Zgłosuj na książki roku 2017

Ostatni samuraj. Rozmowy o generale Petelickim

Wydawnictwo: Czarna Owca
Petelicki, GROM
joly_fh

Generał Sławomir Petelicki, twórca jednostki specjalnej GROM w oczach rodziny, przyjaciół i podwładnych. Kilkanaście wyjątkowych, nigdy wcześniej nie publikowanych rozmów o generale Petelickim. Poznajemy więc generała jako nastolatka, niesfornego rozrabiakę wzbudzającego respekt na podwórku i w szkole, od dzieciństwa zakochanego w służbach specjalnych i Jamesie Bondzie. Potem studenta prawa,...

Kilkanaście wyjątkowych, nigdy wcześniej nie publikowanych rozmów o generale Petelickim. Poznajemy więc generała jako nastolatka, niesfornego rozrabiakę wzbudzającego respekt na podwórku i w szkole, od dzieciństwa zakochanego w służbach specjalnych i Jamesie Bondzie. Potem studenta prawa, oficera wywiadu działającego w Stanach Zjednoczonych i Szwecji, wreszcie widzimy go w roli swego życia – twórcy i pierwszego dowódcy jednostki specjalnej GROM. Z tych rozmów wyłania się generał ze wszystkimi swoimi wadami i zaletami, człowiek z krwi i kości: uparty, narwany, zadziorny, trochę narcystyczny, a jednocześnie zakochany w wojsku, swojej ojczyźnie, lojalny kompan, dobry ojciec, odważny żołnierz.

źródło opisu: Czarna Owca, 2013

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

Oficjalna recenzja
lapsus książek: 1633

Dorzynanie watahy

„Dorżnąć watahę” - te, jakże brzemienne w skutki, słowa, wypowiedział pod adresem polityków PiS-u Radosław Sikorski, obecny minister spraw zagranicznych. Czytając rozmowy o generale Petelickim, zgromadzone w książce „Ostatni samuraj” autorstwa Anity Czupryn i Doroty Kowalskiej, słowa te wracały do mnie nieustannie.

Generał Sławomir Petelicki – pomysłodawca i pierwszy dowódca jednostki wojskowej GROM, brał udział w wielu akcjach specjalnych, z czego najbardziej znane były akcje na Haiti i w Iraku. Po przejściu na emeryturę zajmował się działalnością doradczą, do końca zaangażowany w sprawy obronności państwa polskiego. Po katastrofie smoleńskiej zaczął ostro występować przeciwko chaosowi i anarchii, jaka od dłuższego czasu panowała w polskiej polityce, a spowodowana była nieustannymi konfliktami na szczytach władzy – głównie eliminowaniem i marginalizowaniem wpływów polityków prawicy. Generał Petelicki stał się także ofiarą tych działań. Odszedł 16 czerwca 2012 roku – oficjalna przyczyna śmierci to samobójczy postrzał w głowę.

Wśród rozmówców Anity Czupryn znajdziemy nazwiska sławnych ludzi, jak Maryla Rodowicz, Daniel Olbrychski, ale także ludzi, o których nie słyszeliśmy zbyt wiele – najbliższa rodzina, koledzy z pracy, ludzie , których poznał przy różnych okazjach. Obraz człowieka, jaki wyłania się z tych rozmów, jest w istocie złożony. Oczywiście jest to pewna próba odpowiedzenia na pytanie o przyczyny dramatycznego kroku generała Petelickiego. Wizerunek portretowany przez rozmówców idzie jednak dalej – życie generała Petelickiego staje się zwierciadłem dla współczesnych, którzy muszą przed tym dramatem obnażyć swoje prawdziwe oblicze.

Przyczyny samobójstwa – większość rozmówców nie ma wątpliwości, co spotkało bohatera książki – to: alzheimer, choroba ojca, impotencja, przerośnięte ego. Są na szczęście tutaj i tacy, którzy powstrzymują się od jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o ostateczny wybór generała. Tych słucha się najciekawiej, bo starają się zrozumieć złożoność ludzkiej psychiki wobec tak bezwzględnych sił oddziaływania, na które narażony był bohater rozmów.

Najbardziej przeraziło mnie to, co mówił Paweł Graś, obecny rzecznik rządu. Z rozmów wynika, że przez wiele lat był w dużej zażyłości z generałem. Jego wypowiedź to mistrzostwo uników, zwodów, powierzchownych stwierdzeń – jakbym oglądał program Lisa. Słowa, które odczłowieczają, słowa, które są tylko „piarowskim pokerem”. Tak wobec generała musiało dystansować się wielu wcześniejszych „przyjaciół”, którzy nie chcieli się narazić.

„Mowa nienawiści”. Nienawiści w białych rękawiczkach. Daniel Goldhagen w swojej monografii „Wiek ludobójstwa” wymienia masowe mordy jako jeden z rodzajów eliminacjonizmu, który jednak może przybierać najbardziej wyrafinowane i wyszukane formy, jeśli stanie się metodą działania doskonale przeszkolonej armii socjotechników. Goldhagen mówi o demonizowaniu, o tworzeniu wizerunku wroga, potwora, który zagraża panującemu porządkowi. Przyjrzyjmy się językowi, retoryce dzisiejszych polityków, którzy stoją u steru władzy. „Faszyści”, „mohery”, „wataha” - to tylko nieliczne i najłagodniejsze określenia, które zabijają klimat dialogu. Bo demokracja, jeśli demokracją ma pozostać, musi być kulturą dialogu.

Generał Petelicki, z „Rozmów...” wynika to jednoznacznie, został odstawiony na boczny tor. Jego historia reprezentuje los wielu, którzy z dnia na dzień stali się niepotrzebni na naszej ukochanej „Zielonej Wyspie”.

A jednak często jest,
że ktoś słowem złym
zabija tak, jak nożem.

Czesław Niemen „Dziwny jest ten świat”

Sławomir Domański

figlarna24 | 2013-05-20
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 20 maja 2013

Czytam różne biografie/ pamiętniki bardzo chętnie. Lubię rozszerzać swoją wiedzę i horyzonty . Cenię rzeczowe, konkretne, profesjonalne podejście do przedstawianego tematu. A jak było tym razem?

Jako maniaczka wszelkich programów informacyjnych, komentatorskich, które omawiają polską oraz zagraniczną rzeczywistość, historyczne, to postać generała Sławomira Petelickiego nie jest mnie obca.

Generał Sławomir Petelicki ur.13 września 1946 w Warszawie. Był oficerem wywiadu I Departamentu MSW za czasów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, za czasów III Rzeczypospolitej przyjął z rąk prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego tytuł- generała brygady Wojska Polskiego. Był on pomysłodawcą i pierwszym dowódcą Jednostki Wojskowej 2305 GROM.
Generał zmarł 16 czerwca 2012 roku, w swoim domu poprzez postrzał w głowę ( wersja oficjalna -samobójstwo).

Śmierć Petelickiego zaskoczyła nie tylko mnie. Zaskoczyła ona rodzinę, przyjaciół, wrogów, media, opinię publiczną. Ale dlaczego generał tak zarył...

Janusz | 2013-08-04

Autorki usiłują zrobić z gen. Petelickiego osobę pogrążoną w depresji i dotkniętą nierozpoznanymi chorobami psychicznymi. Rozmówcy dobierani na siłę, pod publiczkę, a tak właściwie nie mający najmniejszego pojęcia o życiu i osobie generała.
Daję jedną gwiazdkę za jedyny w miarę udany wywiad - wywiad z GILem.
TA KSIĄŻKA ZOSTAŁA NAPISANA DLA PIENIĘDZY!

PETRUS | 2017-10-04

Witam
Nie ukrywam, iż staram się czytać publikacje dot. jednostek specjalnych, ich dowódców, żołnierzy itd. gdyż ta tematyka jest moim "konikiem".

Z ciekawością sięgnąłem po niniejszą pozycję,żeby spojrzeć na postać Pana Generała Petelickiego z perspektywy innej niż ta, którą wszyscy znamy z mediów.

Niestety po lekturze jestem rozczarowany.

Pomijam dobór rozmówców gdyż jest to suwerenna decyzja autorek niniejszej publikacji ALE WYBACZYĆ nie mogę, sposobu w jaki te rozmowy zostały przeprowadzone.

Otóż w czasie lektury odnosiło się wrażenie,że autorki przygotowały sobie kilka "żelaznych pytań" i.... już! Nic ponad to!
Nie czuło się tej elastyczności, dopytywania, ciągnięcia za język, czy choćby zwykłego łapania za słówka, które towarzyszą wywiadom.

Jeżeli rozmówca był "mrukiem" i nie miał zacięcia gawędziarskiego lub sam nie wyszedł z inicjatywą szerszego podzielenia się jakimiś anegdotami dot. relacji z Panem Generałem, to mieliśmy rozmowę zrealizowaną w schemacie:

1....

Przeczytana: 26 sierpnia 2013

Honor i GROM

„Ostatni Samuraj rozmowy o generale Petelickim” Czupryn Anita, Kowalska Dorota
wyd. Czarna Owca
rok: 2013
str. 432
Ocena: 4/6

Postać generała Sławomira Petelickiego jest znana każdemu, kto choć trochę interesuje się życiem publicznym i polityką, że o miłośnikach militariów i wojskowości nie wspomnę. Dla niewtajemniczonych wystarczy wspomnieć, że był on agentem służb bezpieczeństwa w czasach PRL, a po upadku komunizmu utworzył i dowodził jednostką wojskową 2305, znaną jako GROM. Po przejściu na emeryturę pracował między innymi w firmie Ernst & Young i założył Fundację Byłych Żołnierzy Jednostek Specjalnych G.R.O.M.. Wśród zachodnich wojskowych był powszechnie znany i szanowany jako wybitny specjalista, natomiast w Polsce jego nieustępliwość i krytyka bylejakości władzy przysparzały mu wielu wrogów. W niespełna rok po prawdopodobnym samobójstwie generała, wydawnictwo Czarna Owca dostarcza na półki sklepowe książkę „Ostatni Samuraj rozmowy o generale Petelickim”...

Agata_Adelajda | 2013-10-01

Był niewolnikiem swojej legendy. Niespodziewanie wszystko mu odebrano. Nie mógł się z tym pogodzić, bo był wybitną postacią, ponadprzeciętną - tak o generale Sławomirze Petelickim mówi jego przyjaciel i współpracownik Gromosław Czempiński w najnowszej publikacji poświęconej tej barwnej postaci. Książka Ostatni samuraj. Rozmowy o generale Petelickim, zawiera zapis siedemnastu wywiadów przeprowadzonych przez dwie reporterki i publicystki, Anitę Czupryn i Dorotę Kowalską z bliskimi, przyjaciółmi i współpracownikami zmarłego tragicznie w zeszłym roku generała Sławomira Petelickiego.
Generał Petelicki osiągnął w życiu zawodowym wszystko, co można było osiągnąć w naszym kraju. Stworzył GROM, elitarną jednostkę na wzór Delta Force, czy angielskiego SAS, która od dwudziestu lat znana jest na arenie międzynarodowej ze swej skuteczności. Bezkompromisowy, pewny siebie i swoich umiejętności zawsze stał na czele, był samcem alfa, jak mówi jego druga żona, Agnieszka Petelicka, ostatnim...

Khas | 2016-11-21

Do tej książki zabrałem się po przeczytaniu "Grom. Siła i Honor" Michała Komara, pozycji będącej wywiadem z gen. Petelickim o powstaniu JW 2035 GROM.

Celem podejścia do książki będącej serią wywiadów z ludźmi znającymi generała była próba poznania bliżej jego osoby oraz próba odpowiedzi na pytanie: Dlaczego? Wydaje mi się iż poprzez tą książkę można poznać bliżej samego gen. Petelickiego i częściwo znaleźć odpowiedź.

Odniosłem wrażenie iż niektóre wywiady min. z Panią Rodowicz były jakby wymuszone i wiele nie wniosły. Najceniejsze to wywiady z córką i żoną generała - tu poznajemy intymną i prywatną stronę życia gen. Petelickiego. Drugi pion stanowią wywiady przeprowadzone z ludźmi, z którymi się przyjaźnił i z którymi współpracował min. z gen. Gromosławem Czempińskim, Aleksandrem Makowskim, Gil86 (operator z GROM-u).

Polecam zainteresowanym tematem GROM-u i osobą gen. Słowomira Petelickiego.

Sławek | 2016-06-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2016

Bardzo dobra książka o wyjątkowym człowieku. Autorki dotarły do wielu ciekawostek obrazujących życie, nawyki i zasady Pana Sławka, a także jego determinację w dążeniu do założonych celów. Wartością dodaną jest również możliwość pogłębienia wiedzy o jednostce GROM, czyli prawdziwym polskim powodzie do dumy

AttaShiel | 2015-04-14

Ciekawa książka pokazująca niesamowitą osobę zarówno jako herosa jak i zwykłego człowieka. Książka ta pozwala czerpać inspiracje i przykład z tak barwnej postaci jak gen. Sławomir Petelicki.

Jarek Tananis | 2014-03-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Wywiad

zbior nie do konca przemyslanych wywiadow, wiedza o Panu Generale kazdemu sie przyda poniewaz byla to postac wyjatkowa. W ksiazce zabraklo mi opinii pana Polko o Panu Generale

Iwona Syroka | 2013-09-17
Na półkach: Teraz czytam
Przeczytana: 03 listopada 2013

Od początku do końca jestem zdziwiona.