Wielka, większa i największa

Okładka książki Wielka, większa i największa Jerzy Broszkiewicz
Okładka książki Wielka, większa i największa
Jerzy Broszkiewicz Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura dziecięca
literatura dziecięca
Nasza Księgarnia
1988-06-01
1988-06-01
przygodowa

Przyjemna :)

Przyjemna :)

Samo wspomnienie wywołuje uśmiech.

Samo wspomnienie wywołuje uśmiech.

Powieść fantastyczna dla dzieci w wieku 7-12 lat. Główni bohaterowie, Groszek i Ika, przeżywają trzy przygody, z których pierwsza jest wielka, druga większa od pierwszej, a trzecia największa. Czytałam tę książkę w dzieciństwie i to, co najbardziej utkwiło mi w pamięci, to uznanie ziemi za planetę nadziei.

Może to sentyment, ale jedna z najlepszych książek dzieciństwa.

Może to sentyment, ale jedna z najlepszych książek dzieciństwa.

Dobre czasy instytucji bibliotek miejskich, gdzie można było wypożyczyć książki, których nie można było kupić.

Takie książki jak ta uczyły mnie wcale niełatwej miłości do fantazjowania. Efekt chyba nawet przerósł oczekiwania

Wielka, większa i największa spodobała mi się mniej niż Długi deszczowy tydzień, gdyż opowiada o rzeczach fantastycznych, zupełnie wymyślonych, a w drugiej książce przygód Iki i Groszka wszystko mogło stać się naprawdę.

W tej książce jest wszystko czego można wymagać od wciągającej lektury dla dzieci: przygoda, magia, przyjaźń, a nawet futuryzm.

Groszek i Ika dwójka sąsiadów w podobnym wieku przeżywa trzy nieprawdopodobne przygody. W świat niebezpiecznych, ale i intrygujących doznań zabiera ich Kapitan, czyli stary pokracznym samochód, stojący na podwórku ich kamienicy.

Każda kolejna wyprawa z Kapitanem jest większa, poważniejsza i obarczona większym ryzykiem. Dzieciaki bawią się przednio, a przy tym, w książce niepozbawionej elementu dydaktycznego, uczą się właściwych zachowań i kultury w ogóle.

Zaczynają swoje zadanie szukając zaginionego trzylatka, później ratują samolot, by w następnej przygodzie ruszyć w kosmos.

Dużo się dzieje, jednak to działanie nie jest w żaden sposób szalone, porywcze, pełne znanego nam ze współczesnego świata tempa. Tutaj rzecz dzieje się dość przeciągle, spokojnie, a dodatkowym spowalniaczem jest język, dość leciwy w formie. Przeciągły, z trącącym myszką słownictwem, jest swego rodzaju ciekawostką dla czytelnika, jednak w pewnym momentach wymaga wyjaśnień.

Bo to, co było normalne i aktualne w latach 60. dziś może wydawać się niezrozumiałe i dziwne. Stąd potrzeba objaśnień.

Ta językowa niedogodność może być dobry ćwiczeniem dla chętnych, którzy chcą poznać tamte czasy i obyczaje. Inni będą kręcić głowami i pomstować nad zaśniedziałością stwierdzeń, jednak i tak będę obstawać przy swoim - język powieści ma niewątpliwy urok i sznyt.

Dla dzieci będzie mieć walor poznawczy. Dla dorosłych będzie dobrym sposobem na wytchnienie, oderwanie się od rzeczywistości.

ksiazniczkaa.blogspot.com

Każda kolejna...

2043

Moja nagroda z 3 klasy, już z tego samego mam z nią dobre wspomnienia. Jako książka wciągająca, okazjonalne wspominanie, że wszystko mogło się dziać w wyobraźni dzieci trochę denerwowało, ale czytało się dobrze.

Książka jest króciutka, ale bawiłam się przy niej świetnie! Cały pomysł na historię i jego realizacja jest po prostu genialny.
Pod koniec elementy retrofuturyzmu (które wręcz ubóstwiam!) były cudne i barwnie opisane (jak zresztą praktycznie wszystko w tej opowieści).
Ogólnie, wszystkie trzy przygody podobały mi się bardzo. Autor miał rację, mówiąc o przygodach, że "druga jest większa od pierwszej (też niemałej) - a trzecia bez porównania większa od drugiej". Nic dodać nic ująć!
Serdecznie polecam i małym, i dużym :)

• Dzieciństwo
  • Z dzieciństwa