Piotr Jaroszewicz

Okładka książki Piotr Jaroszewicz Alicja Grzybowska, Andrzej Jaroszewicz
Okładka książki Piotr Jaroszewicz
Alicja GrzybowskaAndrzej Jaroszewicz Wydawnictwo: Bellona biografia, autobiografia, pamiętnik
Bellona
2023-10-25
2023-10-25
Piotr Jaroszewicz Wojsko Polskie Polska Ludowa PRL Historia Polski

Okładka książki Czerwony książę. Andrzej Jaroszewicz w rozmowie z Alicją Grzybowską Alicja Grzybowska, Andrzej Jaroszewicz
Czerwony książ... Alicja Grzybowska, ...

Książka "Piotr Jaroszewicz" to zapis rozmowy syna byłego premiera PRL z dziennikarką Alicją Grzybowską. Andrzej Jaroszewicz opowiada o życiu i karierze swojego ojca, który był jednym z najważniejszych polityków w czasach Edwarda Gierka, a także ofiarą niewyjaśnionego morderstwa w 1992 roku. Książka ma formę wywiadu rzeki i składa się z krótkich rozdziałów, które dotyczą różnych aspektów biografii Piotra Jaroszewicza: jego dzieciństwa, zesłania, wojny, pracy zawodowej i emerytury.

Książka jest ciekawym źródłem informacji o historii Polski w XX wieku, zwłaszcza o okresie PRL i jego gospodarce, polityce i stosunkach międzynarodowych. Autorzy przytaczają wiele anegdot i ciekawostek z życia prywatnego i publicznego Piotra Jaroszewicza, który był świadkiem i uczestnikiem wielu ważnych wydarzeń. Książka pokazuje też ludzką twarz byłego premiera, jego charakter, zainteresowania, pasje i relacje z rodziną i przyjaciółmi.

Jednak książka ma też swoje wady. Przede wszystkim jest to relacja subiektywna i stronnicza, która nie krytykuje ani nie analizuje dokładnie działań i decyzji Piotra Jaroszewicza. Andrzej Jaroszewicz broni swojego ojca i przedstawia go jako uczciwego, kompetentnego i szlachetnego człowieka, który nie miał nic wspólnego z nadużyciami i aferami w PRL. Książka nie porusza też wielu kontrowersyjnych i problematycznych kwestii, takich jak stosunek Piotra Jaroszewicza do Solidarności czy stanu wojennego.

Książka "Piotr Jaroszewicz" to interesująca lektura dla osób, które chcą poznać życiorys i osobowość byłego premiera PRL. Jednak książka nie daje pełnego obrazu jego roli i znaczenia w historii Polski. Książka jest raczej hołdem syna dla ojca, niż naukową biografią. Dlatego warto ją czytać z dystansem i porównywać z innymi źródłami.

Współpraca recenzencka.

Dodaj cytat z książki Piotr Jaroszewicz