Heros i łotr. Pogański wojownik w średniowiecznej literaturze Islandii

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Erica
welesxxi

Książka stanowi próbę odtworzenia obrazu bohatera, jaki wyłania się ze średniowiecznych islandzkich sag rodowych i heroicznych. Autor przedstawia zderzenie oraz wzajemne wypływy dawnego pogańskiego i średniowiecznego chrześcijaństwa. Te dwa kompleksy wierzeniowe, ze swoimi różnymi wzorcami moralnymi, przenikały się w ciągu wieków kształtowania się historii krajów skandynawskich, przyczyniając się jednocześnie do ugruntowywania ich narodowej tożsamości.

Autor ukazuje jak średniowieczni Islandczycy, będący poddanymi królów norweskich, pojmowali swoją pogańską przeszłość, a szczególnie epokę wikingów, kiedy Islandia była niezależna, kwitnąca ekonomicznie i kulturowo. Głównym celem książki jest ukazanie, że średniowieczni Islandczycy spoglądali na bohaterów swojej przeszłości z etycznego punktu widzenia, oraz że wizerunek pogańskiego wojownika był wykorzystywany przez chrześcijańskich autorów do przekazywania odbiorcom treści o charakterze moralnym.

Książka stanowi w nauce polskiej pierwszą obszerną rozprawę poświęconą tematyce pogańskich motywów w chrześcijańskiej literaturze średniowiecznej tworzonej na Islandii. Autor umiejętnie wykorzystuje przestudiowane przez siebie źródła literackie oraz wyciąga trafne i wiarygodne wnioski. Publikacja będzie stanowiła duży wkład w rozwój badań nad historią i kulturą wczesnej Skandynawii oraz z pewnością zainteresuje znawców i miłośników historii, kultury i literatury skandynawskiej.

Taczka | 2017-06-08
Anmorada | 2017-06-05