Igrzyska Śmierci. Trylogia

Cykl: Igrzyska śmierci (tom 1-3)
Wydawnictwo: Media Rodzina
The Hanger Games, Catching Fire, Mockingjay
Kiczan

W państwie Panem, które powstało na gruzach dawnej Ameryki Północnej, co roku odbywa sie okrutne telewizyjne show - Głodowe Igrzyska. Biorą w nim udział młodzi z podległych stolicy dystryktów, a wśród nich szesnastolenia Katniss. Choć wcale tego nie chce, urasta na przywódczynię buntu przeciwko autorytarnej władzy... Nie ma też zamiaru zakochać się, a już na pewno wybierać między dwoma chłopcami, ale i do tego będzie zmuszona.

źródło opisu: Wydawnictwo Media Rodzina 2014

źródło okładki: http://mediarodzina.pl/

Stworek_vel_Oka | 2015-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2015

Nie lubię iść za tłumem i robić modnych rzeczy, zaczytywać się w powieściach na topie i chyba to był główny powód dla którego zwlekałam z "Igrzyskami". Poza tym obawiałam się, że książka, która porwała nastolatki musi zawierać jakieś magiczne kucyki, czy inne cukierkowe stwory, bo jak inaczej wytłumaczyć takie zainteresowanie wśród młodzieży, która mając do dyspozycji wszystko, mówi że się nudzi? O ja głupia, na co ja tyle czekałam?!

Specjalnie nie opisuję pojedynczych książek, tylko zamykam klamrą trylogię, bo fala emocji, która mi towarzyszyła z każdym tomem była coraz większa i pochłaniałam z zainteresowaniem kolejne tomy, nie mogąc doczekać się co będzie dalej. Ileż miałam hipotez, ile domysłów, ile obaw o fabułę - wszystko na nic! Super pomysł, zaskakujące zwroty akcji, humor, wyciskacze łez - niczego nie zabrakło.
Polowałam z Katniss i Gale'm, wdychałam zapach świeżego pieczywa Peety, chciałam chować alkohol przed Haymitchem, przegadywałam godzinami z Cinną kiedy tworzył...

SeVIIen | 2016-02-17
Przeczytana: styczeń 2015

„Pamiętajcie, głowy wysoko. Uśmiech na twarzach. Publiczność się w was zakocha!”

Bardzo długo zastanawiałam się, co jeszcze o Trylogii autorstwa Suzanne Collins można napisać. Temat już wyczerpany, ‘wałkowany’ do nieprzytomności… A jednak i ja postanowiłam wtrącić swoje trzy grosze.

Niefortunnie zdarzyło mi się najpierw obejrzeć film, po książki sięgnąć dopiero po obejrzeniu ekranizacji „W pierścieniu ognia”… I uważam, że lektura dała mi więcej. To nie jest książka dla dzieci, chociaż na początku, mogłoby się tak zdawać. Przede wszystkim powieść została napisana dla młodych, dojrzałych ludzi, którzy rozumieją co to okrucieństwo. Spotkali się z nim lub jego przejawami i wiedzą, ile bólu można przez nie doświadczyć. Jednocześnie chcą z nim walczyć i posiadają determinację, aby mu się przeciwstawić. Grupa ludzi ma władzę, pieniądze, pozycję… Reszta to tylko szara masa, która ma być rozrywką dla owej garstki bogaczy i szczęśliwców, którym przyszło urodzić się w utopijnej stolicy...

Annia | 2015-09-18
Przeczytana: 17 września 2015

Fajnie napisana książka o świecie mam nadzieję odległym od rzeczywistości dla społeczeństwa gratuluję pomysłu i wyobraźni autorowi,czytało się lekko i szybko z ciekawością co czeka dalej głównych bohaterów.
Polecam przeczytać, a teraz zacznę oglądać na ekranie zobaczymy co przyniesie scenariusz;)

Ola Grzybowska | 2015-05-31
Przeczytana: grudzień 2014

Historia Katniss jest niezwykle wciągająca, doszczętnie pochłania czytelnika. Trylogia wywołuje niezwykle silne emocje. Jednocześnie wzrusza i szokuje . Autorka nie planuje historii bohaterom, a jedynie surowo opisuje ich losy. Walka o wolność, poświęcenie, miłość - a to wszystko w absurdalnej oprawce telewizyjnego show. Efekt jest zachwycający. Igrzyska śmierci w łatwy sposób przekazują ważne wartości, zatem nie powinien dziwić ich fenomen.

kryminalnakuchnia | 2015-10-21

Nie ma co tu zachwalać. Cała seria to mój top 10.Rewelacja.

Marta Ginter | 2016-02-14
Przeczytana: 2014 rok

Bardzo ciekawie wykreowana antyutopia. Jestem zachwycona pomysłowością autorki. Poleciłabym trylogię przede wszystkim młodzieży, ale także osobom starszym. To nie jest kolejna modna naiwna lektura typu "Zmierzch" czy "50 twarzy". Myślę, że wnioski płynące z "Igrzysk śmierci" pozostaną ponadczasowe i ludzie będą czytać tę serię nawet za 100 lat. Język jest prosty, ale biorąc pod uwagę, że trylogia została napisana przede wszystkim dla nastolatków, można to potraktować jako plus. Główne postacie zostaną w mojej pamięci na wiele lat.

Ta trylogia wciągnęła mnie bez reszty. Sama byłam zaskoczona, bo długo broniłam się przed przeczytaniem "Igrzysk śmierci", zdecydowałam się dopiero po obejrzeniu filmu i od tamtej pory przepadłam. Ta historia jest niezwykła, świetnie napisana, poruszająca, bohaterowie są z krwi i kości, za każdym razem gdy czytam tę serię, duchem przenoszę się do Panem.

Agafija | 2015-01-08
Na półkach: Przeczytane, Chcę kupić

Doświadczona już przez życie Katniss, która po tragicznej śmierci ojca zajęła się przetrwaniem swojej rodziny wraz ze swoim rówieśnikiem, Peetą, została wykorzystana przez dwie strony konfliktu do swoich celów. Świat w którym jeszcze przed urodzeniem twoje miejsce w nim jest przesądzone, gdzie coroczne pokazowe okrucieństwo dla wybranych jest rozrywką a dla całej masy ostrzeżeniem potrzebował kogoś kto pokaże, że jednak można jeszcze wszystko zmienić. Przypadkowo padło na nią, gdy walczyła o przetrwanie podczas głodowych igrzysk i przypadkowo w kimś kto powinien być jej wrogiem znalazła przyjaciela a może i kogoś więcej. Ta opowieść jest o nich, o Katniss i Peetcie, i tym jak wspólnie walczą o siebie nawzajem a inni starają się wykorzystać do swoich własnych celów politycznych potwornie ich raniąc.
Trylogia napisana jest w pierwszej osobie przez co łatwiej czytelnikowi wniknąć w świat w niej przedstawiony. Wielkim plusem jest też brak grafomańskich opisów tak charakterystycznych...

czytelniczka550 | 2018-02-01
Przeczytana: 31 stycznia 2018

ARCYDZIEŁO !
Ta książka pochłonęła mnie do reszty . Gdy skończyłam zaczęłam płakać , w gardle stanęła mi gula i chciało mi się wymiotować . Teraz mam takiego kaca książkowego , że szok . Kilka razy płakałam ...
Ale już dość o mnie . Książka wzrusza , może trochę przeraża i pochłania do reszty . Pokazuje , że ten najmniejszy szczegół może być tym najważniejszym . Pokazuje też ,że ludzie nie cofną się przed niczym .
Osobiście żałuję , że nie ma dalszych części , ale nie wiem czy można dodać coś jeszcze do tak wspaniałej powieści .

wąsek3 | 2015-08-30

Od razu muszę coś sprostować. Mianowicie nie przeczytałam tej książki. Ale czy liczy się... posłuchanie jej na audiobooku dokładnie 20 razy?
Pani Anna Dereszowska czyta ją tak, że za każdym razem tak samo przeżywam wszystkie sceny, płaczę, uśmiecham się i zgrzytam zębami.
Polecam ją nastolatkom i matkom. Dla dziewczyn romans i pełna przygód akcja, a dla kobiet wręcz wołająca o pomstę do Nieba sytuacja polityczna.
Na letnie poranki, zimowe wieczory i wszystkie pory roku i dnia.
Po prostu polecam.