rozwiń zwiń

Eter i korzenie

corbeau corbeau
01.03.2023
Okładka książki Zrodzeni z legendy Tracy Deonn

Szesnastoletnia Bree nie potrafi się otrząsnąć z traumy po nagłej śmierci matki. Desperacko potrzebuje zmiany otoczenia, dlatego wraz z przyjaciółką korzysta ze skierowanego do uzdolnionej młodzieży programu wczesnego startu w college’u. Nowe miejsce ma jej pomóc przezwyciężyć żałobę, tymczasem już od pierwszej nocy pakuje się w kłopoty. Ale skoro to zwykły college, to dlaczego niektórzy uczniowie stale noszą przy sobie broń? Dlaczego Bree zaczyna nagle dostrzegać to, czego nie widzą inni: pojawiające się znikąd demony i magię skłaniającą ludzi do wiary w kłamstwa? Magię, którą widziała już wcześniej – w dniu, kiedy dowiedziała się o śmierci matki. Teraz zrobi wszystko, żeby dowiedzieć się, co się wtedy stało, nawet jeśli będzie to od niej wymagało przeniknięcia do tajnej studenckiej organizacji i podjęcia walki z demonami.

„Zrodzeni z legendy” to pierwsza część serii Tracy Deonn, w której autorka łączy ze sobą dwa systemy magiczne, jeden związany z legendami arturiańskimi, a drugi wywodzący się z tradycji ludności afroamerykańskiej. A wszystko to w klimacie dark akademia ze stale powracającymi wątkami romantycznymi. Trójkąt młoda dziewczyna, przystojny bohaterski blondyn i przystojny niebezpieczny brunet nie jest może zbyt oryginalny, ale sprawdził się już w wielu powieściach i filmach, więc i tu nie zawiedzie oczekiwań nastawionej na wątek romantyczny grupy odbiorców.

Tego romansu często wydaje się tu więcej niż innych wątków. Nieprzytomna lub pokiereszowana Bree jest noszona na rękach przez któregoś z jej wybawców nieprawdopodobną liczbę razy. Ale trzeba przyznać, że przejmuje też inicjatywę, podejmuje walkę i uparcie dąży do odkrycia prawdy, najpierw na temat śmierci swojej matki, a potem na temat pochodzenia i znaczenia swojej mocy, a także prawdy o swoich przodkach. Jak na college nieproporcjonalnie mało było tu nauki, ale za to dużo scen walki. Szczerze mówiąc, w dwóch trzecich powieści byłam nią nieco rozczarowana i przekonana, że wyraźnie widać, do czego to wszystko zmierza, ale ostatnia część i rozwiązanie okazały się zaskakujące, dobrze przemyślane i zdecydowanie satysfakcjonujące.

„Zrodzonych z legendy” od innych powieści fantastycznych odróżniają liczne nawiązania do kwestii rasowych. Powieść jest napisana z perspektywy czarnej nastolatki, która znalazła się w środowisku od pokoleń zdominowanym przez białych i każdego dnia mocno to odczuwa. Oni mają własne legendy, ale i w niej drzemie moc, której nie potrafią zrozumieć nawet ich najpotężniejsi magowie. Musi tylko odkryć ją i opanować, zanim wszyscy, na których jej zależy – o ile nie cały świat – wpadną w sieć kłamstw i zdrady szarpaną przez demony.

Agnieszka Kruk