O kocie, który ratował książki

Okładka książki O kocie, który ratował książki Sosuke Natsukawa
Okładka książki O kocie, który ratował książki
Sosuke Natsukawa Wydawnictwo: Znak Koncept literatura piękna
The Cat Who Saved Books
Znak Koncept
2023-02-22
2023-02-22
2021-01-01
Anna Zalewska
książki magia tajemnice życiowe

Fajna książka trochę FANTASTYCZNA A TROCHĘ PRAWDZIWA.💚Trochę smutna ale i tak jest super.

Taka japońska bajka, której bohaterem w zasadzie jest młody chłopak z antykwariatu, który mu został po zmarłym dziadku. Czyta się dobrze i bardzo szybko., bo to opowieść pisana prostym językiem (z czym spotkałam się już wielokrotnie w przypadku literatury japońskiej). Może wydawać się naiwna, ale jest pełna symboliki, życiowych wartości i morałów.

„Jeśli coś ci się łatwo czyta, to dlatego, że są tam napisane rzeczy, które już znasz. A jeśli coś czyta się trudno, to dowód na to, że natrafiasz na coś, czego jeszcze nie znasz.”

Bardzo ciepła, lekko filozoficzna lektura. Postać kota wprowadza element humorystyczny. Polecam :)

Bardzo sympatyczna książka :)

Bardzo sympatyczna książka :)

W większości przypadków, kiedy widzę książkę reklamowaną jako "bestseller" decyduję się ją ominąć szerokim łukiem. Przez moją historię z literaturą słowo to stało się synonimiczne do "dobry marketing", którym jedynie dzieła mogły się pochwalić. Tym razem oddycham z ulgą, bo danie opowieści łatki "dobry marketing" byłoby raniące. Pozycję właściwie można oznaczyć jako obowiązkową dla każdego, kto nazywa siebie czytelnikiem. W przystępny sposób porusza ważne problemy, z którymi większość z nas jako konsumenci książek się spotyka, a które czasami mogą czy to w ferworze dnia lub lektury nam umknąć. Zazwyczaj nie zwracam uwagę na to, jak ktoś czyta, jednak w tym wypadku czuję się winna zaznaczyć, że opowieść przez swoją zawartość należy czytać na jednym jakościowym posiedzeniu, a nie dzielić na fragmenty, czy np. brać jako dodatek do podróży autobusem, bo wówczas, kiedy książka zostaje rozerwana na mniej znaczące fragmenty, albo zagłuszona, jej zawartość umyka. Z tym dziełem faktycznie trzeba się spotkać, przyjrzeć mu się pod lupą, a potem zajrzeć w siebie, nie brać jako dodatek do czegoś, jako zapychacz. Muszę też uczulić, że dzieło napisane zostało w stylu japońskich książek z dziedziny literatury pięknej (w końcu autorem jest Japończyk),który jest nieco innych od tych, jaki znamy na zachodzie. Historie bywają błahe i przewidywalne, pozornie skierowane do innego odbiorcy, ale pod tą osłoną prostoty opowiadają o rzeczach ważnych, które wymagają naszej uwagi. Tutaj trzeba wyjść poza naszą strefę komfortu, czy zmechanizowane czytanie.

Pozycja obowiazkowa dla wszystkich którzy kochaja książki. Książka wciąga od pierwszych stron i czyta sie ją bardzo szybko. To opowieść o tym co dają nam książki, jak bardzo wzbogacają nasze życie. Autentyczność ponadczasowych dzieł pozostaje niezmienna pomimo uplywu czasu. Autor przypomina nam dlaczego trudne lektury i przepastne tomy nad którymi czasem musimy sie pomęczyć są dla nas tak bardzo wartościowe.

Niesamowita, pełna magii powieść o... ludziach. O ich motywacjach, może obawach lub słabościach? Mimo niezbyt wesołego początku optymistyczna i przywracająca wiarę w przyjaźń, w dobro.

Całkiem przyjemna książka, ciepła i otulająca opowieść o przyjaźni i miłości do książek . Uwielbiam książkowych kocich bohaterów, a rudy gadający kocurek ratujący książki jest uroczy. Powieść Sosuke Natsukawy może nie jest wybitną książką, ale jest doskonałym lekarstwem na chandrę i smutek. W moim odczuciu książka,, o Kocie który ratował książki"
przeznaczona jest raczej dla młodzieży, mimo to mnie książka się podobała.

przeznaczona jest raczej...

To była bardzo przyjemna, ale też bardzo ważna książka. Ważna na wielu płaszczyznach, nie tylko na tej, że tak powiem, powierzchownej, książkowej, że powinniśmy te książki szanować, czytać uważnie i kochać je. Dla mnie ważniejsza była warstwa wewnętrznej podróży Rintaro, w odniesieniu do książkowych przygód i odejścia jego dziadka. Bardzo ważne były dla mnie momenty, w których bohater przypominał sobie słowa lub działania dziadka, zwracał uwagę na ich wagę, a potem sam je wykonywał- kontynuował tradycję. Powiedziałabym, że książki japońskie mają w sobie coś takiego co potrafi ukoić człowieka.

• Literatura piękna
  • Japonia