Inwazja

Okładka książki Inwazja Katherine Alice Applegate
Okładka książki Inwazja
Katherine Alice Applegate Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Animorphs (tom 1) fantasy, science fiction
Animorphs (tom 1)
The Invasion
Egmont Polska
2000-01-01
2000-01-01
Piotr Jankowski

Dobra, oryginalna książka dla starszych dzieci, nastolatków i dorosłych z otwartymi głowami.

Wprawdzie czytałam ją w oryginale, ale bez względu na język widać, że sposób opowiadania jest prosty - narracja pierwszosobowa dobrze oddaje odczucia nastoletnich bohaterów. Historia, na której niejeden autor mógłby wpaść w pułapkę niepotrzebnego info-dumpingu (w końcu mamy aż pięcioro głównych bohaterów, przeróżne rasy kosmitów i wielość transformacji) opisana jest bardzo zgrabnie i w punkt. To bardzo dobrze świadczy o autorce, że potrafi skondensować poszczególne części serii, nie tracąc na treści. Trzyma się tego, co najważniejsze i interesujące dla czytelnika.

A historia naprawdę zaciekawia. Nie jest to typowe fantasy w stylu "jesteśmy wybrańcami, bo tak powiedziała jakaś stara przepowiednia", ani "nie mówmy dorosłym o naszej misji, bo wszystko zepsują". Dzieci są tutaj dziećmi. Powody, dla których robią, to co robią układają się w sensowną całość. To jest poważne podejście do czytelnika, niezależnie od jego wieku. Zaadresowane są uczucia strachu, masa wątpliwości i przytłoczenie odpowiedzialnością, o którą nikt się nie prosił.

Wreszcie mamy zwierzęce transformacje. Są po prostu fenomenalne. Ludzkie i zwierzęce umysły zlewają się w jedno. Można naprawdę zastanowić się, jak to byłoby na chwilę mieć inne ciało, a zarazem i mózg, który nie zawsze robi to, czego ludzka wola od niego oczekuje. Jak różne od naszych są zwierzęce zmysły, skala (widzieliście kiedyś swojego kumpla z perspektywy jaszczurki?),pragnienia i potrzeby, które jest tak odmienne od naszego.

To jest książka, co prostym językiem i dynamiczną historią mocno oddziałuje na wyobraźnię. Dodatkowym plusem jest, że kolejne części mają różnych narratorów, co pozwala lepiej poznać charaktery bohaterów. Jedni są głośni i pewni siebie, inni wyciszeni i bardziej refleksyjni, a każdy jest ważnym elementem dla całej grupy.

Polecam małym i dużym.

Językowo raczej Mac niż haute cousine. I to nawet nie jakiś szałowy ten burger. Fabularnie... rzeczywiście mrok i poczucie zagrożenia jest większe niż by można oczekiwać, ale w sumie może to moja wizja książek dla młodzieży z teraz? Bo, bogiem a prawdą, Seria Niefortunnych Zdarzeń miała mnóstwo krzywych akcji, a zaczytywałam się tym jako dziecko.
Więc mrok jest może na odpowiednim poziomie. Bohaterowie są raczej naszkicowani niż dokładnie odmalowani, ale pewne podstawowe cechy są widoczne.

Nasłuchałam się dużo, jaka to fajna seria, więc (zwłaszcza że są krótkie i idealne wręcz do łykania w pracy) zamierzam dać jej jeszcze trochę szans, ale nie urzekła mnie od pierwszego kopa.

Więc mrok jest może na...

Ot, zwykła bajeczka dla młodszych czytelników. Napisana prostym językiem, przekoloryzowana, trochę banalna, ale za to z lekkim morałem. Zaczęłam czytać dzieckiem będąc, a ostatnio wzięło mnie na uzupełnienie czytelniczych braków z serii z dawnych lat. Starsi czytelnicy będą raczej zawiedzeni, ale dużo młodsi mogą się przy niej nieźle bawić.

Jako książka młodzieżowa jest dobra. Pamiętam okładki z reklam w Kaczorze Donaldzie i dopiero teraz mi wpadła po 15 latach do ręki. Lepiej późno niż wcale. Ale niestety jestem zbyt wybredny, aby brnąć dalej, mimo że z pierwszej części nic nie wynika.

Animorphs to dobra, chociaż krótka książka.

Przybysze z kosmosu zaatakowali Ziemię w bardo nietypowy sposób. Piątka dzieciaków wplątana w tajemnicze wydarzenia otrzymuje
niezwykła moc - moc zmieniania się w zwierzęta. Używając swoich mocy próbują zapobiec inwazji.

Ta książka jest krótka i ciekawa - wciągnie Cię jak nic.
Naprawdę polecam!!!

Animorphs to dobra, chociaż krótka książka.

Ta książka jest krótka i ciekawa - wciągnie Cię jak nic.
Naprawdę polecam!!!

Ta książka jest tak płytka że aż przykro sam pomysł niegłupi ale dalszy rozwój akcji powoduje że ma się ochotę wyrzucić w kąt dalsze części nie są lepsze. Nie polecam.

Bardzo fajna książka, szkoda że w Polsce wydano jedynie 13 tomów które ciężko dostać.

:D to jedne z pierwszych książeczek jakie połykałam :D Jack, Cassie, Rachel, Marco, Tobias, Ax... ech.. uwielbiam :D

Jak na taką króciutką książeczkę dla dzieci to bardzo fajna. Myślę że i starszym może się spodobać. Zresztą te 2 godzinki które zajęło mi jej przeczytanie to prawie nic.
Pierwsza część to historia 5 nastolatków którzy pewnego wieczora zobaczyli na starej budowie lądujący statek kosmiczny. Istota która z niego wyszła przekazała im straszną wieść o tym że Ziemia jest atakowana przez złych kosmitów którzy podstępnie ukrywają się wśród ludzi - można powiedzieć że przejmują ludzkie ciała udając że wciąż są tymi osobami i znajdują następne w które wsadzają swoich koleżków. A człowiek w środku, zdominowany przez obcy umysł niestety zostaje tam dalej i nic nie może zrobić. Powiem wam, że jest to naprawdę przerażająca wizja i w taki właśnie straszny sposób została ukazana. Przez chwilę przeżyłam powrót do dzieciństwa i na nowo zaczęłam się bać UFO.
A więc lecąc dalej, dobra istota z kosmosu dała tej piątce dzieciaków moc zamieniania się w każde zwierze jakie dotkną - może w taki sposób uda się im ocalić planetę, bo niestety w tej chwili są zdani tylko na siebie. Dobrzy kosmici nie są dopuszczani do Ziemi, a nawet jeśli to zajmie im to dużo czasu.
I tak to się wszystko zaczyna. Potem mamy scenę prawie jak z horroru, kiedy przybywają Ci źli i dobijają naszego dobrego kosmitę. I akcję czas zacząć.
Książka jest bardzo lekka, prosta, króciutka, i juz pierwsza część zachęciła mnie do przeczytania kolejnych.
A więc jak ktoś ma ochotę na chwilę rozluźnienia i zabawy, to polecam :D

Dawno, dawno temu przeczytałam wszystkie tomy, które pojawiły się w Polsce, a jest ich dokładnie 13. Wszystkie zapadły mi głęboko w pamięci, gdyż wszystkie były równie dobre, każda z nich równie mocno wciągnęła mnie w fabułę, która wyjątkowo mi się spodobała. Okładki pomysłowe, które od razu przyciągnęły moją uwagę. Kiedy byłam mała zawsze marzyłam o posiadaniu takiej mocy, jaką mieli bohaterowie tych książek. Dzięki tym książkom mogłam przez chwilę chociaż uwierzyć, że to możliwe :)

• Dzieciństwo
  • Młodzieżowe