rozwiń zwiń

„Ryby mają głos“ dr Helen Scales. Zanurz się w niezwykłym podwodnym świecie

LubimyCzytać LubimyCzytać
19.04.2022

Ryby zdominowały oceany i słodkie wody i rządzą tym olbrzymim królestwem od setek milionów lat. Nie poświęcamy im tyle uwagi co ptakom czy pszczołom, ponieważ trudno obserwować je w naturalnym środowisku. Gdy jednak zanurzymy się w ich świecie, zdajemy sobie nagle sprawę, jak piękne, fascynujące i skomplikowane są te zwierzęta.

„Ryby mają głos“ dr Helen Scales. Zanurz się w niezwykłym podwodnym świecie

Wystarczy zacząć obserwować ryby i zaraz pojawia się fala pytań: Jak ryby ławicowe to robią, że nie wpadają na siebie? Jak unikają szczęk bystrych drapieżników? Jak tysiące gatunków ryb radzą sobie żyjąc w tak zatłoczonych miejscach, jak Wielkie Jeziora Afrykańskie i Nizina Amazonki? Dr Helen Scales, biolożka morska na uniwersytecie w Cambridge, odpowiada na te i wiele innych pytań, które pojawiają się, gdy rozpoczynamy przygodę w świecie ryb. W swojej książce „Ryby mają głos” jest naszą przewodniczką, gdy sondujemy głębiny i przyglądamy się, jak wspaniale jest być rybą.

Początek książki poświęca ustaleniu, co dokładnie definiuje ryby i co oddziela je od innych zwierząt. Nie jest to, jak się przekonamy, sprawą prostą, bo istnieje mniej więcej trzydzieści tysięcy gatunków tych niezwykłych stworzeń. Dawniej klasyfikacja nastręczała wiele trudności. Teraz na potwierdzenie poglądu, że wszystkie ryby są ze sobą spokrewnione, mamy badania genetyczne, które wskazują częściowy wspólny kod genetyczny. Wydaje się to zadziwiające, bo różnice między nimi są przecież ogromne. Najdłuższa ryba, rekin wielorybi (Rhincodon typus), osiąga dwadzieścia metrów długości, najkrótsza Paedocypris progenetica, mierzy zaledwie osiem milimetrów! Nie mówiąc już o kształtach, kolorach czy długości życia….

Ryby mają głos to książka pełna cudów. Skrzące się kolory, niesamowite talenty, przykuwające uwagę dramaty zapełniają każdą stronę, gdy Helen Scales po mistrzowsku prowadzi nas w głąb świata ryb – stworzeń, które są równocześnie fascynująco nieznane i zaskakująco wszechobecne.

Sy Montgomery, autorka „Ptakologii”

W kolejnych rozdziałach książki autorka analizuje cechy, która sprawiają, że ryby tak skutecznie opanowały swoje środowisko. Potrafią przecież myśleć, uczyć się i pamiętać, widzą kolory, słyszą i śpiewają. Nauczyły się rzucać snopy elektryczności wokół siebie, żeby polować i znajdować drogę; wysyłają tajne wiadomości manipulując światłem i barwą i używają magnetycznych kompasów, żeby pokonywać oceany i wracać. Zabarwienie, fluorescencja, sposób poruszania się, zmiany płci czy rybi jad – to tylko drobny fragment zagadnień poruszonych w książce. Wiele z tych cech i zachowań występuje wyłącznie u ryb, a połączenie ich stało się kluczem do opanowania wodnego świata.

„Ryby mają głos” to nie tylko kopalnia ciekawych informacji. To także zaproszenie do tego, byśmy docenili piękno i doskonałość ryb, czy to przez szklaną szybę akwarium czy bezpośrednio podczas nurkowania w morzu czy jeziorze.

Czy wiesz, że:

– ryby czyściciele z gatunku wargaczowatych całymi dniami wyskubują martwą tkankę oraz łuski z ciał innych ryb, czyszczą im zęby i wyciągają pasożyty z ich skóry?

– nieruchawe antenariusy, wyglądem przypominające gąbkę, jeśli już muszą się gdzieś udać, spacerują ociężale, używając płetw piersiowych jako nóg?

– ryby pływające w ławicy czerpią dodatkową energię z wirów, które wytwarzają ogony ich sąsiadek?

Szeroko zakrojona, ambitna podwodna podróż, pełna fascynujących ciekawostek.

„New York Times”

Dr Helen Scales wykłada biologię morską na Uniwersytecie w Cambridge i jest doradczynią naukową organizacji charytatywnej Sea Changers zajmującej się ochroną środowiska morskiego. Zainteresowania naukowe oraz badania Scales koncentrują się na ochronie mórz i wzajemnych relacjach między ludźmi a oceanami, szczególnie w kontekście ochrony siedlisk i międzynarodowego handlu dziką fauną i florą. Jako dobrze znana ekspertka działająca na rzecz ochrony oceanów regularnie pisuje dla czasopism popularnonaukowych, takich jak „BBC Focus” czy „BBC Wildlife”. Występuje w dokumentalnych programach radiowych i telewizyjnych.
 

Przeczytaj fragment książki:

Ryby mają głos

Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's millions of monthly readers.

Książka „Ryby mają głos” jest już dostępna w sprzedaży.

Artykuł sponsorowany.


komentarze [2]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
czytamcałyczas   - awatar
czytamcałyczas 19.04.2022 20:03
Czytelnik

Okonie lubię są super

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 19.04.2022 16:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post