Kiedy mały Findus się zgubił

Tłumaczenie: Barbara Hołderna
Seria: Pettson i Findus
Wydawnictwo: Media Rodzina
När Findus var liten och försvann
8372781994
staruszek, samotność, radość
Edyta

Staruszek Pettson mieszkał w małym domku na wsi i niczego mu nie brakowało. A jednak czasami czuł się smutny i samotny... Aż pewnego dnia zjawił się w jego domu mały wesoły kociak Findus. Życie Pettsona całkiem się zmieniło. Cichy dotąd i pusty dom wypełnił gwar i bieganina. Ale pewnego dnia mały Findus się zgubił... Pierwsza z serii wspaniale ilustrowanych książek o zabawnej parze przyjaciół ze szwedzkiej wioski.

źródło opisu: http://mediarodzina.pl/seria/pettson_i_findus

źródło okładki: http://mediarodzina.pl/seria/pettson_i_findus

Chociaż nie mam dzieci, to lubię czytać książki dla najmłodszych. A zdarzają się takie, które koniecznie muszę mieć na własność.
Do takich właśnie zalicza się seria o Pettsonie i Findusie. Świetne teksty a ilustracje - MISTRZOSTWO ŚWIATA! Do moich ulubieńców należą kury, popijające herbatkę z maluśkich filiżanek. Zachwyca mnie też oczywiście Findus w swoich zielonych porteczkach i Pettson, który potrafi robić cuda ze swoimi oczami i jest świetnym akrobatą :) A pokoje, kuchnia, warsztat czy kurnik zawierają tyle szczegółów (np. obraz z krowami), że nad jedną stroną można spędzić duuużo czasu uśmiechając się do siebie pod nosem. Książka, która poprawia humor i sprawia, że świat staje się milszy.

Luna | 2011-02-01
Przeczytana: 17 września 2009

Absolutnie numer jeden wśród książek, które czytam dzieciom. Zarówno ta część jak i wszystkie pozostałe z Findusem i Pettsonem w rolach głównych. Książka doskonała, przy której zaśmiewa się i rodzic i dziecko. Napisana z dbałością językową, finezją i niebanalnym humorem. Dodatkowym atutem tej serii są fenomenalne ilustracje. Moje dzieci znają na pamięć wszystkie części ale mimo to bardzo często lubią do nich wracać.

Ewa | 2015-01-16

Obcowanie z książkami pana Nordqvista to prawdziwa przyjemność.

Elodea | 2016-02-05

Cała seria o Findusie jest magiczna, nawet dla mnie - osoby dorosłej. Ilustracje są przepiękne, masa szczegółów do analizowania- raj dla oka. Wyjątkowa, szwedzka, sielska sceneria...jestem pewna, że jeśli ktoś z was raz sięgnie po jakąkolwiek pozycję Nordqvista zakocha się bez reszty..

Janna | 2014-05-29
Przeczytana: 03 lutego 2012

Jedną gwiazdkę odejmuję za trochę sztywny tekst. Zdania czasem koślawe, nie brzmią najlepiej, gdy się głośno czyta dziecku. Ale historia, a przede wszystkim ilustracje - rewelacja! Pękamy ze śmiechu, szukając komicznych, odjechanych szczegółów w zdawałoby się realistycznych ilustracjach. Kot Findus całkowicie pojechany i nieprzewidywalny, jak każdy kociak. Staruszek Pettson ciepły, mądry, ale mocno ekscentryczny. Najwspanialsze są kury! Głupszych stworzeń nie znajdziecie w całej historii literatury dziecięcej! Polecam całą serię, jest cudna!

Alicya Oss | 2015-04-09

Lubicie wspominać? Findus i Pettson na pewno – zwłaszcza popijając kawkę, podczas rozwiązywania krzyżówek. Kotek szczególnie lubi słuchać, gdy jego ludzki przyjaciel opowiada o ich pierwszym spotkaniu. Uwielbia także historię o tym jak będąc jeszcze maluchem się zgubił, bo jak przystało na ciekawskiego kotka wszedł tam, gdzie nie powinien.

Całość tekstu na: http://alicyawkrainieslow2.blogspot.com/2015/04/findus-i-pettson-kiedy-may-findus-sie.html

Paula | 2012-02-26

Seria o staruszku Pettsonie i kocie Findusie to ulubione książeczki mojego 3,5-letniego synka. Nasza obowiązkowa lektura przed snem :) Historyjki są ciekawe, bardzo zabawne, na dodatek napisane pięknym, bogatym językiem. Widzę po moim dziecku, że słuchanie tych opowieści wzbogaca jego słownictwo. A dla mnie ich czytanie to wielka przyjemność, także ze względu na przepiękne ilustracje. Polecam!

ziza | 2014-09-15
Przeczytana: 15 września 2014

Tę pozycję warto mieć w biblioteczce każdego dziecka. Genialne rysunki, do tego świetne historyjki, polecam ogromnie.

Maya | 2014-03-19

Mała retrospekcja, i jak zwykle genialny Nordqvist!

ilo99 | 2016-04-21
Na półkach: Polecane, Przeczytane

Ciepła historia o staruszku Pettsonie i jego kocie. Tym razem panowie wspominają jak to było, gdy Findus był małym kociakiem. Nie był jeszcze tak obeznany w okolicy, nie znał wszystkich zwierząt mieszkających w pobliżu, więc każdy dzień przynosił nowe niespodzianki. Nie wszystkie były miłe. Zwłaszcza, kiedy było to spotkanie ze zwierzęciem dużo większym od kociaka. Jak się skończy? Czy Pettson odnajdzie swojego podopiecznego? Na te pytania odpowie lektura. A jest to bardzo przyjemna lektura. Książka napisana w stylu gawędziarskim, przyjemnie się zarówno czyta, jak i słucha. Przygody dziadka i kota nie są wydumane, a mimo to mały słuchacz jest skupiony i zainteresowany. Polecam wszystkim zajrzeć do świata starszego pana oraz jego kota.