Pan Kuleczka. Radość

Okładka książki Wesoły Ryjek Wojciech Widłak, Agnieszka Żelewska
Wesoły Ryjek Wojciech Widłak, Ag...
Okładka książki Mama Mu na huśtawce Sven Nordqvist, Jujja Wieslander, Tomas Wieslander
Mama Mu na huś... Sven Nordqvist, Juj...
Okładka książki Piaskowy Wilk Kristina Digman, Åsa Lind
Piaskowy Wilk Kristina Digman, Ås...
Okładka książki Moje szczęśliwe życie Eva Eriksson, Rose Lagercrantz
Moje szczęśliw... Eva Eriksson, Rose ...

Na półkach: , , , , , ,

WYZWANIE CZYTELNICZE V 2021
Opowiadanie lub zbiór opowiadań

I znowu mieliśmy frajdę podczas wieczornych spotkań z Panem Kuleczką i jego "ekipą".

Czasami miałam wrażenie, że to ja lepiej się bawię podczas czytania, gdyż z racji dorosłości zdaję sobie sprawę z pewnych językowych niuansów, a młodszaki na razie chłoną Pana Kuleczkę dosłownie.

I chyba to właśnie w Panu Kuleczce uwielbiam czytając go dzieciom, że sama doświadczam przyjemności obcowania z tekstem literackim wysokiej próby.

Bardzo spodobał nam się rozdział, w którym kaczka Katastrofa opatrznie zrozumiała zaproponowaną przez Pana Kuleczkę zabawę w puszczanie kaczek. Czytaliśmy tę historyjkę 3 razy pod rząd i za każdym razem śmialiśmy się z reakcji Katastrofy i Pypcia na pomysł Pana Kuleczki.

Ten rozdział był dla mojej młodszej dwójki szczególnie bliski, ponieważ jakiś miesiąc temu podczas wyjazdu w piękne okoliczności przyrody, nad malowniczo rozlewającą się rzeczką moje starszaki nauczyły młodszaki puszczać kaczki. Jak widać, nie ma to jak możliwość zastosowania teorii w praktyce. ;)

WYZWANIE CZYTELNICZE V 2021
Opowiadanie lub zbiór opowiadań

I chyba to właśnie w Panu...

lubię bardzoo
chyba nawet bardziej niz L. bo po M. jeszcze nie umiem odgadnąć.

KAtasrtofa, Pypeć i Bzyk- Bzyk rządzą!!!! Rulezzz

i ich historie dają mi Radość

lubię bardzoo
chyba nawet bardziej niz L. bo po M. jeszcze nie umiem odgadnąć.

KAtasrtofa, Pypeć i Bzyk- Bzyk rządzą!!!! Rulezzz

i ich historie dają mi Radość

Wojciecha Widłaka kojarzę z książeczki ,,Syrop maga Abrakabry" z serii Czytam sobie. Niedawno jednak zaciekawiła mnie seria o Panu Kuleczce i postanowiłam sprawdzić, czy przypadnie mi do gustu. Jak myślicie?

Stałymi bohaterami serii o Panu Kuleczce są tytułowy bohater, kaczka Katastrofa, pies Pypeć i mucha Bzyk-Bzyk. Już od samego początku stwierdziłam, że tworzą niebywały zespół. Głównym dowodzącym jest Pan Kuleczka, który jest niesamowicie sympatyczną postacią, podobnie zresztą jak pozostała trójka przyjaciół. Na początek miałam okazję zapoznania się ze zbiorem historii pt. ,,Pan Kuleczka. Radość", który można czytać jako oddzielną książkę.

Całość składa się z kilkunastu krótkich opowieści, które dopełniają ilustracje Elżbiety Wasiuczyńskiej. Nie sądzę, abym wcześniej spotkała się z jej rysunkami, jednak niezwykle mi się spodobały. Odnośnie opowiadań uważam, że są ciekawe i pouczające. Tytułowej radości chyba musimy szukać w każdym z nich, gdyż tak naprawdę nie znalazłam jakiegoś elementu łączącego wszystkie te opowiadania, oprócz głównych bohaterów.

Autor zwraca uwagę na to, że nawet podczas wykonywania prostych czynności możemy odczuwać radość. Czas spędzony wspólnie w gronie przyjaciół może być dobrze spożytkowaną chwilą. Podczas puszczania kaczek także możemy się dobrze bawić. Pustą kartkę papieru możemy zapełnić w dowolny sposób, nie zawsze musimy uważać, że jest tylko białą stroną. Myślę, że idąc tym tropem możemy dojść do wniosku,iż tylko od nas zależy nasze życie, to, w jaki sposób je spędzimy. Każdego dnia powinniśmy starać się, by było w nim jak najwięcej radości.

,,Pan Kuleczka. Radość" to książka, która jest przeznaczona dla nieco starszych dzieci.Jest w niej dość dużo treści. Elementem łączącym wszystkie historie są bohaterowie oraz przesłanie, że nawet z najprostszych rzeczy można się cieszyć. Całość napisana prostym językiem sprawia, że książeczkę czyta się szybko. Nasze pierwsze spotkanie z Panem Kuleczką uważam za udane i mam nadzieję, że kolejne będą jeszcze lepsze.

Moja ocena: 4,5/6

Do "Pana Kuleczki" jesteśmy przywiązani od 10 lat i na początku nie były to książki, a opowiadania publikowane w miesięczniku "Dziecko", które czytałam synowi. Dopiero znacznie później zaczęto wydawać książki i do dziś udało nam się skompletować wszystkie. Drugi też rok z rzędu posiadamy kalendarz z Panem Kuleczką. Jest to ciepła i mądra książka o rodzinie skierowana dla rodziny. Pan Kuleczka jest tu postacią, która opiekuje i czuwa nad swoimi podopiecznymi. Pomimo różnych osobowości i wynikających z tego konfliktów, udaje mu się zawsze załagodzić sytuację i pogodzić zwaśnionych. Te historie są również o takich drobnych radościach życia codziennego, które warto celebrować, a także o tym jak wielką wartością jest czas spędzony razem. Dużym plusem książki są piękne ilustracje autorstwa Elżbiety Wasiuczyńskiej, która przekazuje ciepły klimat historyjek. Idealna dla najmłodszych czytelników.

Pan Kuleczka to jedna z ulubionych serii mojego synka. W bardzo ciepły i pozytywny sposób przedstawia ważne tematy oraz różnice między charakterami.
Sądzę, że to bardzo dobra pozycja, nie tylko na dobranoc. Mnóstwo śmiechu i wzruszeń dla całej rodzinki.

Jedna z moich ulubionych książek z dzieciństwa.

Jedna z moich ulubionych książek z dzieciństwa.

Probuje zrozumiec fenomen Pana Kuleczki:) Moje dzieci bardzo go lubia i z cala pewnoscia wystawilyby ksiazce ocene b.dobra. Ja bylabym bardziej krytyczna w swej ocenie.

• Dla dzieci
  • Książki dla dzieci