Marchia Cienia

Tłumaczenie: Paweł Kruk
Cykl: Marchia Cienia (tom 1) | Seria: Fantasy
Wydawnictwo: Rebis
Shadowmarch

Przez wieki zasnuta mgłą Granica Cienia oddzielała ziemie ludzi od utraconych przez nich w wielkiej wojnie północnych terytoriów zamieszkanych przez tajemniczych Quarów. Nikt, kto przekroczył granicę, nie wrócił… Teraz zaś niepokojące pasmo mgły zaczęło zagarniać południowe tereny. Tymczasem panująca w Marchii Południowej rodzina królewska przeżywa kryzys: prawowity władca, Olin, przebywa w...

Tymczasem panująca w Marchii Południowej rodzina królewska przeżywa kryzys: prawowity władca, Olin, przebywa w niewoli, książę regent zostaje zamordowany, a jedynymi pretendentami do tronu i obrońcami królestwa są królewskie bliźnięta, niepełnosprawny Barrick i jego siostra Briony. Narasta chaos i poczucie zagrożenia, tym bardziej, że Quarowie to nie jedyne niebezpieczeństwo. Za inną granicą czai się żądny władzy autarcha, ciemiężca Olina. Zło i zdrada, jak się wydaje, czyhają wszędzie…

źródło opisu: [Rebis, 2006]

| 2014-01-12
Przeczytana: kwiecień 2009

Gdy następca tronu umiera niewyjaśnioną śmiercią, twój ojciec został uprowadzony (a że jest królem, jest to także sprawa do gruntu polityczna), a na rozstajach dzieją się dziwne i groźne rzeczy, od których się włos jeży na głowie, najlepiej byłoby się schować w komórce na szczotki i siedzieć tam, aż albo sprawa się rozwiąże, albo nastąpi koniec świata. Jednak bliźniacy Barrick i Briony nie mogą sobie pozwolić na taki komfort. Spoczywa na nich ciężar całego królestwa, z północy nadciąga armia tajemniczych Quarów o nieznanych celach, a tuż pod nosem możnowładcy planują przewrót. Królewskie bliźniaki muszą szybko dorosnąć, bardzo szybko...

"Marchia Cienia", jak i pozostałe tomy z tej serii, to prawdziwa uczta czytelnicza. Nie można oczu swych oderwać od kart powieści, trzyma mocno w swych szponach. To prawdziwa baśń, baśń mroczna, lecz piękna i...baśniowa. Ma się wrażenie, jakby odkrywało się fantasy na nowo.

Każda postać ma swoja niszę i unikalna osobowość. Nie brakuje tu...

| 2013-09-04
Przeczytana: kwiecień 2009

Książka genialna, piękna, pomysłowa, a zarazem w pewien sposób klasyczna. I czego chcieć więcej? Tajemniczy lud Qarów, zło, które czyha za każdym rogiem i fantastyczna otoczka - piękno fantasy w najlepszym wydaniu. Bardzo polecam, jedna z najlepszych przeczytanych przeze mnie książek.

Patryk | 2014-02-18

Właśnie ukończyłem Marchię Cienia i już po pierwszym tomie z tetralogii mogę od razu polecić:)
Tad w swoim stylu zaczyna od dłuuugiego wprowadzenia na około 200-300 stron, przez które trzeba przebrnąć...a na prawdę warto, bo później akcja się rozkręca i tempo wzrasta z rozdziału na rozdział. Zwroty akcji, już nie mówiąc o poczynaniach głównych bohaterów; intrygi, spiski, zdrady, przyjaźnie, tajemnice, sekrety, magia, starzy bogowie, przesądy i wiele, wiele innych rzeczy, które tylko wzbogacają książkę.
O ile czytając książkę dojdzie się do połowy i można myśleć, że ten cykl raczej powinien zakończyć się w tej jednej książce (720stron) to zbliżając się do końca już wiemy, że to było mylne myślenie. Pod koniec Marchii Cienia okazuje się, że to dopiero początek tej historii i ten początek kończy się tak, że człowiek od razu chce sięgnąć po kolejny tom cyklu (Rozgrywka Cienia) aby dowiedzieć się co będzie dalej i jak się wszystko rozwinie i wyjaśni...choć znając Williamsa i tak trzeba...

Merida | 2013-04-25

Tad należy do moich ulubionych pisarzy. Wszystko co napisze, tchnie świeżością. Tak jest też z "Marchią Cienia".

Książka opowiada nie tylko o konflikcie ludzi z magicznym ludem. To także opowieść o tym, jak trudno jest sprostać wymaganiom innych, jak udręczona potrafi być dusza, a także o tym, jak szaleństwo jednego człowieka, który ma władzę, może sprowadzać nieszczęście na ludzi.

Książkę przeczytałam w dwa dni, rekord, który do tej pory należał do "Gry o Tron" Martina. Wciągnęło mnie totalnie. Od razu polubiłam okrutnego władcę Sulepisa oraz królewskie bliźniaki - Barricka i Briony. Czarodziejski lud, zwany Qarami, jest tak odmienny od typowych "elfów", a co najważniejsze straszliwie dobrze się o nich czyta!

Sięgnij po "Marchię Cienia", to fantasy w najlepszym wydaniu, nowatorskie i bardzo bardzo wciągające :)

Edmund Pevensie | 2011-01-07
Przeczytana: 2009 rok

Tad od pierwszych stron zachwyca klarownym stylem pisania i ciekawą konstrukcją postaci i zdarzeń. Powieść jest czystym fantasy, jednak brak w niej typowych "cliche", które tak często można spotkać w książkach tego gatunku. Jest - jak dla mnie - nowatorska.

Czyta się szybko i przyjemnie, można z łatwością polubić postacie i nawet się z nimi utożsamiać, widzieć w nich swoje wady i zalety.

I to właśnie pięknie skonstruowane postacie chwyciły mnie za serce. Książę z kłopotami, okrutny władca-bóg, tajemniczy lud cienia oraz szlifująca swój charakter księżniczka.

Musicie po prostu przeczytać, nie pożałujecie.

EmaxDomina | 2013-10-15
Przeczytana: czerwiec 2013

Wspaniała książka - kawał dobrej literatury. Nie ma w tej ksiązce i w całym cyklu o Marchii Cienia łatwych rozwiązań, papierowych postaci, łatwo przewidywalnych -ciągle nas coś zaskakuje, autor zmusza do myślenia, wykreowany świat jest oryginalny pod każdym względem. Od pierwszej do ostatniej strony - od pierwszego do ostaniego tomu - warto!!!

Gwen | 2014-07-26

,, Marchia Cienia" to w mojej opinii jedna z najlepszych powieści z gatunku fantasy.
Mieszkańcy Marchii Południowej przeżywają prawdziwy kryzys - ich prawowity władca Olin został porwany i przetrzymywany dla okupu. Książę regent zostaje brutalnie zamordowany, a jedynymi obrońcami zamku pozostają 15 letnie bliźnięta Barrick oraz Briony. Te dwie główne postaci polubiłam najbardziej. :) Księżniczka Briony - dzielna, odważna, starająca się postępować szlachetnie, wielbicielka jazdy konnej, której patronką jest bogini Zoria. Z kolei Barrick to genialnie skonstruowana postać, choć zupełnie odmienna charakterem od swojej siostry. Książę jest niepełnosprawny, ma uszkodzone lewe ramię, ponure usposobienie, a na dodatek dręczą go koszmary. Obydwoje muszą jednak,poradzić sobie z wielkim niebezpieczeństwem, które zagraża ich ojczyźnie, bowiem rządy w królestwie chcą przejąć bezwzględni Quarowie, a także nazywany ,, szalonym" autarcha. Obok losów młodych regentów, w książce są również...

Tetralogia "Marchia Cienia" to w mojej opinii jedna z najlepszych we współczesnej literaturze realizacji klasycznych schematów epickiej fantasy. Williams potrafi tchnąć życie w ograne, zdawałoby się motywy, tworząc powieść, którą za każdym razem (a czytałam ją już dwa razy i zapewne do niej wrócę) czytam z wielką przyjemnością. To przede wszystkim zasługa bogatego, skonstruowanego ze starannością świata, w którym wyróżnia się przede wszystkim bardzo ciekawe ujęcie bogów i mitologii. Drugą zasługą cyklu są świetne postaci bohaterów, wielowymiarowe i barwne, nie ważne, czy mamy do czynienia z postaciami pozytywnymi, negatywnymi, czy znajdującymi się w "szarej strefie". Williams potrafi konstruować epickie, wielowątkowe powieści i udowadnia, że klasyczna fantasy cięgle jeszcze ma czytelnikom wiele do zaoferowania. Bardzo polecam.

| 2013-04-03
Przeczytana: 17 kwietnia 2009

Eila | 2014-07-30

Świetna książka, cudowne postaci, wspaniała fantastyka.Polubiłam Brriony i Barricka i z utęsknieniem wyczekiwałam fragmentów z ich udziałem. Niezwykle przemyślana fabuła. Czekam na drugą część.