Geniusz i obsesja. Wewnętrzny świat Marii Curie

Okładka książki Geniusz i obsesja. Wewnętrzny świat Marii Curie Barbara Goldsmith
Okładka książki Geniusz i obsesja. Wewnętrzny świat Marii Curie
Barbara Goldsmith Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie biografia, autobiografia, pamiętnik
Obsessive Genius. The Inner World of Marie Curie
Wydawnictwo Dolnośląskie
2006-10-01
2006-10-01
Jarosław Szmołda
biografia Skłodowska-Curie Polka

Całkiem zgrabna biografia noblistki.
Czyta się ją przyjemnie, jak powieść.

Całkiem zgrabna biografia noblistki.
Czyta się ją przyjemnie, jak powieść.

Maria Curii Skłodowska to nasz skarb narodowy. Wprawdzie triumfy naukowe osiągała we Francji, ale naukę i wychowanie odebrała w Polsce. To niewyobrażalny wkład w rozwój promieniotwórczości i energii atomowej. Wprawdzie wbrew jej przekonaniom wykorzystanej później w celach wojskowych. Maria Curie Skłodowska to pionierka walki odprawa kobiet. Dokonała rzeczy niemożliwych w środowisku zdominowanym przez mężczyzn i niechętnym kobietom. Książka nie jest manifestem feminizmu, ale pokazuje jak trudną drogę miały i niestety dalszym ciągu mają kobiety. Postać Marii Curii Skłodowskiej jest wzorem do naśladowania. Polecam lekturę jej biografii.

Momentami była to fascynująca lektura. Nie miałam pojęcia, ani jaką kobietą Maria była, ani jakie życie prowadziła i z czym musiała się zmierzyć, więc książka zdecydowanie spełniła moje oczekiwania uzupełniając luki w mojej wiedzy. Jednak nie była to forma, od której nie mogłabym się oderwać.

Ciekawa , dużo cytatów i oryginalnych wypowiedzi.

Ciekawa , dużo cytatów i oryginalnych wypowiedzi.

Piękna i wartościowa biografia, która pozwala spojrzeć na Curie-Skłodowską z innego punktu widzenia.

Po raz pierwszy w książce o niej poznaję człowieka, a nie posąg.

Po raz pierwszy w książce o niej poznaję człowieka, a nie posąg.

Barbara Goldsmith „Geniusz i obsesja. Wewnętrzny świat Marii Curie”

Mało u mnie w tym roku biografii, ale jak już padło, to musiało to być „znane” nazwisko, i bez wątpienia postać, która zapisała się w dziejach ludzkości – mowa bowiem, o Marii Curie-Skłodowskiej. Barbara Goldsmith niczym rasowy śledczy prowadzić nas będzie przez meandry niełatwego życia polskiej naukowczyni, a im bardziej poznamy jej niełatwy los, tym bardziej docenimy ile zrobiła dla nauki. Po lekturze „Geniuszu obsesji” jestem o tym mocno przekonana.

To wielowymiarowy portret Marii Skłodowskiej-Curie, którą świat poznał jako wybitną osobowość nauki. Pasja i naukowa dociekliwość, triumf i sukces przeplatają się tu z odrzuceniem, hipokryzją i dyskryminacją, której Maria doświadczała jako kobieta, naukowiec, a także imigrantka z Polski. Curie wyprzedzała swoją epokę, przekraczając granice i łamiąc panujące konwenanse. Barbara Goldsmith z dbałością o detale pokazuje nam oblicze niestrudzonej, ambitnej kobiety, dla której nauka była wszystkim, ale widzimy też jej kruchy obraz jako matki i żony. Maria Curie, z domu Skłodowska to bodaj najbardziej znana chemiczka i laureatka Nobli na świecie. Od ponad stu lat pozostaje jedyną kobietą, którą dwukrotnie nagrodzono tym wyróżnieniem.

W świetnej biografii pióra Barbary Goldsmith poznajemy Marie jeszcze w jej rodzinnym domu, towarzyszymy w pierwszych miłościach i dylematach dorosłego życia. Upór, determinacja godne podziwu, by za wszelką cenę osiągnąć swój naukowy i zawodowy cel. Kolejne kłody wyrastają, wraz z kolejnymi celami Marii – wydaje się że niczym mityczny Syzyf toczy swój kamień, a efektu i tak nie ma. Również doceniam to jak „łopatologicznie” Goldsmith próbuje pokazać to czym naprawdę się zajmowała Skłodowska. Rad, i polon nam nic nie mówią, ale opisane w sposób, jaki w niniejszej książce – bez wątpienia zaciekawi nawet wybrednego czytelnika. Ta niezwykła biografia pozwoliła mi spojrzeć na Curie-Skłodowską z innego punktu widzenia, i chociaż nie czytałam żadnej innej o nie, wiem że mam ogromną chęć.

Zachęcam. 8/10

Barbara Goldsmith „Geniusz i obsesja. Wewnętrzny świat Marii Curie”

Biografia uczonej rzetelna i wciągająco napisana. Moje zastrzeżenia, że to trochę na siłę próba "uczłowieczenia" noblistki. Autorka wyszła z założenia, że aby zrobić z Marii Curie człowieka "z krwi i kości" należy przypisać jej różne słabości, wady, niedoskonałości czy nawet skazy. Tak to jest jak zwykły człowiek próbuje mierzyć własną miarą osobę wybitną… Na przykład niezrozumiałe jest mocne stwierdzenie biografistki, iż: "Maria darzyła muzykę niewielką sympatią, czy jeśli o tym już mowa, jakąkolwiek sztukę". Podczas gdy wiemy, iż późniejsza noblistka, będąc ubogą studentką w Paryżu, poświęcała się wyłącznie nauce, ale niekiedy też… grywała w amatorskim teatrze. Ponadto w swej "Autobiografii…" Maria pisze, że uwielbia poezję i że "Muzyki uczyłam się niewiele. […] czego później niejednokrotnie żałowałam".
Zaletą książki Barbary Goldsmith jest fakt, iż przybliża czytelnikowi w miarę bezboleśnie zagadnienia fizyczne i chemiczne - opisuje za co dokładnie przyznano uczonej Nagrody Nobla, jak wyglądał ówczesny świat nauki, jakie pojawiały się zagadnienia do rozstrzygnięcia, z czego wynikały i jakie miały zastosowanie w praktyce, jest też opis konkurencji naukowców na polu odkryć oraz ślepych uliczek w tezach naukowych. Autorka otrzymała nawet nagrodę za najlepszą książkę w zakresie fizyki napisaną przez nie-fizyka, przyznaną przez Amerykański Instytut Nauk Fizycznych (American Institute of Physics).

Więcej na temat tej i innych książek o Marii Skłodowskiej-Curie na pamietnikidzienniki.pl

Serdecznie polecam książkę.

Serdecznie polecam książkę.

Nie czytałam żadnej innej biografii Marii i dla mnie książka była super wciągająca :)

Dopiero po tej książce mam pewność za co dokładnie pani Maria została nagrodzona oboma Noblami. Dodatkowy punkt, za przybliżenie prywatnych perypetii.

• Biografie
  • 2011

Barbara Goldsmith Geniusz i obsesja. Wewnętrzny świat Marii Curie Zobacz więcej
Barbara Goldsmith Obsessive Genius. The inner world of Marie Curie Zobacz więcej