulta

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Il Pendolo di Foucault
literatura piękna
Ag2S

Wahadło Foucaulta można nazwać erudycyjną powieścią sensacyjną. Trzej mediolańscy intelekualiści, zainteresowani historią i naukami hermetycznymi, zaczynają snuć hipotezy ma temat tajnych zamierzeń templariuszy i legendarnych różokrzyżowców, którym przypisywano dążenia do zawładnięcia światem. Bohaterowie powieści wymyślają własny Plan. Tymczasem na ich drodze stają zagadkowe postacie, a nagromadzenie niesamowitych wypadków sprawia, że zacierają się granice rzeczywistości. Odkrywanie rzekomej prawdy przeradza się w obsesję. Rezultaty dociekań prowadza do sytuacji znacznie bardziej dramatycznych niż ktokolwiek mógł to przewidzieć. Dochodzi nawet do zbrodni.
Czym jest ta niezgłębiona dotąd tajemnica owych tajemnych zgromadzeń? - na to pytanie autor nie udziela jasnej odpowiedzi, podejmując z czytelnikiem wyszukaną grę intelektualną i zachęcając do własnych wniosków i poszukiwań. W tej fascynującej, wielowątkowej powieści Eco zastanawia się nad spiskową teorią dziejów i jak zwykle po mistrzowsku balansuje między erudycją i schematami kultury popularnej, zaspokajając gusty szerokiego kręgu odbiorców literatury.

źródło opisu: http://www.noir.pl/

źródło okładki: http://www.noir.pl/

słoneczko | 2019-09-02
Przeczytana: 02 września 2019

Eco ciągle mnie intryguje. Zmusza do przemyśleń.
Po przeczytaniu „Baudolino” („Imię Róży” to klasyka) ponownie sięgnąłem do jego twórczości. Odczucia mieszane, miałem problem z oceną tej książki.
Plusy:
- ciekawa zagadka kryminalna ze średniowiecza, z oryginalnym rozwiązaniem;
- podążanie śladem Templariuszy, kolejne odkrywanie ich tajemnic;
- temat zakonów Templariuszy, Różokrzyżowców zawsze mnie fascynował;
- wiele ciekawych i logicznych hipotez dotyczących tajnych zamierzeń zakonów;
- koncepcja tajnych stowarzyszeń ciągle rządzące światem;
- wymusza na czytelniku wyciąganie własnych wniosków i przemyśleń;
- opis wolnomularstwa (masonerii) - duchowego doskonalenia człowieka i braterstwa ludzi różnych religii, narodowości i poglądów;
- przywołanie wielu autentycznych faktów historycznych;
- ciekawe, inteligentne żarty i docinki;
- duża znajomość rytuałów okultystycznych.
Minusy:
- zbyt duże nagromadzenie teorii spiskowych, ezoteryki, Kabały, sekt jak na jedną książkę;
- mocno...

Makrauchenia | 2019-07-07

To najbardziej wymagająca książka z jaką przyszło mi się zmierzyć. Mnóstwo fraz łacińskich i francuskich, które trzeba sobie przetłumaczyć. Wielowątkowa fabuła. Nie żałuję ani minuty. Wspaniała.

Prez | 2019-05-30
Przeczytana: listopad 2008

Mit o tajnych stowarzyszeniach rządzących światem w rękach Eco. Wpisany w atrakcyjną fabułę. Nie może więc być źle.

Dellas | 2019-05-08
Przeczytana: 1999 rok

- przeczytana drugi raz (2007)
- przeczytana trzecie raz (2017)

kolumban | 2019-05-03
Przeczytana: kwiecień 2019

Po wielu latach przeczytałem ponownie. I zrozumiałem dużo więcej.

Pierogi_i_Pączki | 2019-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2019

„Istnieje tajne stowarzyszenie, które ma odgałęzienia na całym świecie i które uknuło spisek, polegający na tym, żeby szerzyć pogłoskę, że istnieje spisek powszechny”. „Benedyktyni są spadkobiercami druidów, w to nikt nie wątpi”. W tej książce na każdej stronie pojawiają się takie kwiatki.

Teorie spiskowe kwitną do dzisiaj w najlepsze, niektóre zyskują wręcz rangę prawd oczywistych, inne szybko do nich aspirują. Eco zajmuje się w większym stopniu teoriami klasycznymi, związanymi z jakąś tajemnicą i powiązanymi erudycyjnymi skojarzeniami. Dzisiaj mamy chyba więcej teorii z zakresu „fake news”, niż wyrafinowanymi konstruktami. Książka Eco raczej nie wyjaśnia, skąd się bierze popularność tych teorii, ale rewelacyjnie rozbiera na części pierwsze, w jaki sposób są one skonstruowane na błędach logicznych i dobieraniu faktów pod zadaną tezę.

Umberto Eco napisał mega parodię na wszystkie teorie spiskowe świata. Ośmieszył budowanie tajemniczych skojarzeń wszystkiego ze wszystkim. Rachunek...

Airain | 2019-03-26

Przepyszna zabawa erudycyjna, choć trzeba się też i uzbroić w cierpliwość, by pozwolić się prowadzić wśród mniej lub bardziej obłąkańczych idei. Spiski, tajne stowarzyszenia, Graal i templariusze, różokrzyżowcy, maniacy, dziwne znaki na ziemi i niebie... przy "Wahadle" "Kod da Vinci" Browna to niewinna igraszka.

gombrowitch | 2019-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2019

Umberto Eco ma nieznośną moim zdaniem manierę popisywania się swoją erudycją. Jeśli pominiemy te erudycyjne erupcje, to książkę nawet można czytać i mieć z tego jakąś przyjemność. W przeciwnym razie zamęczymy się, a same popisy nie mają w sobie żadnej wartości.

Książka jest moim zdaniem o pladze, trapiącej obecną naukę humanistyczną - pladze nadinterpretacji. Główni bohaterowie płacą za nią wysoką cenę, kiedy okazuje się, że udaje im się nakłonić innych ludzi do uwierzenia w ich (nad)interpretację.

Delek66 | 2019-01-25
Przeczytana: 01 kwietnia 2017

Umberto Eco - włoski semiolog, filozof, bibliofil i mediewista, erudyta, powieściopisarz, profesor Uniwersytetu w Bolonii. Niewątpliwie człowiek wyjątkowy i oświecony jak mało kto. I to jest chyba największym przekleństwem tej książki. Autor napisał naprawdę ciekawą powieść sensacyjną okraszoną całym słownikiem wyrazów obcych, a do tego w tej jednej pozycji upchnął całą spiskową teorię świata od czasów nowożytnych, zahaczając o starożytność i Biblię. Czego my tu nie mamy, a to templariusze, a to różokrzyżowcy, rożnej maści sekty, satanizm, okultyzm, kultury Indian, kulty afrykańskie, masoneria, że o kosmitach nie wspomnę (pojawia się w książce mityczna Agharta).
Gdyby Pan profesor pohamował nieco swoją wyobraźnię i język, to byłaby to naprawdę ciekawa lektura, a tak to wyszły z tego grube fantasmagorie i grafomaństwo.

Jacek_1962 | 2018-11-01
Przeczytana: 01 stycznia 1991

Przeczytawszy „Imię Róży”, z zapałem zabrałem się za „Wahadło Foucaulta”, oczekując, że lektura będzie tak wspaniała, jak jego poprzedniej książki.

Niestety, bardzo się zawiodłem!

Ciężko mi się ją czytało, czasami miałem wrażenie, że ślęczę nad jakimś akademickim podręczniku historycznym, który zmuszony jestem czytać z racji zadanej pracy domowej. Jakimś cudem dobrnąłem do końca, ale po około 27 latach od jej przeczytania prawie nie przypominam sobie jej treści. Akcja była ogólnie zagmatwana i trudna do zrozumienia. Pamiętam też, że autor wplatał w treść bardzo dużo zdań po łacinie (może też francusku), nigdzie ich nie tłumacząc—czy naprawdę liczył, że czytelnicy to zrozumieją?