Tutaj/Here

Wydawnictwo: Znak
9788324019250
poezja
ankuku

Kolejne wydanie wyjątkowego tomu Wisławy Szymborskiej, którego premiera stała się prawdziwym świętem dla wielbicieli nie tylko poezji, ale także muzyki: Noblistce towarzyszył wówczas jeden z najlepszych na świecie trębaczy jazzowych. Zapis tego niezwykłego koncertu - spotkania Wisławy Szymborskiej i Tomasza Stańki wykonującego improwizacje na temat czytanych przez nią utworów znajdą słuchacze i czytelnicy tej dwujęzycznej edycji książki z płytą. Znakomity przekład na angielski autorstwa Clare Cavanagh w pełni oddaje klimat tej poezji. Wiersze Szymborskiej w jazzowej oprawie lśnią pełnym blaskiem - zdumiewające, ile mądrości, obserwacji i odkryć, ile światów pomieścić można w jednej książce!

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3280,tytul,Tutaj

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3280,tytul,Tutaj

zosia_bm | 2014-03-14
Przeczytana: 14 marca 2014

Wszystko co napiszę na temat tego dzieła będzie zbyt pospolite. Kunszt pisarski Wisławy Szymborskiej nie mogłabym poddawać mojej ocenie. W każdym niemal wierszu znajduję motto życiowe. A oto jedno z nich w wierszu "Nieczytanie"
" Żyjemy dłużej
ale mniej dokładnie
i krótszymi zdaniami.

Podróżujemy szybciej, częściej, dalej
choć zamiast wspomnień przywozimy slajdy."

czytający | 2016-09-12
Przeczytana: 11 września 2016

Wyobraźnia mi podpowiedziała, że kolejną podróż w krainę poezji powinienem ponownie odbyć z Wisławą Szymborską. I oto jestem tutaj, w miejscu gdzie można śnić do woli i nie zapłacić za to zupełnie nic. Gdzie można kręcić się pośród wierszy jak w karuzeli planet, które wymyśliła nasza słynna poetka. I pomimo tego, że to wszystko jest nietrwałe i pełne ulotności, to warto chociaż na chwilę zatrzymać w swoim sercu krótkie i natchnione myśli. Warto pomarzyć o uchwyceniu chociaż niektórych naszych rozważań w skonstruowanym przez noblistkę zwierciadle niepamięci. Tylko po to, aby przytrzymać je przez chwilę, przez okamgnienie być bogatym od efemerycznych wrażeń. Wchłonąć je na najbliższe kilka dni aby stanowiły lekki pokarm dla duszy umęczonej szarym życiem.

"Tutaj" to krótki sen w którym świat nie zasługuje na swój koniec. To dyliżans w którym spotkamy Juliusza Słowackiego. To tutaj będziemy żyć o te kilka wierszy dłużej a może nawet poznamy samego Marcela Prousta. Wszystko się może...

Medellin | 2015-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2015

Szymborska geniuszem była, jest i będzie, in saecula saeculorum, Amen!

Piękny przekład wierszy na język angielski i ta intrygująca trąbka Stańki sprawiają, że tomik jest wielowymiarowym dziełem sztuki. A do tego jeszcze głos Noblistki. Niesamowita uczta dla oczu, uszu i duszy.

Aleksandra | 2015-12-29
Na półkach: Przeczytane, Poezja
Przeczytana: 29 grudnia 2015

Tomik poezji Wisławy Szymborskiej, który nie pozwala przejść obojętnie wobec poruszanych przez poetkę spraw. Prostota i wirtuozeria zarazem, umiejętność nazywania rzeczy przyziemnych i nieziemskich. Brakuje słów, by podziwiać. Arcydzieło.

marcia | 2016-02-06
Przeczytana: 05 lutego 2016

Tomik króciutki, ale treściwy.
Pani Szymborska krótko i zwięźle ujęła ważne życiowe sprawy takie jak dorastanie, przeżywanie życia, bez doceniania go, gnanie za pieniędzmi i nastawienie na ilość a nie na jakość życiowych przyjemności.
Tomik obnaża naturę współczesnego człowieka i pokazuje, że czas zmienić przyzwyczajenia, ponieważ takie życie nie ma sensu.
Życie bez przeżywania i doceniania go jest marnotrawstwem.

"Żyjemy dłużej,
ale mniej dokładnie
i krótszymi zdaniami."

allison | 2012-09-18
Przeczytana: 18 września 2012

Oceniając tomiki Szymborskiej, zawsze czuję wielki dyskomfort, gdyż wiem, że to, co napiszę, pozostawi uczucie niedosytu...

"Tutaj" to kolejny w twórczości noblistki przykład ascezy słowa połączonej z wirtuozerią i zaskakującą, chociaż niekoniecznie wyszukaną i barokową metaforą.
Ujmująca i zachwycająca jest prostota wypowiedzi, które kryją w sobie wielką mądrość. Czytając wiersze zawarte w tym zbiorze, miałam wrażenie, że autorka przypomina mi o tym, co w życiu ważne, co często oczywiste i może właśnie dlatego nieraz pomijane i zapominane.

Największe wrażenie zrobił na mnie tytułowy utwór, w którym podmiot liryczny zwraca się bezpośrednio do czytelnika. Trudno było oprzeć się wrażeniu, że ten wiersz Szymborska napisała specjalnie dla mnie...

Inne utwory, do których wracałam wiele razy (i na pewno jeszcze to zrobię), to: "Kilkunastoletnia", "Trudne życie z pamięcią", "Zamachowcy", "Rozwód", "Przykład", "Identyfikacja", "Nieczytanie", "Vermeer".

Pokazanie świata...

Wilma | 2015-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2015

Długo mnie nie było na LC, bo jeszcze od świąt rozkoszowałam się kolejnymi tomikami Wisławy Szymborskiej. Dla Mistrzów przez duże M powinna być wogóle odrębna kategoria - dziesięć gwiazdek nie oddaje ich Mistrzostwa.
Każdy wiersz zostaje z człowiekiem na długo i towarzyszy mu potem w różnych sytuacjacj. Wyobrażam sobie, że dla każdego te wiersze znaczą co innego, ale jestem pewna, że każdy się nimi zachwyci.

Ag2S | 2010-04-23
Przeczytana: 2010 rok

Świetne wydanie!!! Bardzo pomysłowe i oryginalne!
Dźwięki trąbki przeplatają się ze słowami Autorki pięknych wierszy.
Idealna pozycja na prezent:)
Gorąco polecam!

Agro | 2016-10-03
Przeczytana: 17 września 2016

Szymborska...Geniusz słowa, mistrz obserwacji. Potrafi powalić jednym zdaniem. Taki talent to zdecydowanie rzadkość. Każdy wiersz w tym zbiorze zasługuje na uwagę. Za mały jestem żeby dodać coś więcej..

mieszka | 2018-05-15
Przeczytana: 15 maja 2018

Usłyszałam wczoraj niezwykły news literacki. Literacki?!
Nazwiskiem Wisławy Szymborskiej nazwano odkrytą niedawno formę pierwotniaka. Cudnie. Nazwa tego czegoś , małego, mikro, niezauważalnego brzmi: Cyrea szymborska. Jest to otwornica, która żyje na francuskim wybrzeżu Morza Śródziemnego.
Pani Wisławie bardzo by się to spodobało - tak myślę. Fajniejszy hołd niż pomnik. I jaki adekwatny.
Szymborskiej wiedza imponuje - w każdym wierszu. Też tu uczyłam się świata.

Test poniżej z :
Pancerzyk z ziaren piasku, ostatnia komora zakończona niskim łukiem, wszystko odróżniało tę otwornicę od innych - tak profesor Jan Pawlowski opisuje Cyreę szymborską, czyli pierwotniaka nazwanego tak na cześć noblistki. Współpracująca z Pawlowskim doktor Maria Holzmann z Uniwersytetu Genewskiego odkryła ten nowy gatunek jednokomórkowca na Lazurowym Wybrzeżu we Francji. Zainspirowana wierszem Wisławy...