Dziki ogród

Nasza Księgarnia
2022-07-13
2022-07-13
ogród rośliny

Trochę inne ujęcie ogrodu - jak w tytule: dziki ogród. Bardzo wartościowa, ale też nie wyczerpuje tematu. Była dostępna też z autografem w wydawnictwie Chemigrafia Krosno.

Inspirująca książka. Już planuję iść śladami autora i stworzyć własny raj na ziemi.

"Dziki ogród" to nie tylko zbiór porad dotyczących zakładania i pielęgnacji takiego ogrodu. To przede wszystkim wspaniała podróż po naszej rodzimej florze (a także faunie). To wspaniała lekcja biologii i ochrony przyrody.
Dzięki autorowi wędrujemy przez lasy i łąki, podziwiamy stawy i mokradła, rozpoznajemy dziko występujące wokół nas rośliny.
Miło się czyta i miło się podróżuje wraz z autorem przez naturalne siedliska naszego kraju.

Miło się czyta i miło się...

Lekko, dowcipnie i bardzo merytorycznie. Taki ogród chcę mieć!

Lekko, dowcipnie i bardzo merytorycznie. Taki ogród chcę mieć!

Książka pełna praktycznych informacji, jednak oczekiwałam w niej trochę więcej podpowiedzi, co gdzie sadzić (jakie gatunki do odpowiednich środowisk). Pozycja obowiązkowa dla tych, którzy planują założenie łąki kwietnej.

Inspirująca !

Inspirująca !

Jestem bardzo mile zaskoczona tą książką. Kojarzyłam wcześniej autora (choć mgliście) z programów telewizyjnych i sięgając po jego książkę trochę obawiałam się czy nie będzie zbyt "odklejona" czy fanatyczna. Na szczęcie obawy te zupełnie się nie potwierdziły.

Książka ta stanowi przekrojowe wprowadzenie do tematu dzikiego ogrodu. Napisana jest z dużą wrażliwością i ciepłem, jednocześnie jednak prezentuje zdroworozsądkowe podejście, według którego zarówno zwierzęta i rośliny, jak i my ludzie powinniśmy czuć się w naszym ogrodzie dobrze. Dużą zaletą tej lektury są osobiste doświadczenia autora z jego własnej ogrodu (a raczej ogrodów),praktyczne porady i wskazówki. Znajdziemy tu ogólny opis wyznawanej przez autora filozofii, wyjaśnienie podstawowych pojęć związanych z ogrodowym ekosystemem, a wreszcie krótkie opisy konkretnych gatunków przyporządkowanych rozdziałami do typów krajobrazu w jakim czują się dobrze (łąka, las, zarośla, mokradła itd).
Czyta się bardzo przyjemnie i jest to inspirująca i relaksująca lektura. Polecam szczególnie laikom, którzy kupili kawałek ziemi i chcieliby zadbać o niego w zgodzie z naturą, ale nie bardzo wiedzą od czego zacząć.

Więcej recenzji na https://geek-woman.blogspot.com/

Nadchodzą czasy innego patrzenia na ogród. To już nie tylko miejsce uprawy roślin ozdobnych i jadalnych, lecz także ekosystem.

Łukasza Łuczaja nie trzeba przedstawiać. Myślę, że każda osoba interesująca się naturą gdzieś o nim słyszała. Jego poprzednia książka, Dzika kuchnia, była bardzo interesującą pozycją pokazującą, w jaki sposób można wykorzystywać znalezione rośliny w kuchni i jak bogate w pożywienie jest środowisko naturalne. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo. Nowa książka Łuczaja nawiązuje do tematyki poprzedniej i, w moim odczuciu, doskonale ją uzupełnia.

Tym razem Łuczaj prezentuje Dziki ogród - książkę, dzięki której zamienimy nasz ogród w przepiękny, bogaty ekosystem i azyl dla zwierząt. Wydaje się, że przecież to nic trudnego - wystarczy wysiać rośliny i po sprawie, same dziko urosną. Jednak nie do końca tak jest, o czym uświadamia czytelników Łuczaj.

Dziki, czyli jaki?

Autor zaczyna od wydawać by się mogło prostej rzeczy: wyjaśnienia czytelnikowi po co właściwie jest dziki ogród i czy naprawdę go potrzebujemy. W czasach, gdy modne są wypielęgnowane trawniki, egzotyczne rośliny i skalniaki, takie rozpoczęcie książki jest wręcz wskazane. Autor przekonuje czytelników, że dzięki dzikiemu ogrodowi stworzymy siedlisko dla rodzimych gatunków roślin i zwierząt, zadbamy o bioróżnorodność, a nasz ogród stanie się miejscem powrotu do natury.

Z dalszych rozdziałów Dzikiego ogrodu dowiemy się, w jaki sposób prawidłowo go założyć, jak pielęgnować, jakie rośliny powinny się w nim znaleźć. Dowiemy się, jakie inwazyjne gatunki roślin można najczęściej spotkać, czym jest kwietna łąka, jakie gatunki kwiatów należy wybrać i gdzie założyć oczko wodne.

Łuczaj nie zapomniał również o drzewach. Opisuje jak posadzić las (który jest ważną częścią dzikiego ogrodu) i jak o niego dbać. Wymienia plusy i minusy drzew iglastych i liściastych, doradza jak pnącza i rośliny zielne. I na koniec opisuje zwierzęta, które można w takim ogrodzie spotkać. Jak sam pisze zwierzęta są ozdobą ogrodu i całkowicie się z tym zgadzam.

Kontrolowany powrót do natury

Dziki ogród to bardzo ciekawy poradnik napisany z perspektywy praktyka i naukowca oraz osoby szanującej naturę. Łuczaj zawarł w nim cenne rady dotyczące prowadzenia takiego niemal dzikiego ogrodu (niemal, bo jednak założonego przez człowieka i przez człowieka zaplanowanego),dzięki czemu perspektywa pracy nad ogrodem nie wydaje się już tak przerażająca.

Akurat teraz jest najlepszy czas by zagłębić się w lekturę, zastanowić nad własnym ogrodem i na wiosnę wdrożyć pomysły w życie. Dziki ogród jest do tego książką idealną.

Więcej recenzji na https://geek-woman.blogspot.com/

Marzy mi się taki ogród, jaki opisał Łukasz Łuczaj w swojej książce

A że opisał niejeden, to i marzeń mam pod dostatkiem 😝 zaczynając od kawałka ziemi, na którym można zacząć tworzyć

Na razie pisane mi łąki kwietne, doniczkowce i podziwianie. Albo irytacja na dźwięk kosiarki w okolicy
Na szczęście ta ostatnio jakoś rzadziej jeździ w pobliżu rzeki, stąd piękne i malownicze chaszcze za oknem cieszą nie tylko oko, ale i wszelkie zwierzaki

Książka - legenda i pionierka. Ale nie to mnie zachęca do lektury (dopiero zaczynam). To, co mnie przyciąga to słyszana w każdym zdaniu miłość do natury. Taka rozumiejąca i edukująca. Takim ludziom ufam. Z wiedzą, entuzjazmem i rozsądkiem przetykanym miłością do czegoś.

Marzy mi się taki ogród, jaki opisał Łukasz Łuczaj w swojej książce

Świetna książka dla każdego miłośnika przyrody!

Świetna książka dla każdego miłośnika przyrody!

• Ogród
  • Do kupienia