Piękni i martwi

Okładka książki Piękni i martwi Yvonne Woon
Okładka książki Piękni i martwi
Yvonne Woon Wydawnictwo: Amber Cykl: Piękni i martwi (tom 1) fantasy, science fiction
Piękni i martwi (tom 1)
Dead and beautiful
Amber
2010-10-21
2010-10-21
Ewa Skórska

Na półkach: , , , , , ,

Przeczytałam wieki temu jako nastolatka.
Pamiętam, że byłam zachwycona tą książką, że tak pozytywnie zaskoczył mnie temat nieumarłych.
Nieumarli zawsze kojarzyli mi się z zombie. Z gnijącym ciałem, obrzydliwym widokiem etc. A tu takie zaskoczenie.

Jako młodzieżówkę polecam :)

Przeczytałam wieki temu jako nastolatka.

Jako młodzieżówkę polecam :)

"Piękni i martwi" to książka, którą wiele osób mi polecało twierdząc, że jest ciekawa i niedoceniana.

Zgadzam się z tymi opiniami. Temat jest oryginalny i mało wykorzystywany w fantastyce młodzieżowej. Poza tym książka ma świetny klimat, budowanie napięcia budzi ciekawość z każdą przeczytana stroną, więc wszytko otacza aura tajemnicy. A zakończenie jest niespodziewane i wzbudziło we mnie wzruszające "oooo h".

Jedyne co mogłoby się nie podbać to fakt, że jest to typowa młodzieżówka, z gatunku tych o pierwszej miłości. Więc bardziej dojrzałych czytelników może znudzić, jeśli oczekują dużo akcji.

Jeśli jednak macie ochotę na młodzieżowy romans w klimatach paranormalnych, z sensowną, nie irytującą bohaterką i naprawdę porządnie napisaną historię w tym gatunku, to będziecie zadowoleni. Ja na pewno sięgnę po drugi tom. 😉

Niespodziewanie, przede wszystkim dla mnie samej, książka mile mnie zaskoczyła. Początek sprawił, że miałam ochotę odłożyć ją na półkę, jednak im dalej tym lepiej. Szkoda, że pod względem języka, jest to zdecydowanie literatura dla nastolatek. Za to sama fabuła, bardzo zaskakująca i wymyślnie skonstruowana. Być może to tylko wrażenie spowodowane negatywnym nastawieniem na początku czytania. Tak czy inaczej, bardzo miło spędzony czas. Polecam.

Książka zdecydowanie dla młodzieży. Lubię taką literaturę, bo przypomina mi porywy serca z młodości, jednak niestety... ta książka mimo, że ma ciekawą fabułę nie przekonała mnie do siebie. Jakoś mam wrażenie, że czegoś jej brakuje, że można było lepiej.

Szczerze mówiąc historia opowiedziana w książce była ciekawa, ale to chyba "nie moja bajka". Przeczytanie tej książki zajęło mi 5 miesięcy, co chyba o czymś niestety świadczy :(

Książka okazała się wciągająca, szybko się ją czyta, historia jest ciekawa, a autorka potrafi wciągnąć nas w swój świat.
Szczerze mówiąc po przeczytaniu opisu oraz obejrzeniu okładki zupełnie nie tego się spodziewałam.
Jedynie zakończenie lekko rozczarowało, ale ogólnie książka pozytywnie mnie zaskoczyła.

Fajne, naprawdę! Choć na początku trochę zawile, a na koniec za szybko, to nadal fajnie. Zakładam, ze na większa namiętność między bohaterami przyjdzie czas w następnych częściach, więc chętnie przeczytam. Pewnie też akcja będzie bardziej wartka. Tak czy siak, jestem ciekawa, a to duży plus dla książki :) Pomysł też fajny, świeży.

Historia jest na prawdę ciekawa mimo że opowiedziana dość... słabo. Dialogi czasem raziły w oczy nierealnością, bo nikt nie rozmawia w prawdziwym życiu, tak jak zdarzało się rozmawiać bohaterom. Akcja czasem przewidywalna rozwijała się jednak w ciekawym kierunku, chociaż opowiadana była dość nieudolnie i jakby za szybko. Bohaterom też zabrakło charakteru, weźmy np takiego Dantego, największego przystojniaka w szkole, tajemniczego i samotnego. Niby jest taką ogromną zagadką, a jednak przed Renee otwiera się od razu, bez oporów. Samolubnie zakochuje się w niej chociaż wie, że nie ma dla nich przyszłości i dziewczyna ucierpi. Wszelkie wady tej książki nadrobiła jednak historia, jaka była w niej opowiadana. Autorka na prawdę musiała nieźle się przygotować zanim rozpoczęła pracę. Książka wciąga i jest warta przeczytania, bo nie jest to "kolejna książka o wampirach" choć opis i okładka mogą na to wskazywać. Liczę, że autorka w kolejnych częściach podniesie poprzeczkę i opowie tę historię, jak należy.

Spodziewałam się, że będzie to kolejna tandetna książka z cyklu paranormal romance. Jakże się myliłam. Myślałam, że jest to jakaś nisko budżetowa powieść o niczym.

Fabuła jest bardzo wciągająca i dobrze przemyślana. Mamy tu motyw miłosny i kryminalny. I bałam się, że ten miłosny zdominuje całą książkę, ale tak się nie stało. Obawiałam się, że właśnie paranormal romance mnie zmuli i nie będę chciała więcej patrzeć na tą książkę. Nie oszukujmy się, ale ten gatunek nie należy do moich ulubionych. Szczególnie, że większość zaczyna się tak samo. Nowa szkoła, nowa dziewczyna (przeważnie),zwraca na siebie uwagę szkolnego przystojniaka, który unika wszystkich innych uczniów. Nie brzmi to jakoś znajomo? I tu też tak to się zaczęło. Na początku myślałam, że ta książka mogłaby funkcjonować bez tego motywu, jednak po przeczytaniu całości stwierdzam, że chyba nie miałaby już tego czegoś.

Jeśli chodzi o wątek kryminalny, jest świetny. Wiadomo, że nie jest to na poziomie znanych kryminałów, ale jak na książkę młodzieżową jest jak najbardziej okej. Do samego końca jest utrzymany w dobrym tonie i trzyma w napięciu. Po mimo tego, że czytelnik domyśla się pewnych rzeczy po drodze jednak zaczyna mieć wątpliwości czy jednak?

Co do bohaterów, cóż nie są jakoś za specjalnie rozbudowani, ale na tle fabuły nie jest to aż tak przeszkadzające. Główna bohaterka mnie trochę irytowała, a może bardziej powtarzający się schemat. Ledwo zobaczyła gościa, a już ślini się na jego widok i gęba jej się nie zamyka. Biega za nim po trupach byle żeby z nim być. W tym przypadku było tak samo.

Ale po mimo tego uważam, że to bardzo dobra książką. Koniec był jak dla mnie dość wystarczający by zakończyć tą historię na tym tomie.