Zieloni przyjaciele

corbeau corbeau
12.12.2017
Okładka książki Wszystkie przygody Żabka i Ropucha Arnold Lobel

Na pewnej łące w niewielkich chatkach mieszkają dwaj zieloni przyjaciele – Żabek i Ropuch. Żabek jest bardziej energiczny i trochę sprytniejszy, a Ropuch uroczo nieporadny, ale obaj mają złote serca i chętnie spędzają razem czas: pływają, spacerują, puszczają latawce, czekają na listonosza, objadają się ciastkami i sprawdzają w lustrze, czy są odważni.

„Wszystkie przygody Żabka i Ropucha” to pięknie wydany zbiór opowiadań Arnolda Lobela, składający się z czterech części, opublikowanych wcześniej jako osobne książeczki: „Przyjaźń”, „Razem”, „Przez cały rok” i „Dzień po dniu”. To krótkie, pogodne historyjki o świecie małych problemów i prostych przyjemności, uczące cieszyć się chwilą, zwłaszcza, jeśli można ją spędzić z przyjacielem. Żabek i Ropuch przede wszystkim dobrze się bawią, ale przy okazji uczą też jak dziękować za okazaną pomoc, nie poddawać się, nie wstydzić się swoich wad i starać się sprawiać bliskim choćby najdrobniejsze przyjemności – akurat takie, do jakich jest zdolne nawet najmłodsze dziecko.

Arnold Lobel (1933-1987) to amerykański pisarz i ilustrator, a „Żabek i Ropuch” to jedna z jego najbardziej znanych serii, tak ceniona, że na jej podstawie powstał broadwayowski musical. Klasyczne ilustracje autora są utrzymane w stonowanych kolorach, co stanowi miłą odmianę w porównaniu ze współczesnymi bajkami, bijącymi po oczach krzykliwymi barwami. Duża czcionka i przejrzysty układ stron ułatwią lekturę młodszym czytelnikom (a także zmęczonym oczom babci i dziadków). Bajki są niedługie, dzięki czemu dzieci nie zdążą rozproszyć uwagi, z pewnością docenią też ich ciepły humor i co najważniejsze – płynący z każdej z nich nienachalny morał, uczący przede wszystkim empatii i zasad przyjaźni.

Pan Wojciech Mann przygotował dla polskich czytelników znakomity przekład, napisany żywym, przyjaznym dla dzieci językiem. Taka książka na półce to mały skarb dla kolejnych pokoleń.

Agnieszka Kruk