Ostatni uśmiech

Śladami przodków (tom 2)
Ridero
2022-06-20
2022-06-20
horror fantastyka thriller mitologia sensacja przygoda tajemnica fikcjaliteracka literaturapolska polskagroza fantasy humor

Okładka książki Krew, strach i łzy Łukasz Burdziński, Luke Chambers, Marianna Góralska, Dan Henk, Justyna Kozłowska, Tomasz Wojciechowski, Nadia Wolińska, Paulina Ziarko
Krew, strach i... Łukasz Burdziński,&...

,, Co najmniej pięciuset letnie rokitniki, które już mogą przybierać ludzką postać, specjalizują się w zwabianiu ofiary w odludne miejsce, żeby ją pożreć. Taka chora demoniczna uczta. Gdy demon już pojmie swoją zdobycz, albo jeśli odkryje ona wcześniej jego tożsamość, zrzuca ludzką powłokę i jego twarz,, otwiera się " o dziewięćdziesiąt stopni, ukazując masę ostrych zębów".

W książkę wchodzi się nagle i początkowo troszkę czasu potrzeba, by wdrążyć się w tekst. Rozdziały są krótkie i każdy z nich przedstawia nam pewien etap, który się kończy. Postacie niby są harde, ale my wiemy, że często się boją. Poszukiwanie demonów to nie taka łatwa sprawa, tym bardziej, że gdy czytałam o ich wyglądzie naprawdę się bałam. Były dokładnie opisane i choć chciałam sobie powtarzać, że to tylko opowieść, jednak i tak czytałam ją przy dużym świetle. Pisarka ma talent do realistycznego opisu zdarzeń i postaci. Wszelkiego rodzaju szmery, czy też puknięcia gdzieś tam odbijały się echem w naszej głowie. Od razu skojarzyły mi się książki Kinga, gdyż tam było bardzo podobnie. Tutaj poznamy trzy postacie, które będą poszukiwały tajemniczej pieczęci. To ona będzie tutaj głównym wątkiem, choć same demony będą im mocno w tym przeszkadzały. Podobało mi się to, że jeśli już jakiś się pojawił, to wiedzieliśmy kim jest i co zamierza zrobić. Ich zachowanie było obłędne, ciarki przechodziły mi po plecach, jakbym sama wierzyła w to, co czytam. Nie posiadają żadnych skrupułów, robią co mogą, by trójce przyjaciół utrudnić zadanie. To prawdziwy horror i zauważyłam, że części należy czytać po kolei. Oczywiście jeśli mamy tu jakiekolwiek pytania, to odpowiedzi znajdziemy dopiero na końcu książki. Jeśli lubicie mocne horrory, to ten będzie dla was idealny. Tylko nie miejcie pretensji do autorki, że noc po przeczytaniu książki nie będzie należała do spokojnych:-)

Nieustraszone trio rusza w dalszą podróż, w której przyjdzie im zmierzyć się z nie lada demonem. To nie będzie łatwa walka, a i przeciwnik będzie miał nad nimi znaczną przewagę.
Ponieważ kiedy ludzkość zapomina o starych potworach, one rosną w siłę, szykując się do kolejnego starcia.
Tym razem Nikodem, Aleks i Chryzostom będą próbowali odnaleźć pieczęć, która będzie w stanie zdjąć klątwę. Dodatkowo, ogromnym znakiem zapytania jest główny orzeciwkim, o którym ciężko znaleźć jakiekolwiek informacje. Kim okaże się główny demon?
Komu przyjdzie im stawić czoła?
Czy uda się odnaleźć zagubiony przedmiot?

🤎🤎🤎🤎🖤🖤🖤🤎🤎🤎🤎

Paulina Ziarko powraca z mrożą o krew w żyłach serią, w której przyjdzie walczyć bohaterom z nadludzko silnymi przeciwnikami. Niezwykłą wiedzą i doświadczenie bohaterów, wielokrotnie pomoże im w życiu. Jednak czy stając do wali z czystym złem, będą potrafili je pokonac?

Autorka posiada bardzo lekki styl pisania, dzięki czemu bez trudu czytelnik jest w stanie odnaleźć się w fabule. Akcja toczy się w Polsce, co - jak dla mnie - jest olbrzymim plusem, ponieważ nie spotkałam się jeszcze z horrorem fantastycznym, który został osadzony na naszych ziemiach. Bardzo ułatwia to odbiór powieści i sprawia, że bez trudu możemy wyobrazić sobie nawet najbardziej oderwane od rzeczywistości zdarzenia.

Cała książka owiana jest peleryną tajemniczości, co dodatkowo wzmaga apetyt na kolejną część.

Czytelnikowi z trudem przychodzi przewodzenie kolejnego ruchu, a i charaktery postaci drugoplanowych, nie ułatwiają tego zabiegu.
Pokochałam każdą postać, nawet tą złą.

Bardzo dziękuję za egzemplarz recenzencki i zachęcam Was, kochani, do nadrobienia pierwszej części serii

Książki ta opowiada o przygodach Nikodema, który razem ze swoimi przyjaciółmi chce odnaleźć pieczęć dzięki której dowie się jak będzie wyglądać jego przyszłość. Nastoletnia Alex która jest zaklinaczką oraz Chryzostom, który jest łowcą, razem z Nikodem przemierzają miasta aby odnaleźć pieczęć a przy okazji pokonać jednego z najstarszych demonów. Pokonanie demona ma im pomóc w odnalezieniu pieczęci. Na drodze napotykają wiele przeciwności, mimo to jako zespół dobrze radzą sobie w starciach z demonami które próbują pokrzyżować im szyki.

Historia tej trójki bardzo mnie zaciekawiła, już od pierwszych stron wiedziałam, że ta książka będzie dla mnie niesamowitym doświadczeniem. Nie potrafię wyrazić tego jak bardzo podobała mi się ta opowieść. Jest ona przepełniona słowiańską tematyką a w dodatku wieloma makabrycznymi scenami. Ponieważ bardzo interesuję się mitologią słowiańską i uwielbiam czytać kryminały to ta książka była dla mnie w punkt i pieściła moją wyobraźnię podczas podróży przez jej stronice.
Pióro autorki jest bardzo lekkie, przyjemnie się czytało, przez książkę właściwie płynęłam i za każdym razem kiedy musiałam oderwać się od czytania było mi bardzo smutno. Plusem dla mnie były krótkie rozdziały, po kilka stron. Dzięki temu mogłam w każdej wolnej chwili usiąść do czytania choćby pojedynczych rozdziałów.
Ogromne polecam ten tytuł 🙂

"Ostatni uśmiech" Pauliny Ziarko to drugi tom serii "Śladami przodków". Moim zdaniem, książka to znakomity horror z trzymającymi w napięciu zwrotami akcji.

Bardzo spodobał mi się pierwszy tom. Byłam nim i dalej jestem zachwycona, ale to drugi tom, powalił mnie na kolana!

Tyle zwrotów akcji, zawałów serca i gęsiej skórki to nie przeżyłam w żadnej przeczytanej książce! Jestem nią zachwycona !

Autorka ma ciekawe pióro. Bardzo lekkie i wciągające. Mam wrażenie, że opisane przez nią demony i zjawiska doświadczyłam czytając tą książkę🙈😅 Do tej pory czuję szelest za plecami i dźwięk łamanych kości 🫣😱 Nie mam pojęcia jak autorka to zrobiła, ale tak realnie opisała przygody bohatera, że razem z nim wkręciłam się aby poznać te wszystkie zagadki, tajemnice oraz by odkryć w końcu, co bohater musi zrobić aby przeżyć. Zachęcam do nadrobienia poprzedniego tomu, w którym to miało miejsce początek przygód profesora folkloru.

Paulina Ziarko trzyma czytelnika do ostatniego zdania książki w ciągłym napięciu i niepewności. Gdy już myślimy, że w końcu odkryjemy te wszystkie tajemnice, pisarka spuszcza na czytelnika totalną bombę !

Od pierwszego tomu postać Alex wzbudzała moje zainteresowanie, w trakcie czytania powieści stała się moją cichą bohaterką a pod koniec.... Nie, nie zdradzę wam tego sami się przekonajcie 😁😍

Przypominam, że horror ma w sobie wątki, ciekawostki i elementy wiary słowiańskiej, które pisarka ciekawie wplątała w całą fabułę powieści.

STRASZNIE POLECAM ♥️

"— A ty? Co je­steś w sta­nie po­świę­cić?"

"Ostatni uśmiech" to druga część z cyklu "Śladami przodków" Pauliny Ziarko i muszę przyznać, że ta część jest jeszcze lepsza niż poprzednia.

Dobrze znana nam trójka, czyli Nikodem, Chryzostom i Aleks powracają, aby stawić czoła nowym demonom, ale tym razem profesor ma w tym konkretny cel — musi odnaleźć pieczęć, która może uwolnić go od klątwy i tym sposobem uratować życie. Akcja skupia się  przede wszystkim na pokonaniu kózytki. To potężny demon, którego bardzo ciężko znaleźć, a co dopiero pokonać. Niestety niewiele źródeł coś w ogóle o nim mówi. Po drodze oczywiście nie zabraknie innych potworów i duchów. Jak widać, atmosfera historii dalej utrzymana jest w klimacie grozy. Opisy i zachowanie niektórych istot potrafią przyprawić o ciarki.

Ta część podobała mi się nawet bardziej niż poprzednia, bo nie było tej rozdziałowej schematyczności. Dostaliśmy ciekawą fabułę, która świetnie wciągła i nie dała mi spokoju, aż do momentu, w którym dowiedziałam się, kto został tajemniczym demonem. Główni bohaterowie nie stracili charakteru, a Chryzostom dalej został moim numer jeden. To, że wszystko dzieje się w polskich miastach to też dla mnie ogromny plus. Dzięki temu łatwo można sobie wyobrazić te wszystkie słowiańskie potwory.

Już wiem, że będzie kolejna część i wiem też, że muszę ją przeczytać, bo zakończenie, jakie zaserwowała nam Paulina Ziarko, wywołało niezłe zaskoczenie. W głowie od razu mam burzę pytań: co, jak i dlaczego? Dosłownie wielkie oczy i otwarta buzia.

Jeśli duchy i demony są dla Was nie straszne, to polecam Wam tę serię. Koniecznie sięgnijcie po pierwszą część i "Ostatni uśmiech".

Dziękuję autorce za otrzymany egzemplarz i świetną zabawę.

"Każdy, kto widzi ten dom, zachwyca się jak wspaniałe życie można w nim mieć. Jednak to, co piękne z zewnątrz, może mieć zepsute wnętrze."

Cieszę się, że po raz kolejny mogłam zagłębić się w losy Chryzostoma - łowcy demonów, którego poznałam już w pierwszym tomie. Nadal zachwycona jestem tą postacią i jej bardzo ciekawą, barwną osobowością.
Podobało mi się w tej książce również nawiązywanie do znanych mi miejsc. Na przykład - główny bohater przemieszczał się pociągiem do Wrocławia, mijając po drodze znane mi przystanki. Dzięki temu czytając tę powieść czułam, że historia jest bardzo autentyczna i mogłaby się wydarzyć naprawdę, mimo iż w prawdziwym życiu raczej ciężko spotkać zjawę w pociągu.
Paulina Ziarko oprócz tego, że bezsprzecznie potrafi czytelnika zająć i zaciekawić to powoduje, że podczas lektury odczuwa się ciarki. Niejednokrotnie czułam się mega zafascynowana, przerażona, a czasem nawet rozbawiona (zachowaniem Chryzostoma). Autorka świetnie manewruje różnymi zabiegami. Po tej książce jeszcze bardziej doceniam jej warsztat pisarski. Powieść czytało mi się bardzo dobrze i świetnie się przy tym bawiłam.
Postaci Nikodema i Aleks również napisane zostały imponująco i nie mam co do nich zupełnie żadnych zarzutów.
Ta książka to świetna gratka dla miłośników mitologii słowiańskiej, bowiem powieść pełna jest różnych monstrualnych demonów i zjaw zaczerpniętych z wierzeń naszych przodków. Oprócz tego pojawia się też wątek obrzędowy. Świetnie, że powstają takie książki, które promują słowiańskość i zwracają uwagę na nasze korzenie. Polecam Wam z czystym sumieniem ten tytuł!

Podobało mi się w tej książce...

"Ostatni uśmiech" to druga część przygód profesora Nikodema, zaklinaczki Aleks oraz łowcy demonów Chryzostoma. Znów staną twarzą w twarz z istotami nie z tego świata. Ekipa nie poddaje się w poszukiwaniach pieczęci proroctwa, po drodze spotyka ich wiele niewyjaśnionych przygód. Ta podróż okazuje się niebezpieczna gdyż trafiają na legowisko jednego z najpotężniejszych demonów.

Jeśli lubicie mroczne klimaty, to jest coś dla was. Autorka w tej części również zabiera nas do świata demonów, nadprzyrodzonych istot, zjaw, które straszą już nie tylko samym wyglądem. Tym stworzeniem może być każdy, dziecko, dziadek, pan czy nawet pani oraz może ukrywać się wszędzie. Ekipa naszych bohaterów nie może spać spokojnie, ponieważ demon czy zjawa czają się już za rogiem.

Świat jest ogromny, do końca nie odkryty, ma swoje tajemnice, które nie każde ludzkie oko potrafi dostrzec, trzeba mieć dar widzenia. Historia Nikodema, profesora folkloru, zaciekawia już od samego początku. Dając nam świat spotykany tylko w bajkach. Styl autorki bardzo przyjemny, dzięki czemu czyta się szybko i dla mnie jako fance fantastyki z ogromnym zaciekawieniem. Akcja nie daje wytchnienia, cały czas coś się dzieje, zastanawiasz się jaki będzie następny krok, co się wydarzy? Jaki demon wyskoczy, co zrobi, kogo zrani? Kto może być tym dobrym, a kto złym. Nie zabraknie trzymających w napięciu chwil oraz scen, które przyprawią o szybsze bicie serca.

Autorka zakończyła w takim momencie, że aż chciałoby się już sięgnąć po kolejną część i dowiedzieć się co tym razem spotka Nikodema, Chryzostoma i tajemniczą Aleks.

• CYKL, SERIA
  • BIBLIOTEKA CZYTNIK INKBOOK - SPRĘŻYNKA
  • 032. Horror
  • KARTA PAMIĘCI SD
  • CZEKA W KOLEJCE, MUSZĘ PRZECZYTAĆ

Dodaj cytat z książki Ostatni uśmiech