rozwiń zwiń

Okiełznać siebie – okiełznać samotność

Aleksandra Aleksandra
17.12.2019
Okładka książki Kortyzol Przemysław Gulda

Kiedy jesteś szczęśliwy, nigdy nie zastanawiasz się nad tym, co by było, gdyby „to wszystko” się skończyło. Nie zastanawiasz się, a nawet jeśli, to machasz ręką, biorąc za pewnik, że szczęście będzie trwało nieprzerwanie. Kiedy jednak przychodzi ten moment, gdy bańka pryska, człowiek staje się rozbitkiem pośrodku morza, szukającym jakiegokolwiek ratunku.

Wiadomość, że „to koniec”, przychodzi zazwyczaj niespodziewanie. Wcześniej mogą zwiastować ją pewne znaki, a czasem może być jak grom z jasnego nieba. Przemysław Gulda wprowadza nas w swoje życie właśnie w tym momencie. Pierwsza reakcja? Działać. Może jest cień szansy, by to uratować.

„Kortyzol” wydaje się formą autoterapii. Gulda zabiera nas w przeprawę przez rozstanie – od niedopuszczania do siebie myśli, niedowierzanie, szok, przez smutek, niekiedy użalanie się nad sobą, po próby mniej lub bardziej skuteczne, mające na celu „wyleczenie” tego okropnego stanu. Pokazuje, że wobec smutku, a przede wszystkim niemocy poradzenia sobie z emocjami, nie ma płci. Pokutujący wciąż w społeczeństwie mityczny obraz macho, który po rozstaniu nie roni ani jednej łzy, tylko bierze się za kolejny podryw – umiera właśnie w tej książce.

Męskie rozstania mogą niczym nie różnić się od tych naszych stereotypowo kobiecych. Naznaczone łzami noce, wylewanie żalu po znajomych i nieznajomych, próby kontaktu czy obsesyjne sprawdzanie aktywności w social mediach byłego partnera lub byłej partnerki. Chociaż to nie powinno być żadnym odkryciem, sporo osób może zaskoczyć ta książkowa pozycja. Do tej pory nie spotkałam się jeszcze z tak momentami poetyckimi opisami dryfowania w morzu cierpienia spod pióra mężczyzny.

Autor poruszył bardzo ważny wątek dotyczący terapii w czasie depresji, naszej niskiej świadomości objawów, oraz obnażył nasze kurczowe przywiązanie do stereotypu prawdziwego mężczyzny. W swojej książce bohater szybko rezygnuje z terapii, uznając, że „to nie jest dla niego”. Być może w samej książce zostało to niedostatecznie wyjaśnione, przez co można to odczytać jako zniechęcenie do podjęcia próby konsultacji ze specjalistą, jednak w jednym z wywiadów, który zdarzyło mi się czytać po zakończeniu lektury, Gulda wyjaśniał, że nie o to w tym chodziło. Jako społeczeństwo nie tylko mamy problem z uznaniem jakże naturalnej potrzeby płaczu przez mężczyzn. Stereotypy dotyczące płci blokują również mężczyzn do szukania pomocy u specjalistów, dzielenia się swoimi słabościami z bliskimi.

Kiedy książka do mnie dotarła, nie wiedziałam jeszcze wielu rzeczy, które na mnie czekały w prywatnym życiu. Ale kiedy zaczęłam ją czytać, wylałam nad nią trochę łez, powtarzając „rozumiem cię”, i uparcie wypatrywałam w niej złotej rady, jak z tym wszystkim się pogodzić. Myślę, że każdy, komu naprawdę zależało, pewnie po rozstaniu przeżył chociaż część tego, z czym podzielił się Gulda. Może nie znajdzie się w niej jednej, uniwersalnej rady, „co zrobić, żeby to już minęło, żeby chociaż trochę mniej bolało”, ale pomagać może samo budowanie świadomości, że ktoś przechodził to samo, a nie że jest się kimś odrealnionym, żywcem wyjętym z dobrej rady przyjaciół pod tytułem „hej, będzie dobrze, nie ty pierwszy, nie ty ostatni rozwalasz się po rozstaniu”.

Aleksandra Wróblewska