Wahadło Foucaulta

1993-01-01
830602298X
Adam Szymanowski
semiotyka intryga wahadło Foucaulta

Mediolańscy intelektualiści, którzy interesują się historią i naukami hermetycznymi, zaczynają stawiać odważne, często niewiarygodne hipotezy na temat tajnej pracy templariuszy i legendarnych różokrzyżowców, którym przypisywano próby zawładnięcia światem. Intelektualiści tworzą swój własny, najbardziej realny według nich, Plan. Jednak nic co z pozoru wytłumaczalne i łatwe w zamierzeniu nie dzieje się bez kłopotów. Zagadkowe postacie postanawiają dać wyraz swojego sprzeciwu, a nagromadzenie niesamowitych wypadków sprawia, że czytelnikowi zaczynają zacierać się granice rzeczywistości. Odkrywanie rzekomej prawdy przeradza się w obsesję. Jaka jest tajemnica nieodgadnionych dotąd tajnych zgromadzeń? Wnioski będziecie musieli wyciągnąć sami, ale przygotujcie się na trudną, choć niesamowitą podróż.

Ciąg dalszy recenzji na:

Bardzo dobra książka.

Bardzo dobra książka.

przez większą część lektury czulam sie co najmniej głupio gubiąc się w przytaczanych stowarzyszeniach, wydarzeniach, postaciach historycznych lub zmyślonych przez bohaterow. troche pod tym względem przegadana, szczegolowo opisane tajne zgromadzenia i ich rzekome czyny, proces dochodzenia do ostatecznej formy Planu - w koncu chcialo sie powiedziec 'rozumiem już, zatracili sie' a jednak trzeba bylo pozniej doswiadczac belkotu zatracencow przez kilka kolejnych rozdzialow.
jednak 7 gwiazdek, bo to bylo cholernie dobre. a zakonczenie? tak jak ksiazkowi diabolisci, jak nasi zatraceni bohaterowie, po przeczytaniu najprostszego końca instynktownie szukasz ukrytego sensu, nawiazania do czegos innego. a moze jest to tak proste? nadal nie wiem, jak do konca powinnam odczytywac tę ksiazke, całą tę historie. na koniec wydaje mi sie, ze ksiazka uspokaja. po okolo 900 stronach udzialu w przypominajacych goraczke poszukiwaniach ukrytego sensu w sensie, prawdy w prawdzie i odniesien kazdej rzeczy do czegos innego zakonczenie jest jak poklepanie po glowie. powiedzenie bedzie dobrze, zobacz, naprawde jest to tak proste. i chcę odczytywac to doslownie.

Trochę sen, trochę Jawa. Polecam koneserom historii i języka, ale jest to książka trudna. Warto, ale dla wytrwałych.

Książka, która zabiła we mnie nawyk czytania na 10 lat, przez to że starałem się ją dokończyć.

Dla mnie zbyt ciężko skupić się na jakimś sensie tej książki, przez przemieszanie postaci i zdarzeń przywoływanych jako historyczne, w tle poutykane spiski, które nie wiadomo czy są tylko fantazją autora czy przywołaniem i łączeniem jakichś wysnuwanych w rzeczywistości.
Do tego mieszanie fragmentów w przeróżnych językach, które w moim wydaniu (670stron) nie są tłumaczone (może wydanie co ma 900stron jest inne, nie wiem) dodatkowo utrudnia odbiór.
Opisy męczące szczegółowością, która finalnie jest nieistotna.
Jedyne co w tym wszystkim było pozytywne to krótkie rozdziały.

Do tego...

Ciężko napisać recenzję tego, jakże pojemnego dzieła. Ta epicka opowieść liczy 923 str !!! Do tego bibliografia i spis treści. Naprawdę monumentalna pozycja. A przy tym pięknie wydana,z barwionymi brzegami 😍
Jest to teoretycznie kryminał, ale zawiera ogromny dodatek wiedzy. Wbrew pozorom dość szybko się to czyta,co jest niewątpliwie zasługą doskonałego stylu Umberto Eco. Trzeba przeczytać chociaż jedną książkę jego autorstwa,żeby wiedzieć o czym mówię. Ta lektura to bomba erudycyjna, uderza w czytelnika długimi, pięknie i elegancko skrojonymi zdaniami, wiedzą z różnych dziedzin nauki,mnogością wyrazów obcych, różnego rodzaju teoriami i faktami. Bardzo cenię tak podaną wiedzę. A przy tym rewelacyjna fabuła i niepokojąca zagadka kryminalna. To nie jest lekka lektura ani lektura dla wszystkich. Umberto Eco to mistrz słowa, skomplikowanej składni, misternie skonstruowanych zdań. Umberto Eco to także mistrz opowieści, historii, dlatego #wahadłofoucoulta wciąga w swój nurt. Polecam!!!

Potwornie skomplikowane i chaotycznie napisane. Fabuła mogłaby być nawet dobra, gdyby nie ciągłe retrospekcje, zaburzenie chronologii i zbytnie skupianie się na dygresjach. W pewnym momencie nie wiedziałem już nawet, czy oni piszą tę książkę o Planie, czy łączą informacje ze wszystkich innych dzieł i próbują ją wydać.

Momentami fajna i ciekawa, ale czasem po prostu dziwna.

Momentami fajna i ciekawa, ale czasem po prostu dziwna.

Umęczyłam się z "Wahadłem", ale chyba było warto. Gadające głowy, wymieniające się informacjami (czasem prawdziwymi, czasem nie) dotyczącymi ezoterycznej historii świata, teorii spiskowych, templariuszy, różokrzyżowców, itp. są trudne do przebrnięcia, ale cały "urok" tej książki w wyławianiu tego co istotne spośród oceanu bajek, fantastycznych i fałszywych przesłanek oraz rwącego potoku erudycji autora. Nie ukrywam, czasami się nudziłam, to nie jest "Imię róży". Jest to książka przewrotna, mimo upływu kilkudziesięciu lat nadal aktualna, może nawet bardziej. Polecam wytrwałym.

Było ok, ale zakonczenie mnie rozczarowalo, troche zbyt szczegółowe fakty historyczne

• Literatura włoska
  • Literatura piękna