6 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
welesxxi

Książka stanowi próbę odtworzenia obrazu bohatera, jaki wyłania się ze średniowiecznych islandzkich sag rodowych i heroicznych. Autor przedstawia zderzenie oraz wzajemne wypływy dawnego pogańskiego i średniowiecznego chrześcijaństwa. Te dwa kompleksy wierzeniowe, ze swoimi różnymi wzorcami moralnymi, przenikały się w ciągu wieków kształtowania się historii krajów skandynawskich, przyczyniając się jednocześnie do ugruntowywania ich narodowej tożsamości.

Autor ukazuje jak średniowieczni Islandczycy, będący poddanymi królów norweskich, pojmowali swoją pogańską przeszłość, a szczególnie epokę wikingów, kiedy Islandia była niezależna, kwitnąca ekonomicznie i kulturowo. Głównym celem książki jest ukazanie, że średniowieczni Islandczycy spoglądali na bohaterów swojej przeszłości z etycznego punktu widzenia, oraz że wizerunek pogańskiego wojownika był wykorzystywany przez chrześcijańskich autorów do przekazywania odbiorcom treści o charakterze moralnym.

Książka stanowi w nauce polskiej pierwszą obszerną rozprawę poświęconą tematyce pogańskich motywów w chrześcijańskiej literaturze średniowiecznej tworzonej na Islandii. Autor umiejętnie wykorzystuje przestudiowane przez siebie źródła literackie oraz wyciąga trafne i wiarygodne wnioski. Publikacja będzie stanowiła duży wkład w rozwój badań nad historią i kulturą wczesnej Skandynawii oraz z pewnością zainteresuje znawców i miłośników historii, kultury i literatury skandynawskiej.

źródło opisu: okładka

Agnieszka | 2017-12-03
Przeczytana: 01 grudnia 2017

Może najpierw nadmieńmy pewną ważną kwestię: ta książka to rozprawa doktorska Malinowskiego, dlatego jeżeli ktoś spodziewa się lekkiej i przyjemnej lektury, niech natychmiast zmieni podejście lub półkę z książkami.
Multum przypisów, z których można dowiedzieć się niesamowicie ciekawych rzeczy i które mogą nas poprowadzić w dalszej wędrówce po islandzkim świecie. Opisy najróżniejszych sag, bohaterów, podanie oryginalnych cytatów - bardzo duże plusy.
Z minusów... No cóż... Osobiście spodziewałam się czegoś bardziej odkrywczego. Nie mówię, że każdy rodzi się z naturalną wiedzą o opisywanych zjawiskach, ale kierując się logiką, można samodzielnie dojść do poszczególnych wniosków.
Niestety znalazłam też błędy ortograficzne. Kiepska konstrukcja wielu zdań jest, jak dla mnie, kolejnym błędem technicznym tej książki.
Polecam osobom "w temacie", fanom skandynawskich smaczków, którzy nie boją się długiej listy przypisów. :)

Leyas | 2017-12-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Sprzedam