rozwiń zwiń

Największą zagadką Christie była ona sama?

Inegrette Inegrette
24.03.2022
Okładka książki Zniknięcie Pani Christie Marie Benedict Logo Patronat

Agatha Christie zasłynęła jako poczytna pisarka kryminałów. Nie ukrywała swojego życia prywatnego, napisała „Autobiografię”, szeroko komentowała, skąd ma akurat taką wiedzę na temat trucizn, jak kreuje swoje fabuły i którego bohatera uważa za swojego ulubionego. Jednak nawet w życiu tak otwartej autorki muszą się znaleźć jakieś ciemne plamy w życiorysie. I tą plamą było jej zaginięcie.

I właśnie na tym fragmencie życiorysu Królowej Kryminału najbardziej skupiła się Marie Benedict. Co działo się z autorką, gdy wyszła z domu i wróciła po 11 dniach? Czy naprawdę cierpiała na amnezję, a może po prostu chciała zachować wszystko w tajemnicy? Co spowodowało, że pewnego dnia po prostu wsiadła do samochodu i odjechała z domu, nie mówiąc nic ani swojemu mężowi, ani córce. I choć należy pamiętać, że jest to fikcyjna historia, to niejeden czytelnik pewnie pomyśli „kurczę, to faktycznie mogło tak być”.

Benedict oddaje głos dwóm Agathom – młodej, pełnej energii dziewczynie i poturbowanej już w pewien sposób dojrzałej kobiecie, która stoi przed nadchodzącą klęską jej z pozoru idealnego i starannie wykreowanego życia. Ma męża, córkę zaczyna zdobywać sławę jako pisarka kryminałów. Historia poznajemy z dwóch perspektyw – młodej Agathy i tego, jakimi kolejami losu idzie jej życie oraz jej teraźniejszego męża, który musi sobie radzić z tajemniczym zniknięciem małżonki i trupami, które koniecznie chciałby utrzymać w szafie.

Jak już się wkręciłam, to nie mogłam się od tej książki odkleić. Marie Benedict ma w swoim piórze niesamowitą lekkość i umiejętność ożywiania postaci historycznych. Nadawania im charakterów w taki sposób, że czytelnik jest w stanie uwierzyć, że właśnie tacy byli w prawdziwym życiu. Klimat krążącej wokół tajemnicy sprawia, że powieść po pewnym czasie jest praktycznie nieodkładalna. Nim się zorientujemy, sami będziemy próbowali zgadywać, co tak naprawdę stało się z Agathą.

Prawda, czy fikcja pewnie nigdy do końca się nie dowiemy. Natomiast Marie Benedict zrobiła naprawdę zacny prezent wszystkim fanom tej Christie, ożywiając ją w swojej powieści. I muszę przyznać, że motyw Królowej Kryminału, jako prawdziwej puppet master również w prawdziwym życiu niezwykle mi się spodobał.

Kinga Kolenda