Instynkt. O wilkach w polskich lasach
„Wilki, jak się o nich myśli, są bardzo dzikie, a jak się je spotka, to już są dobre” – mówi ośmioletnia Halszka, ale to niezbyt powszechne przekonanie. W ciągu lat status prawny polskich wilków kilkakrotnie się zmieniał. W 1956 roku weszło w życie rozporządzenie zezwalające na tępienie wilków wszelkimi sposobami, także przy użyciu trucizny. Tak zwana akcja wilcza doprowadziła do niemal zupełnego wybicia przedstawicieli gatunku Canis lupus. Pod koniec 1975 roku wilk stał się zwierzęciem łownym. Nie można było go już truć, a w niektórych częściach kraju zabroniono również polowania w czasie wychowu młodych. Wreszcie w 1998 roku został objęty ochroną. Nie wpłynęło to jednak znacząco na zmianę wizerunku – w naszej kulturze zwykle postrzega się go jako zagrożenie. W literaturze, folklorze, baśniach, a nawet w psychoanalizie – wszędzie jest postacią negatywną albo symbolem tego, co wyparte.
Tymczasem z książki Anny Maziuk wyłania się obraz fascynującego zwierzęcia, bardzo rodzinnego, tworzącego silne więzi, dzikiego, ale nie złego. Bohaterami książki są także ludzie – naukowcy i pasjonaci, którzy poświęcili życie badaniu i ochronie wilków, fotografowie, hodowcy, leśnicy i myśliwi. Instynkt jest opowieścią o relacjach człowieka ze zwierzęciem – skomplikowanych, często podyktowanych interesami lub polityką, obciążonych kulturowym balastem.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oceny
Książka na półkach
- 401
- 356
- 60
- 30
- 15
- 13
- 10
- 9
- 7
- 7
Cytaty
Przyroda działa jak domino, przewrócisz jeden klocek, lecą kolejne.
Jest coś takiego jak prawo wilka: jak jedna , dwie owce zabierze, to mu się należało, ale jeśli wraca po więcej, wtedy gospodarze używają ni...
Rozwiń
OPINIE i DYSKUSJE
Piękny temat potraktowany w sposób chaotyczny i niespójny. Czy ktoś w Czarnym na to spojrzał przed drukiem?
Piękny temat potraktowany w sposób chaotyczny i niespójny. Czy ktoś w Czarnym na to spojrzał przed drukiem?
Pokaż mimo toAnna Maziuk w książce "Instynkt. O wilkach w polskich lasach" podchodzi to tematu wieloaspektowo - opisuje charakterystykę wilków, przeprowadza wywiady z naukowcami, leśnikami, hodowcami i myśliwymi, a także wyjaśnia zawiłości historyczne, polityczne, biznesowe i kulturowe w relacji człowiek-wilk.
Autorka przeplata wiele tematów, dzięki czemu reportaż nie jest nudny. Wywołuje pozytywne i negatywne emocje, a co najważniejsze - uczy wrażliwości nie tylko na wilki, ale na całą przyrodę 🐺
Jak najbardziej polecam! W szczególności, gdy żyjesz w pobliżu lasu i dzikich zwierząt 🌲💚
Anna Maziuk w książce "Instynkt. O wilkach w polskich lasach" podchodzi to tematu wieloaspektowo - opisuje charakterystykę wilków, przeprowadza wywiady z naukowcami, leśnikami, hodowcami i myśliwymi, a także wyjaśnia zawiłości historyczne, polityczne, biznesowe i kulturowe w relacji człowiek-wilk.
więcej Pokaż mimo toAutorka przeplata wiele tematów, dzięki czemu reportaż nie jest nudny....
Co wiecie o wilkach? Bo mi wydaje się, że im więcej o nich czytam tym mniej wiem, dobrze, że od czasu do czasu trafia się taka książka jak "Instynkt. O wilkach w polskich lasach", czyli tytuł, który zbiera sporo historii i w pigułce je podaje.
Początkowo gdzieś natrafiłem na informacje jakoby książka ta kręciła się tylko w Bieszczadach, więc chwilę zawahałem się z lekturą, a potem w jakimś innym miejscu padło hasło, że jednak nie tylko południowy-wschód, ale również inne rejony Polski. I jak to zwykle w duecie ja-wilki, przepadłem. Jak już wspomniałem, książka ta jest taką pigułką. Jak nie wiecie co czytać o tych cudnych zwierzakach to już wiecie. 😉 Zaintrygowany czytałem relacje, których jeszcze nie znałem, wkurzałem się po raz kolejny na kłusownictwo i bezmyślną nienawiść do wilków, ale i uśmiechałem się na myśl o tych psotnych dzikusach, które pewne siebie wycofują się do lasu na widok człowieka. Część historii znałem, jednak sporo nowych opowieści (a przynajmniej wydaje mi się, że ich nie znałem) sprawiło, że poszukałem dodatkowych informacji, głównie zdjęć i filmów (okazało się, że część z nich już znam!),tak aby dokładnie wiedzieć o czym mowa. Jak sięgnięcie po tę książkę to zrozumiecie o czym mówię. 😉 Swoją drogą to do pewnego momentu miałem wrażenie, że tematy się urywają, a na koniec dostałem kilka podsumowań, które jak dla mnie pozamykały tematy. No i bobry! Wreszcie ktoś zauważył tę relację!
Chętnie poczytałbym chwilę dłużej słowa jakie potrafi przekazywać Anna Maziuk, pewnie za jakiś czas wrócę na te strony, ale chętnie też poznam kolejne wilcze opowieści. Czytajcie i poznajcie bliżej te wcale nie takie groźne drapieżniki. 🙃
Co wiecie o wilkach? Bo mi wydaje się, że im więcej o nich czytam tym mniej wiem, dobrze, że od czasu do czasu trafia się taka książka jak "Instynkt. O wilkach w polskich lasach", czyli tytuł, który zbiera sporo historii i w pigułce je podaje.
więcej Pokaż mimo toPoczątkowo gdzieś natrafiłem na informacje jakoby książka ta kręciła się tylko w Bieszczadach, więc chwilę zawahałem się z lekturą,...
Bardzo fajnie opisane jak interes ludzi jest połączony z istnieniem wilka, ile krzywdy potrafimy wyrządzić tym zwierzętom. Porusza również ciekawy wątek który istnienie u myśliwych, mianowicie nie lubią strzelać do dzikich psów które są bardziej niebezpieczne niż wilki. Za szkodę wyrządzaną przez psa nikt nie otrzymuje odszkodowań, przez co wilki płacą za to sporo.
Bardzo fajnie opisane jak interes ludzi jest połączony z istnieniem wilka, ile krzywdy potrafimy wyrządzić tym zwierzętom. Porusza również ciekawy wątek który istnienie u myśliwych, mianowicie nie lubią strzelać do dzikich psów które są bardziej niebezpieczne niż wilki. Za szkodę wyrządzaną przez psa nikt nie otrzymuje odszkodowań, przez co wilki płacą za to sporo.
Pokaż mimo toNie sądziłam, że książka o wilkach może być tak ciekawa. Sięgnęłam zupełnie przypadkiem, szukając nowego audiobooka do słuchania. Początkowo wydawało mi się, że może być to nudna lektura, ale myliłam się bardzo.
Autorka opisała wieloaspektowo wilki oraz poglądy ludzi na te zwierzęta (od perspektyw myśliwych, po pracowników lasów i ekologów). Z zafascynowaniem słuchałam kolejnych stron. Cel obudzenia w czytelniku pasji do wilków został osiągnięty.
Nie sądziłam, że książka o wilkach może być tak ciekawa. Sięgnęłam zupełnie przypadkiem, szukając nowego audiobooka do słuchania. Początkowo wydawało mi się, że może być to nudna lektura, ale myliłam się bardzo.
więcej Pokaż mimo toAutorka opisała wieloaspektowo wilki oraz poglądy ludzi na te zwierzęta (od perspektyw myśliwych, po pracowników lasów i ekologów). Z zafascynowaniem słuchałam...
“Przystosowały się do życia blisko nas, tak jak pozostałe zwierzęta. O wiele bardziej oporni, żeby się przystosować, ale i zostawić im nieco miejsca, jesteśmy my”
Za każdym razem gdy brałam się za czytanie reportażu, to po jakimś czasie (zazwyczaj szybko) zaczynał mnie nudzić. Między mną - czytelnikiem - a autorem danego reportażu nie było chemii.
Pani Anna Maziuk zabrała mnie na spotkanie z najcudowniejszym stworzeniem na ziemi - z wilkiem. Jej styl pisania przypadł mi bardzo do gustu. Pochłaniałam stronę za stroną, jakbym czytała najlepszą powieść.
Czułam wściekłość na ludzi, za to, że zabijają zwierzęta, które starają się przeżyć.
Denerwowałam się, jak autorka opisywała losy kolejnego wilka. Przecież lasy to ich terytorium. Ich dom!
Ludzie od lat “wchodzą” na teren zwierząt, tępią je, wyganiają, bo nie powinno ich tam przecież być. Logiczne, prawda?
A pomyśleć, że były czasy gdzie człowiek żył ze zwierzętami w symbiozie. Selekcja naturalna była czymś tak naturalnym, że w dzisiejszym świecie wydaje się być mitem.
Instynkt - opowieść o wilkach w polskich lasach, ukazujący jak wygląda ich życie (podejrzewam, że nie tylko w Polsce).
Jeśli chcecie wiedzieć jak wygląda życie wilków, kto im pomaga, kto jest przeciwko nim i dlaczego, polecam sięgnąć po tę książkę.
“Przystosowały się do życia blisko nas, tak jak pozostałe zwierzęta. O wiele bardziej oporni, żeby się przystosować, ale i zostawić im nieco miejsca, jesteśmy my”
więcej Pokaż mimo toZa każdym razem gdy brałam się za czytanie reportażu, to po jakimś czasie (zazwyczaj szybko) zaczynał mnie nudzić. Między mną - czytelnikiem - a autorem danego reportażu nie było chemii.
Pani Anna Maziuk zabrała...
To jest bardzo trudna emocjonalnie książka. Przytoczę jeden z cytatów myśliwych zabijających nielegalnie dziesiątki wilków:
„Strzelanie do wilków jest atrakcyjne. Ja nie jestem morderca. Poluje dla przyjemności, tak jak ktoś gra w karty”
Zabijają, kłusują dla pieniędzy, bo trofeum jest droższe niż kara grzywny, bo sprawy umarzają im znajomi i żony kolegów, bo mało kiedy delikwenta, który odciął wilkowi głowę, by usunąć obrożę śledzącą do badania stada w ogóle znajdują. Bezmyślność, psychopatyczny brak empatii, nieudolność prawa i zabobony. Liczy się kasa i to, jak można brylować wśród kolegów z Koła Łowieckiego, kiedy zabiło się drapieżnika. "Wszyscy mi wtedy zazdroszczą". Książka pokazuje ogrom ludzkiego okrucieństwa wobec tych zwierząt.
To jest bardzo trudna emocjonalnie książka. Przytoczę jeden z cytatów myśliwych zabijających nielegalnie dziesiątki wilków:
więcej Pokaż mimo to„Strzelanie do wilków jest atrakcyjne. Ja nie jestem morderca. Poluje dla przyjemności, tak jak ktoś gra w karty”
Zabijają, kłusują dla pieniędzy, bo trofeum jest droższe niż kara grzywny, bo sprawy umarzają im znajomi i żony kolegów, bo mało kiedy...
Autorka przedstawia różne punkty widzenia nt. wilków. Myśliwi, przyrodnicy, leśnicy, miłosnicy, fotografowie, rolnicy, hodowcy - nie odważę się powiedzieć który punkt widzenia jest najważniejszy. To ciekawy bardzo temat, ale książka jest jakoś tak niezgrabnie i chaotycznie napisana (nie znam się na tym, ale konstrukcje zdań są nieforemne i niejasne) że ciężko się ją czyta przez co w ogóle nie wciąga. A temat zainteresował mnie po przeczytaniu innej książki o wilkach. tym razem oczekiwania mocno niespełnione...
Autorka przedstawia różne punkty widzenia nt. wilków. Myśliwi, przyrodnicy, leśnicy, miłosnicy, fotografowie, rolnicy, hodowcy - nie odważę się powiedzieć który punkt widzenia jest najważniejszy. To ciekawy bardzo temat, ale książka jest jakoś tak niezgrabnie i chaotycznie napisana (nie znam się na tym, ale konstrukcje zdań są nieforemne i niejasne) że ciężko się ją czyta...
więcej Pokaż mimo toNaprawdę świetny reportaż o wilkach i w moim odczuciu bardzo rzetelny. Oczywiście pisany przez osobę prozwierzęcą, propagatorkę wiedzy o przyrodzie, a więc znajdziemy tu więcej aspektów przemawiających za wilkami niż za ich zwalczaniem, ale autorka nie wybiela drapieżników i zamieściła również sporne kwestie, jak na przykład ataki na zwierzęta hodowlane. Daje to pełen obraz obecnej sytuacji konfliktu na linii myśliwy, człowiek - wilk. Całość czyta się przyjemnie, z dużym zainteresowaniem. Styl autorki jest naprawdę przyjemny, a książka w formie audio wybrzmiewa jeszcze lepiej. Myślę, że ten reportaż idealnie trafi zarówno do osób zainteresowanych tematem wilków i ich ochrony, jak i do czytelników, którzy chcą dopiero zgłębić tę dziedzinę. Obecnie nadal sprawa tych drapieżników w Polsce wywołuje gorące dyskusje, budzi kontrowersje, więc zdecydowanie warto sięgnąć po ten tytuł.
Naprawdę świetny reportaż o wilkach i w moim odczuciu bardzo rzetelny. Oczywiście pisany przez osobę prozwierzęcą, propagatorkę wiedzy o przyrodzie, a więc znajdziemy tu więcej aspektów przemawiających za wilkami niż za ich zwalczaniem, ale autorka nie wybiela drapieżników i zamieściła również sporne kwestie, jak na przykład ataki na zwierzęta hodowlane. Daje to pełen obraz...
więcej Pokaż mimo to„ -Wilki, jak się o nich myśli, są bardzo dzikie, a jak się je spotka, to już są dobre – powiedziała ośmioletnia Halszka, a mnie aż wbiło w fotel. Lepiej bym tego nie ujęła! Boimy się i wyolbrzymiamy to, czego nie znamy. Poznanie pomaga w oswojeniu.”
Bardzo dobry reportaż o jednym z najbardziej tajemniczych mieszkańców polskich lasów. Bestialski, krwiożerczy i podstępny, czy może inteligentny, wrażliwy i kochający swoją rodzinę? Jaki jest wilk? Autorka przybliża nam wizerunek tego owianego złą sławą zwierzęcia, rozmawiając z ekologami, naukowcami, byłymi myśliwymi, leśnikami i ludźmi, którzy poświęcili swoje życie badaniu gatunku.
Z książki możemy dowiedzieć się dużo na temat życia i zachowań samych wilków, tego jak wygląda ochrona gatunku (niestety bardzo kuleje) i dlaczego wilki są w lasach potrzebne. Bardzo polecam, podobało mi się zarówno od strony językowej jak i merytorycznej.
„ -Wilki, jak się o nich myśli, są bardzo dzikie, a jak się je spotka, to już są dobre – powiedziała ośmioletnia Halszka, a mnie aż wbiło w fotel. Lepiej bym tego nie ujęła! Boimy się i wyolbrzymiamy to, czego nie znamy. Poznanie pomaga w oswojeniu.”
więcej Pokaż mimo toBardzo dobry reportaż o jednym z najbardziej tajemniczych mieszkańców polskich lasów. Bestialski, krwiożerczy i podstępny,...